Adenomioza – co to jest i jaki wpływ ma na płodność?

ból

Miewasz bardzo bolesne miesiączki i pierwsze dni okresu całkowicie paraliżują twój dzień? Taki stan może mieć podłoże w chorobie zwanej adenomioza, która również może mieć wpływ na trudności z poczęciem dziecka. Dużo kobiet boryka się z problemami natury ginekologicznej już po porodzie. Ryzyko występowania adenomiozy wzrasta wraz z przebytymi zabiegami na jamie macicy.

Czym jest adenomioza?

Adenomioza to jednostka chorobowa mająca miejsce kiedy błona śluzowa macicy jest obecna w obrębie mięśnia macicy. Wcześniej była uznawana za jedną z odmian enodometriozy, jednak z czasem badacze odkryli, że jest to nieco inna przypadłość. Jednak obie te choroby są poniekąd ze sobą związane, bo 60% chorujących na endometriozę ma też adenomiozę.

Adenomioza związana jest z przebytymi porodami oraz zabiegami na macicy. Przyczynami występowanie choroby są urazy oraz operację z udziałem narządów rozrodczych podczas których naruszone zostaje endometrium. Prowadzi to do wrośnięcia tkanek z błoną śluzową w mięsień macicy.

Jak adenomioza wpływa na płodność?

Choroba wrośnięcia błony śluzowej w mięsień miednicy prowadzi do wielu niepożądanych dolegliwości. Cześć kobiet nie odczuwa jej skutków, jednak może prowadzić do bólu w dolnych partiach brzucha, powstania zgrubień, bólu przy stosunku. Do poważniejszych komplikacji dochodzi w momencie starania się o dziecko. Adenomioza wpływa na endometrium, które odpowiada za implementacje zarodka, mogą również pojawić się problemy z transportem komórki jajowej. Choroba ta często jest powodem niepłodności wtórnej, czyli sytuacji, gdy para stara się o poczęcie kolejnego dziecka.

Jak leczy się adenomiozę?

Aktualnie ginekolodzy leczą tę chorobę w zależności od wieku, historii przebytych chorób oraz diagnostyki pacjentki. Możliwe jest leczenie farmakologiczne lub bardziej inwazyjne -chirurgiczne. Kuracja przez podanie leków jest lepsza, dla par chcących jeszcze powiększyć swoją rodzinę. U młodych kobiet często stosuje się leczenie ultradźwiękami. U pacjentek w starszym wieku lub nieplanujących potomstwa lekarze wybierają zabieg usunięcia macicy.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!