10 ważnych zasad higieny w czasie połogu

połóg

6 tygodniowy okres po porodzie nazywa się połogiem. To czas na regenerację organizmu, dlatego kobieta w tym czasie powinna szczególnie o siebie zadbać. Zachowanie szczególnej higieny w połogu jest bardzo ważne. Przedstawiamy 10 zasad, dzięki którym łatwiej będzie poradzić sobie z bólem oraz przyśpieszyć gojenie ran.

Po porodzie ciało kobiety, jej gospodarska hormonalna potrzebują czasu, aby dojść do stanu przed ciąży. Warto dać sobie czas na odpoczynek, sen i odpowiednią pielęgnację. Trzeba zadbać o dobre warunki do gojenia się szwów po cesarskim cięciu lub rana krocza po porodzie siłami natury. Przez 6 tygodni normalnie koleją rzeczy jest występowanie odchodów porodowych, czyli procesu oczyszczania się macicy po przebytej ciąży.

Jak zadbać o higienę w czasie połogu?

  1. Myj się pod prysznicem. Długie gorące kąpiele z pianą muszą poczekać do czasu po połogu. Strumienie wody mogą przynieść ukojenie, dlatego możesz brać prysznic nawet kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby do mycia nie używać płynów zawierających chemiczne substancje. Najlepiej podstawić na bezwonne naturalne kosmetyki do mycia.
  2. Noś bieliznę w naturalnych tkanin. Dostęp powietrza do gojących się miejsc intymnych jest kluczowy, aby okres rekonwalescencji przebiegał pomyślnie. Idealnie na czas połogu sprawdzą się majtki siateczkowe wykonana z bawełny, unikaj tych wykonanych ze sztucznych tworzyw.
  3. Nie zakładaj tamponów. Połóg to czas w którym powinnaś zaopatrzyć się w duże podpaski poporodowe. Noszenie tamponów nie pozwala na wypłynięcie na zewnątrz wszystkich nieczystości, bakterii i pozostałości po porodzie. Nawet jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie zrezygnuj na jakiś czas z tamponów.
  4. Wietrzenie pomaga zagoić rany. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pomaga w gojeniu się szwów. Dlatego w miarę możliwości należy zapewnić dostęp powietrza do naruszonych porodem przestrzeni. W tym celu warto chodzić w luźnych, nieopinających rzeczach.
  5. Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu. Jeśli miałaś operację, rana na twoim podbrzuszu musi być odpowiednio pielęgnowana. W tym celu myj ją pod prysznicem szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Po każdym zmoczeniu szwów należy dokładnie osuszyć ranę, aby nie pozostała wilgotna.
  6. Rana krocza. Jeśli w wyniku porodu naturalnego krocze zostało nacięte przy wypróżnianiu zadbać o czystość rany. W tym celu, kiedy chcesz udać się do toalety przytrzymaj papierem ranę na kroczu.
  7. Stołeczek może pomóc w wypróżnianiu. Pierwsze wizyty po porodzie w toalecie mogą być trudne i bolesne. Aby zachować zdrowie i komfort należy jednak regularnie się wypróżniać. Jeśli masz problem z załatwieniem swoich potrzeb dużym ułatwianiem będzie ustawienie pod stopy niewielkiego podwyższenia. Zapobiega to konieczności parcia.
  8. Po korzystaniu z toalety osusz ranę. Każdorazowe korzystanie z toalety po porodzie siłami natury powinno zakończyć się delikatnym, dla dokładnym osuszeniem miejsc intymnych.
  9. Podmywaj się przy każdym korzystaniu z toalety. Zachowanie czystości krocza jest bardzo ważne dlatego po oddaniu potrzeby fizjologicznej należy podmyć się ciepłą wodą ze środkiem myjącym.
  10. Podpaski porodowe zmieniaj co 3-4 godziny. Oczywiście jeśli wypływ jest intensywny zmieniaj je częściej. Higiena w połogu pomoże przeżyć ten czas w czystości i komforcie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!