Jak łagodnie przejść zmianę czasu na zimowy

zmiana czasu na zimowy

W miniony weekend przestawialiśmy zegarki o godzinę do tyłu, tym samym wchodząc w czas zimowy. Rodzice niemowlaków i dzieci w wieku szkolnym tę zmianę mogą odczuwać dotkliwie jeszcze przez jakiś czas. A może są sposoby, aby przestawić rytm dnia dziecka i dostosować go do zmienionego czasu na zimowy.

Rodzicielstwo, a zmiana czasu

Zmiana czasu na zimowy może wprowadzić nieco chaosu w naszym domu i rozkładzie dnia. Utrudnienie może stanowić fakt, że wiele dzieci naturalnie budzi się o wczesnych porach, a zmiana czasu oznacza, że na zegarze będzie jeszcze wcześniejsza godzina. Dwa razy w roku borykamy się ze zmianami, które chcemy przejść łagodnie, aby nie destabilizować rytmu dnia dziecka. Czy jako młoda mama również odczuwasz w ostatnich dniach trudności z rozdrażnieniem dziecka i zaburzeniem harmonogramu jego snu?

Kiedy ostatni raz zmienimy zegarki?

Istnieje coraz więcej głosów i kampanii, które są przeciwne zmianie czasu. Nad problemem pochylił się Sejm oraz Komisja Europejska. Negatywne skutki w postaci złego samopoczucia i zdrowia obywateli wpłynęło na to, że coraz więcej głosów było za tym, aby przestawianie zegarów zakończyć. Aktualnie projekt został zamrożony do 2021 roku, gdyż do wprowadzenia zmian potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw UE.

Jak radzić sobie ze zmianą czasu będąc rodzicem?

Dobrym sposobem jest metoda małych kroków czyli kładzenie dziecka na drzemki oraz do łóżka każdego dnia o kilka minut później, aby w konsekwencji przesunąć jego rytm o godzinę. Te zmiany mogą nie być proste, większość mam wie, że zmęczone dziecko daje mocno znać o swoim niezadowoleniu. Warto jednak być konsekwentnym i na czas zmiany wprowadzić jakieś nowy wieczorny rytuał.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!