12 przesądów o ciąży – czy warto w nie wierzyć?

Mimo upływu lat i coraz większego postępu medycyny, wiele przyszłych mam nadal wierzy w zabobony i mity na temat ciąży. Powód jest prosty – przesądy były bardzo powszechne w czasach młodości ich mam i babć, które przekazują je następnym pokoleniom. Nie warto w nie jednak wierzyć! Zabobony rodzą niepokój i stres w głowach przyszłych mam, co może negatywnie wpływać na ich stan zdrowia. Zabobony opisane poniżej, to najpopularniejsze, krążące w społeczeństwie od wielu lat. Należy jednak pamiętać, że nie są poparte żadną wiedzą medyczną i traktować je z przymrużeniem oka.

Zachowanie przyszłych mam a wygląd dziecka

Najpopularniejszą grupą zabobonów o ciąży to te, dotyczące wyglądu i cech charakteru dziecka. Znanym i mocno rozpowszechnionym, jest przesąd głoszący, że gdy przestraszona ciężarna dotknie jakiegoś miejsca na swoim ciele, to jej dziecko urodzi się ze znamieniem w tym miejscu. Według ludowych mitów, by zapewnić dziecku gęste i kręcone włosy, należy w ciąży pogłaskać barana. Bezwzględnie należy za to unikać siadania po turecku – ma to, według wierzeń, sprawić, że dziecko będzie miało krzywe nogi. Przesądy o ciąży mówią też o wpływie zachowania przyszłej mamy na charakter czy przyszłość jej dziecka. Tak więc ciężarna, chcąc, by jej dziecko nie zeszło na złą drogę, nie powinna nosić ostrego makijażu. Unikanie szycia podczas ciąży ma z kolei zapewnić, że dziecko będzie w przyszłości bardziej bystre. Jedynym, w miarę rozsądnym przesądem, w którym tkwi ziarnko prawdy mówi o tym, że ciężarna nie powinna farbować włosów, bo sprawi to, że dziecko urodzi się rude lub łyse. Rzeczywiście, koloryzacja włosów u przyszłej mamy nie jest zalecana, jednak ze względu na wpływ środków chemicznych z farby na stan zdrowia. Z pewnością nie ma to nic wspólnego z kolorem włosów potomka.

Zabobony o zdrowiu potomka

Istnieje też wiele przesądów, które wiążą zachowania ciężarnej matki ze zdrowiem dziecka. Owszem, wiele z nich ma duży wpływ na zdrowie noworodka. Te zabobony być one bardzo stresujące dla przyszłych mam, gdy mówią o najważniejszej kwestii, czyli zdrowiu potomka. Należy jednak pamiętać, że te wymienione w dalszej części to jedynie przesądy, które nie znajdują pokrycia w realnej medycynie. Idąc śladem ludowych mitów, można dowiedzieć się, że ciężarna nie powinna nosić na szyi łańcuszków, szalików itp. Ma to grozić owinięciem się pępowiny wokół główki dziecka podczas porodu. Przyszła mama nie powinna też dzielić się jedzeniem, co ma skutkować brakiem pokarmu po porodzie. By uniknąć problemów ze wzrokiem u potomka, ciężarna nie powinna patrzeć w wizjer, studnię czy dziurkę od klucza. Kolejnym absurdem jest przesąd mówiący o tym, że nie należy kupować wyprawki przed porodem – ma to zapobiec wszelkim powikłaniom i problemom w jego trakcie.

Wygląd w ciąży a płeć dziecka

Wiele przesądnych osób uważa, że patrząc na kobietę w ciąży, można poznać płeć jej nienarodzonego dziecka. Istnieje wierzenie, że „córka odbiera matce urodę„. Jeżeli kobieta podczas ciąży wygląda na zmęczoną, a kondycja jej skóry i włosów pogarsza się, zwiastuje to urodzenie dziewczynki. Podobnie, według zabobonów, można rozpoznać płeć potomka po kształcie ciężarnego brzucha. Jeśli jest on mały i szpiczasty, na świat z pewnością przyjdzie chłopak, jeśli zaś okrągły i rozlany będzie to dziewczynka. Mit ten jest bardzo popularny wśród przyszłych matek. Co ciekawsze wiele obecnych mam zapewnia, że w ich przypadku ten przesąd się sprawdził. Nie istnieje jednak żaden dowód naukowy, który potwierdziłby to zjawisko. Jedyną, prawie stuprocentową i potwierdzoną medycznie, wiedzę na temat płci dziecka, daje wykonane przez lekarza USG.