Jak wybrać odpowiednią położną środkowiskową?

położna

Termin porodu coraz bliżej, a Ty nie wiesz nawet kim jest i jaką rolę pełni położna środowiskowa? Spokojnie, z tego wpisu dowiesz się jak wybrać położną i jakie są jej zadania po narodzinach dziecka.

Położna środowiskowa pełni szczególną funkcję po narodzinach naszego dziecka. Kilka dni od powrotu ze szpitala odwiedza nas w domu i sprawdza stan zdrowia noworodka oraz pomaga mamie z jej wątpliwościami i problemami. Możesz dowiedzieć się od niej jak prawidłowo pielęgnować noworodka, zwłaszcza warto posłuchać rad położnej środkowiskowej z zakrsu kąpieli dziecka oraz karmienia piersią.

Jak wybrać położną środowiskową?

Położna środowiskowa przysługuje każdej kobiecie spodziewającej się dziecka z urzędu. Ma ona obowiązek odwiedzić młodych rodziców minimum 4 razy w pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka. Wizyta patronażowa mają na celu sprawdzenie czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze, czy kikut pępowinowy odpowiednio się goi, jak goi się krocze lub rana po cesarskim cięciu u kobiety oraz rozwiewanie wątpliwości i problemów młodej mamy. Jest to niezwykle ważna i delikatna rola,.Dlatego warto aby tę funkcję pełnił ktoś zaufany, godny polecenia i rozumiejący nasze potrzeby. Najgorsze co może spotkać młodą kobietę kilka dni po porodzie, to traktowanie z góry i masa pouczeń. Zwłaszcza kiedy została mamą po raz pierwszy.

Położna środowiskowa – deklaracja wyboru

Masz prawo wybrać konkretną położna środowiskową, nie musisz decydować się na tą, która pracuje w przychodni, gdzie zapisałaś swoje dziecko. Decydując kto ma zostać położna środowiskową warto poszukać informacji w Internecie. Zapytać znajomych o opinię lub skorzystać z pomocy położnej pracującej w szkole rodzenia do której chodzisz. Kiedy poznasz już położną, która spełnią twoje oczekiwania, jest empatyczna, a przy tym posługuje się aktualną wiedzą medyczną. Następnym krokiem jest udanie się do placówki, gdzie dana położna pracuje i złożenie deklaracji wyboru. W każdym roku masz prawo bezłatnie trzykrotnie zmienić położną środowiskową, jeśli aktualna nie spełnia twoich potrzeb.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!