Jak oduczyć dziecko od smoczka?

Bardzo często zdarza się, że niemowlę w pierwszych miesiącach życia widzi w smoczku niezastąpionego przyjaciela. Z czasem zaczyna on jednak przynosić więcej szkody niż pożytku, a odzwyczajenie dziecka od smoczka nie jest łatwym zadaniem. Bardzo często zdarza się, że pożegnanie ze smoczkiem przebiega bezproblemowo i jakby mimochodem. Równie często możemy jednak spotkać się z dużymi oporami dziecka na zabieranie mu smoczka. W życiu każdego malucha przychodzi jednak taki moment, kiedy musi on pożegnać się ze smoczkiem.

Smoczek dla niemowlęcia, czyli im rzadziej, tym lepiej

Od pierwszych chwil życia każdego z nas ssanie kojarzone jest z zaspokajaniem podstawowych potrzeb. Smoczek stanowi pewien rodzaj „przedłużenia” spokojnych chwil spędzonych przy piersi matki. Nie jest on jednak wcale aż tak szkodliwy, jak twierdzą niektórzy. Dobrze dobrany smoczek nie deformuje wyrzynających się zębów ani nie utrudnia rozwoju narządów mowy. Z pewnością ssanie smoczka nie jest także bardziej szkodliwe niż ssanie kciuka.

Mimo tego, smoczek nie powinien tkwić w buzi dziecka przez cały czas. Co więcej, nie powinniśmy również zapewniać maluchowi smoczka na wyciągnięcie ręki. Przykładowo, należałoby próbować usypiać dziecko przy butelce pożywnego mleczka lub ciepłej piersi matki, a nie zawsze w towarzystwie gumowego, sztucznego smoczka.

Kiedy oduczyć dziecko smoczka?

Smoczek jest jednak niezwykle pomocny podczas wychowywania dziecka. Z czasem przestaje być on jednak potrzebny i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Rodzice powinni wówczas podjąć decyzję o oduczeniu dziecka ssania smoczka. Maluch może jednak nie być zbyt entuzjastycznie nastawiony do tego pomysłu – niektórym maluchom po prostu trudno z niego zrezygnować.

Wielu pediatrów uważa, że najlepszy moment na odzwyczajenie dziecka od smoczka przychodzi wtedy, kiedy maluch ma 3-6 miesięcy. Na tym etapie rozwoju odruch ssania nie jest już aż tak silny, a uwagę dziecka bardzo łatwo odwrócić piosenką lub pokazywaniem mu różnych przedmiotów. Około 7 miesiąca życia dzieci nabywają wiele nowych umiejętności, a smoczek przestaje być atrakcyjny. Przełomem są także pierwsze urodziny dziecka, po których maluch zazwyczaj zaczyna chodzić, a także intensywniej poznawać świat, który go otacza.

Kilka ważnych porad – jak oduczyć dziecko do smoczka?

Jeżeli nasz niemowlak niezwykle mocno związał się ze swoim przyjacielem-smoczkiem, może zaistnieć niemały problem, aby się z nim pożegnać. Oto kilka porad, jak ułatwić mu to zadanie:

  • Odciągajmy uwagę dziecka. Przytulajmy je, kołyszmy, śpiewajmy mu oraz opowiadajmy ulubione bajki. 
  • Podawajmy dziecku smoczek wyłącznie w określonych sytuacjach. Niemowlę nie powinno mieć dostępu do smoczka ciągle. Na początek, ograniczmy mu ssanie smoczka w trakcie zabawy, wówczas naprawdę nie jest mu potrzebny. Oduczajmy dziecka małymi krokami, zabierajmy go stopniowo – podczas jazdy samochodem, czy spaceru w parku. Potem starajmy się nie wtykać smoczka jako pocieszenie podczas każdego płaczu oraz marudzenia maluszka. Dla spokoju zarówno dziecka, jak i naszego, najdłużej możemy dawać maluchowi smoczek na noc.
  • Nie kładźmy do łóżeczka dwóch smoczków naraz. W zupełności wystarczy jeden. Maluch z pewnością odnajdzie smoczek, a jeżeli nie, to poprzez zmęczenie, zaśnie bez niego – i o to właśnie chodzi! W ten sposób okresy, jakie przesypia bez smoczka samodzielnie będzie sobie wydłużać.

Nie podtykajmy smoczka niemowlakowi wtedy, gdy gaworzy oraz próbuje wypowiedzieć pierwsze słowa czy sylaby. Niech nie próbuje uczyć się wymowy ze smoczkiem w buzi!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!