5 ciekawostek o bliźniakach

Mówi się o nich, że są jak „dwie krople wody”, bądź różnią się, jak dwa skrajne przeciwieństwa. Bliźniaki, bo o nich mowa, są obiektem fascynacji nie tylko multi-mam, ale także i naukowców na całym świecie. Przedstawiamy pięć nieoczywistych ciekawostek o bliźniakach, które z pewnością was zaskoczą.

5. Jak najprościej można rozróżnić z pozoru identyczne bliźnięta?

Wiele osób, w szczególności w pierwszych miesiącach życia bliźniaków, ma problem z ich prawidłowym rozróżnieniem. Noworodki są niemalże identyczne, a różnią je tak trudno wykrywalne kwestie, jak odciski palców, czy specyficzny zapach, który może być rozróżniony np. przez psy tropiące. Identyczne bliźnięta można łatwo odróżnić po pępku. Wygląd pępka nie jest połączony z uwarunkowaniami genetycznymi, lecz sposobem związania pępowiny po porodzie. Zawsze zatem będą występować pewne różnice, gdyż no cóż… ciężko związać dwa supły w identyczny sposób.

4. Niesamowita mowa bliźniaków. Własny slang i komunikacja

Dowiedziono, iż niemalże połowa bliźniąt używa własnego, spersonalizowanego żargonu. Nowe słówka i powiedzenia, określane jako „język bliźniąt„, są sposobem na komunikację pomiędzy rodzeństwem. Choć tego typu zależności pojawiają się także pośród rodzeństwa niebędącego bliźniakami, to jednak w przypadku bliźniąt ta tendencja jest znacznie bardziej zauważalna. Po kilku latach, gdy dzieci zaczynają poznawać nowe słowa, a także intensywniej się uczyć, własny żargon na dobre znika.

3. Znać się jak bliźniaki, czyli… wcześniej, niż od urodzenia

Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Padwie przeprowadzili badania macic za pomocą technologii ultradźwiękowej, by sprawdzić, w którym momencie bliźnięta zaczną się ze sobą komunikować. Okazało się, że bliźnięta w łonie matki potrzebują zaledwie kilkunastu tygodni, by zacząć wchodzić w interakcję. Para po tym czasie zaczyna się zbliżać do siebie i dotykać. Można zatem stwierdzić, iż bliźnięta zaczynają się poznawać długo przed rzeczywistym porodem. Nikt nie zna się tak dobrze, jak bliźnięta.

2. Matki bliźniaków mają niesamowite cechy. Dlaczego?

O kilka lat dłużej żyją mamy, które wydały na świat bliźniaki – dowodzą temu badania przeprowadzone przez naukowców w Uniwersytecie w Utah. Na ciążę bliźniaczą większe szanse mają kobiety o wysokim wzroście. Wiąże się to z występowaniem insulinopodobnego czynniku wzrostu, czyli białka, uwalnianego z wątroby i związanego z wzrostem oraz owulacją. Kobiety, które chcą zwiększyć szansę na ciążę bliźniaczą, powinny jeść dużo nabiału, w szczególności jogurty, mleko i ser. Unikanie jedzenia mięsa może zaś zmniejszyć szansę na tego typu ciążę. Nie-weganie mają tendencję do posiadania bliźniaków ok. 5 razy częściej, niż weganie. Szansa na bliźnięta rośnie także wraz z wiekiem – im matka starsza, tym częściej będzie rodziła dwojaczki lub trojaczki.

1. Być bliźniakami, to być kimś niesamowitym

Szansa na urodzenie bliźniaków jest niezwykle mała, można nawet rzec, że jest pozorna. Szacuje się, że jest to zaledwie ok. 1,5% wszystkich ciąż. Tylko jedna na siedemdziesiąt ciąż kończy się urodzeniem dwojga dzieci. Dzieje się tak, mimo że ok. 10% z nich zaczyna się ciążami bliźniaczymi. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że bardzo często dochodzi do tzw. zaniknięcia zespołu bliźniąt. Jedno z dzieci nie przeżywa z powodu poronienia, a drugi płód wchłania bliźniaczą tkankę i rozwija się prawidłowo. Jedno dziecko dosłownie „wchłania” swojego sąsiada. Ma to zwykle miejsce na początku ciąży. Żeby zostać bliźniakami trzeba mieć zatem podwójne szczęście!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!