Odwodnienie organizmu – Objawy

O odwodnieniu słyszy się ostatnio bardzo dużo. Przeróżne akcje o piciu wody są niezwykle potrzebne, ponieważ nie wszyscy mają świadomość jak bardzo ważną rolę odgrywa ona w organizmie człowieka.  W ludzkim ciele znajduje się od 60 do nawet 75% wody! Woda znajduje się między innymi we krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Ponadto znajdujące się w niej elektrolity (sód, wapń, potas czy magnez) są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Gdy dochodzi do odwodnienia, organizm natychmiast wysyła sygnały do mózgu, jednocześnie dając znać o nieprawidłowości. Objawów odwodnienia nie należy ignorować, gdyż jeśli nie zdamy sobie sprawy z powagi przypadku, będzie ono przynosiło coraz to drastyczne skutki.

Objawy odwodnienia

Objawy odwodnienia – zwiększone pragnienie

Pierwszym czynnikiem do zgłębienia tematu odwodnienia, powinno być zwiększone pragnienie płynów. Utrata wody jest naturalnym procesem w organizmie człowieka. Czynności fizjologiczne, pocenie się lub nawet oddychanie- to wszystko sprawia, że w naszym ciele ubywa wody. Bez wody człowiek może przeżyć zaledwie kilka dni, co jest kolejnym dowodem na to jak ważne jest przyjmowanie płynów. Zaleca się, aby mężczyźni pili około trzech litrów wody, natomiast kobiety nieco ponad dwa. Warto pamiętać, że podczas upałów, biegunki wysiłku fizycznego czy wymiotów, liczbę wypijanych litrów powinno się zwiększać w zależności od indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak pomimo regularnego nawadniania się, wciąż odczuwamy duże pragnienie, możemy to uznać za sygnał ostrzegawczy. 

Objawy odwodnienia – bóle głowy oraz zmęczenie

Kolejnym objawem odwodnionego organizmu mogą być częste i natrętne bóle głowy oraz przewlekłe zmęczenie. Dzieje się tak na skutek zmniejszonej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni mózg przed potencjalnymi urazami. Gdy płynu brakuje odczuwamy dezorientację, osłabienie oraz ból głowy. Złe samopoczucie może być również wynikiem  zmniejszonej ilości krwi i podwyższonego ciśnienia. 

Objawy odwodnienia – kolor moczy

Dzięki badaniom moczu możemy wiele się dowiedzieć na temat naszego zdrowia. Jednak jeśli chodzi o odwodnienie, na podstawie koloru moczu możemy samodzielnie stwierdzić, czy nie brakuje nam wody. Ponadto podczas odwodnienia zmniejsza się częstotliwość i ilość oddawanego moczu. W odwodnionym organizmie, mocz zmienia kolor ze słomkowego na ciemnożółty. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie znajduje wystarczającej ilości wody na wypłukanie toksyn przez układ moczowy. Warto pamiętać, że kolor oddawanego moczu nie powinien być jedyną podstawą do podejrzewania odwodnienia- mocz jest w stanie zmienić kolor także pod wpływem niektórych lekarstw oraz pokarmów.

Objawy odwodnienia – zapadnięte gałki oczne

Jednym z objawów odwodnienia są również zapadnięte gałki oczne, natomiast u niemowląt pojawia się zapadnięcie ciemiączka. Jest to spowodowane brakiem elastyczności skóry oraz ubytkiem wody w chrząstkach stawowych, składających się w około 70% z płynu. Nieprawidłowe działanie stawów i skóry przyprawia odwodnionej osobie uporczywy ból mięśni i stawów. Elastyczność skóry możemy samodzielnie skontrolować łapiąc ją palcami, a następnie opuszczając. Jeśli skóra szybko wróci na swoje miejsce, organizm nie jest odwodniony. 

Objawy odwodnienia – zaparcia

Zaparcia mogą być objawem sugerującym odwodnienie. Brak wody zaburza działanie układu trawiennego powodując nieprzyjemne uczucie. Woda sprawia, że stolec posiada odpowiedni kształt, który ułatwia wydalenie go. W przypadku odwodnienia stolec staje się sztywny i zbity, co utrudnia mu przemieszczenie się w jelitach.

W odwodnionym organizmie, mogą pojawić się objawy takie jak:

  • sucha skóra
  • zmniejszone wydzielanie łez
  • brak produkcji potu
  • pomarszczona skóra
  • przyśpieszone tętno i oddech

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!