10 ciekawych zmian w ciele kobiety w czasie ciąży

kobieta w ciąży z kawą

Czy ty też w pierwszej ciąży ciągle byłaś zaskakiwana zmianami jakie zachodzą w twoim ciele? Matka natura uczyniła cudowny czyn tworząc człowieka. Niektóre objawy ciążowe świadczą, że miała duże poczucie humoru. Co najbardziej cię zaskoczyło w okresie ciąży? Poniżej 10 faktów, dotyczących „cudownego” okresu ciąży.

1 Łożysko jest teraz dość duże. Do czasu porodu łożysko waży jedną szóstą masy dziecka. Pamiętaj o tym stając na wagę w ciąży. Od teraz masz wytłumaczenie czemu jest taka wysoka.

2 Natura zapewniła Twojemu dziecku naturalną obronę. Łożysko nie tylko odżywia dziecko, ale także chroni je przed bakteriami i infekcjami. Dziecko przebywa w łonie matki w całkowicie sterylnych warunkach.

3. Twój organizm chroni też Twoje dziecko. Od 20 tygodnia przeciwciała matki są przenoszone przez łożysko do płodu. Twoje przeciwciała chronią Twoje dziecko przed chorobami zakaźnymi.

4. Możesz mieć gazy. Ze względu na spowolnienie w jelitach bardzo często dochodzi do gromadzenia się gazów. Wiemy, że krępujące – ale często nieuniknione. Pomocne może być picie dużej ilości wody.

5. Jedzenie może dać Ci super moce. Udowodniono, że produkty spożywcze, takich jak awokado i morele, poprawiają zdrowie fizyczne i witalność podczas ciąży. Inne, takie jak nasiona chia, zboże bogate w tłuszcze omega-3, mogą pomóc w zapobieganiu depresji ciążowej.

Jakie produkty warto jeść w ciąży?

6. Twoje ciało automatycznie będzie lepiej przyswajać żelazo. Aby wspomóc ten proces, spożywaj pokarmy bogate w żelazo, takie jak chude czerwone mięso, zielone warzywa i wzbogacone zboża. Pomoże to zapobiec anemii w ciąży.

7. Zużywasz więcej energii. Używasz dodatkowych 900 kilodżuli dziennie, aby napędzać cały rozwój dziecka. To znak, że musisz zdrowo się odżywiać, aby nie czuć się wycieńczona na koniec dnia.

8. W ustach czujesz dziwny smak. Jest to prawdopodobnie spowodowane hormonami ciążowymi i może skutkować brakiem smaku lub metalicznym posmakiem w ustach. Nie przejmuj się, jest to tymczasowe.

9. Będziesz pożeraczem białka. W czasie ciąży potrzebujesz około 79 gramów białka dziennie, aby pomóc budować kości, mięśnie i skórę dziecka. Jedz jajka, chude mięso, mleko i rośliny strączkowe.

10. Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na słońce. Wiele kobiet w ciąży unika słońca, ponieważ podczas ciąży są podatne na zmiany pigmentacyjne. Ale słońce dostarcza witaminy D, niezbędnej do wchłaniania wapnia. Pobierz tę witaminę z pożywienia, takiego jak mleko, tłuste ryby i jajka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!