Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

Rozmowa dziewczyn

W praktyce w Polsce edukacja seksualna w szkołach prawie nie istnieje. Nauczyciele często nie są przeszkoleni do tego, aby poprawnie podejść do tematu bądź nie mają czasu na rzetelne przekazanie wiedzy. I choć nikt o seksie nie chce mówić, to dzieci od najmłodszych lat bombardowane są seksualnymi treściami, którymi przepełnione są obecnie media. Telewizja i Internet często przedstawiają tylko dwa oblicza seksu – jedne traktują je jako coś demonicznego i zakazanego, coś czego należy się wstydzić, a drugie zachęcają czasami aż do nadmiernej eskalacji swojej seksualności. Nie mówi się w nich o zdrowiu czy bezpieczeństwie. Wśród rówieśników krąży wiele mitów, a w gazetach dla młodzieży czy forach internetowych pojawia się ogromna liczba od zagubionych w tym temacie dzieci, na które odpowiedzi udzielają inne niedoświadczone osoby. Dlatego tak ważne jest, abyś jako rodzic wziął odpowiedzialność za edukację seksualną swojego dziecka, nawet jeżeli jest to dla Ciebie niekomfortowe czy trudne. Nawet jeżeli z Tobą nikt nie rozmawiał na ten temat, to jest garść porad, która pomoże Ci podejść do tego z głową.

Dlaczego warto rozmawiać z Twoim dzieckiem o seksualności?

Rzetelna wiedza w kontekście seksualności przekazywana przez Ciebie Twojemu dziecku pomaga Wam zbudować wartościową relację opartą na zaufaniu. Seks to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wstydliwych dla dziecka tematów, dlatego jeżeli zdobędziesz się na szczerość i zrozumienie, będzie ono wiedziało, że może zwrócić się do Ciebie z każdą sprawą. Natomiast zamiatając temat pod dywan bądź reagując agresywnie i zamykając się na potrzeby Twojego dziecka sprawisz, że zacznie ono szukać interesujących go informacji w internecie czy wśród rówieśników. W końcu przestanie też ono pytać Cię o rady w innych kwestiach, a jako rodzic wiesz, że chcesz dobra i szczęścia dla Twojego dziecka. Dlatego nie odmawiaj mu udzielenia informacji, tylko doceń to, że Twoje dziecko wychodzi z taką inicjatywą. To oznacza, iż uważa Cię ono za autorytet i czuje się bezpiecznie. Dodatkowo, edukując dziecko budujesz fundamenty pod takie umiejętności jak wyznaczanie granic i podejmowanie decyzji dotyczących ich ciała. Dziecko nieuświadomione nie będzie potrafiło stanowczo odmówić, kiedy spotka się z wkraczaniem w ich strefę intymną.

To w takim razie jak rozmawiać o seksualności z Twoim dzieckiem?

Dziecięca ciekawość sprawia, iż prędzej czy później Twoje dziecko przyjdzie do Ciebie z tematem związanym ze swoją seksualnością. A jeżeli nie – warto samemu wyjść z taką inicjatywą. Nie ma gorszego lub lepszego momentu na podjęcie takiej rozmowy, najlepiej znasz swoje dziecko i widzisz czym aktualnie się interesuje. Metodą obserwacji łatwo dostrzec, kiedy dziecko zaczyna bardziej interesować się swoim ciałem czy relacjami z rówieśnikami. Przede wszystkim uważnie słuchaj swojego dziecka i wykorzystuj codziennie sytuacje do rozmowy – poruszanie tematu seksu nie musi być sztywną pogawędką na dywaniku. Świadomość swojego ciała można poruszyć w trakcie kąpieli. Także ciąża wśród bliskich jest dobrą okazją do zahaczenia o temat życia intymnego. Uważaj na swoje emocje i jeżeli nie jesteś gotowy udzielić odpowiedzi na trudne pytanie bądź jej nie znasz, powiedz dziecku, że porozmawiacie później. Pamiętaj jednak, że nie możesz tematu zanieść pod dywan, ponieważ możesz stracić jego zaufanie. Staraj się także nazywać części ciała odpowiednimi nazwami, nie używaj dziwnych zdrobnień czy określeń nacechowanych negatywnie. Im bardziej rzeczowo podejdziesz do tematu, tym bardziej wartościowe będzie to, co przekażesz swojemu dziecku. Bardzo często zdarza się, nawet na dość wczesnym etapie życia dziecka, że rodzic zauważy zachowania masturbacyjne. Pamiętaj, że jest to naturalne – dziecko poznaje swoje ciało, odkrywa, że stymulacja pewnych miejsc jest dla niego przyjemna. Warto wyjaśnić dziecku, że jest to czynność intymna i nie powinna być wykonywana w miejscach publicznych, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim nie krzyczeć na nie. Eksploracja ciała przez Twoją pociechę powinna Cię zaniepokoić wtedy, kiedy zagraża ona jego bezpieczeństwu – wykorzystuje do tego przedmioty codziennego użytku lub służy rozładowaniu stresu i napięcia. Wtedy warto sprawdzić czy dziecko nie ma zaburzeń na tle nerwowym.

Pamiętaj, że jako rodzic masz wpływ na to jak będziesz rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat seksualności. Masz wpływ na to jaką relację do swojego ciała będzie żywiła Twoja pociecha, a co najważniejsze nauczysz je ochrony siebie i asertywności. Czasami warto odłożyć na bok swój wstyd i podjąć się trudnych tematów. Może dla Ciebie także będzie to odkrywcze.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!