Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać? Poradnik i ranking

fotelik dla dziecka do samochodu

Zapewnienie dziecku maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa w trakcie podróży samochodem jest obowiązkiem każdego rodzica. Obowiązujące obecnie przepisy drogowe nakładają na kierowców wymóg przewożenia dzieci poniżej 150 cm w fotelikach samochodowych. Jakie rodzaje fotelików są obecnie dostępne na rynku? Czym kierować się przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku oraz rankingu najchętniej kupowanych fotelików samochodowych. W zestawieniu znalazły się modele w różnych cenach i o różnych parametrach, więc każdy powinien znaleźć wśród nich model dostosowany do indywidualnych potrzeb swojego dziecka.

#1
Fotelik samochodowy Kinderkraft
Fotelik samochodowy Kinderkraft

Fotelik samochodowy Kinderkraft przeznaczony dla dzieci o wadze wynoszącej od 9 do 36 kilogramów. Model został wyposażony w funkcję umożliwiającą regulację ułożenia zagłówka oraz oparcia, co pozwala dostosować konstrukcję fotelika do indywidualnych potrzeb dziecka. Produkt spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa ECE R44/04.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Bardzo ładny i poręczny fotelik. Łatwa regulacja pasów, polecam serdecznie.”

Sprawdź cenę
#2
Fotelik samochodowy Graco
Fotelik samochodowy Graco

Uniwersalne siedzisko samochodowe marki Graco przeznaczone dla dzieci o wadze wynoszącej od 22 do 36 kilogramów. Stabilna konstrukcja siedziska została wyposażona w solidny system mocowania oraz wygodne, regulowane podłokietniki, które zapewniają dziecku maksymalny komfort i wygodę w trakcie podróży samochodem.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Fotelik jest prosty, solidny i spełnia swoją funkcję. Dobry wybór w przystępnej cenie.”

Sprawdź cenę
#3
Graco Junior
Graco Junior

Fotelik samochodowy Graco Junior wyróżniający się stabilną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania. Model przeznaczony jest dla dzieci, których waga wynosi od 15 do 36 kilogramów. Produkt marki Graco został wyposażony w możliwość regulacji wysokości zagłówka oraz oparcia, co umożliwia dostosowanie konstrukcji do wzrostu dziecka, dzięki czemu podróż w foteliku może być dla niego maksymalnie wygodna i komfortowa.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Fotelik jest wykonany bardzo dobrze, z pewnością godny polecenia.”

Sprawdź cenę
#4
Fotelik Kinderkraft Comfort
Fotelik Kinderkraft Comfort

Fotelik samochodowy Comfort Up Pink marki Kinderkraft to model cieszący się wieloma pozytywnymi opiniami wśród zadowolonych rodziców. Fotelik przeznaczony jest dla dzieci o wadze wynoszącej od 9 do 36 kg. Model Comfort Up został wyposażony w funkcję umożliwiającą regulację zagłówka oraz oparcia, co umożliwia dostosowanie jego konstrukcji do wagi, wzrostu oraz sylwetki dziecka.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Super fotelik, wyjmowane wkładki, czytelna instrukcja. Wszystko zgodne z opisem.”

Sprawdź cenę
#5
Fotelik samochodowy Sesttino
Fotelik samochodowy Sesttino

Fotelik samochodowy Secure Pro marki Sesttino to produkt, który może być użytkowany już od pierwszych dni życia dziecka. Model został wykonany z bezpiecznych, solidnych materiałów, których wysoka jakość została potwierdzona homologacją ECE R44/04. Zdecydowaną zaletą fotelika jest to, że może być on montowany zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, co nie występuje w pozostałych modelach, które znalazły się w naszym zestawieniu.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Świetny wybór. Bardzo wygodna pozycja dla dziecka, nie obciąża kręgosłupa.”

Sprawdź cenę
#6
Fotelik samochodowy Lionelo
Fotelik samochodowy Lionelo

Fotelik samochodowy Levi One marki Lionelo to produkt przeznaczony dla dzieci o wadze wynoszącej od 9 do 36 kilogramów. Model Levi One został wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, ergonomiczne siedzisko oraz liczne zabezpieczenia zwiększające poziom bezpieczeństwa malucha w trakcie jazdy. Fotelik montowany jest przodem do kierunku jazdy.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Fotelik starannie wykonany, dobrze wypełniony, miękki. Bardzo dobra jakość produktu. Polecam serdecznie.”

Sprawdź cenę

Fotelik samochodowy dla dziecka – bezpieczeństwo i komfort w podróży

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy powinien zapewnić dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży. Aby zakupiony sprzęt spełniał swoje zadanie, powinien być dopasowany do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka, które będzie z niego korzystało. 

W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań możemy wybierać pomiędzy fotelikami montowanymi poprzez bazę Isofix lub za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Przed zakupem, warto rozważyć również czy lepiej sprawdzi się w naszym przypadku zakup standardowego, jednoczęściowego fotelika wyposażonego w oparcie, czy może zdecydujemy się na dwuczęściowy model z wyjmowanym oparciem lub jednoczęściowe siedzisko przeznaczone dla nieco starszych dzieci.

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci?

FOTELIK SAMOCHODOWY Z ISOFIX I BAZĄ FOTELIK SAMOCHODOWY Z ISOFIX I BAZĄ
+ Stabilna konstrukcja
+ Łatwy montaż
+ Wysoka jakość wykonania
+ Wysoki poziom bezpieczeństwa
– Wyższa cena
FOTELIK SAMOCHODOWY MONTOWANY ZA POMOCĄ PASÓW FOTELIK SAMOCHODOWY MONTOWANY ZA POMOCĄ PASÓW
+ Uniwersalny wybór
+ Przystępna cena
+ Odpowiedni zarówno do starszych, jak i nowszych samochodów
+ Łatwy do zamontowania
– Ryzyko poluzowania pasów w trakcie jazdy
FOTELIK SAMOCHODOWY FWF (PODKŁADKA) FOTELIK SAMOCHODOWY FWF (PODKŁADKA)
+ Kompaktowe wymiary
+ Niska cena
+ Odpowiedni dla starszaków
+ Lekki
– Ograniczona stabilność
FOTELIK SAMOCHODOWY RWF FOTELIK SAMOCHODOWY RWF
+ Stabilna konstrukcja
+ Wysoka jakość wykonania
+ Bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych
+ Odpowiedni dla dzieci do 4 roku życia
– Ograniczona swoboda ruchów dziecka
FOTELIK SAMOCHODOWY PÓŁLEŻĄCY FOTELIK SAMOCHODOWY PÓŁLEŻĄCY
+ Wysoka jakość wykonania
+ Stabilna konstrukcja
+ Możliwość komfortowego wypoczynku
+ Korzystny dla kręgosłupa
– Ograniczona swoboda ruchów dziecka
FOTELIK SAMOCHODOWY 3W1 FOTELIK SAMOCHODOWY 3W1
+ Wielofunkcyjny wybór
+ Łatwy w montażu
+ Stabilna konstrukcja
+ Bezpieczny dla kręgosłupa
+ Maksymalny komfort i wygoda
– Wyższa cena

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka? Najważniejsze parametry

Rodzaj i przeznaczenie
Rodzaj i przeznaczenie

Rodzaj fotelika samochodowego powinien być dostosowany do wieku, wagi oraz wzrostu dziecka, a także do rodzaju samochodu i częstotliwości odbywanych wyjazdów. W zależności od indywidualnych wymagań oraz potrzeb dziecka możemy wybierać pomiędzy standardowymi fotelikami mocowanymi z pomocą pasów bezpieczeństwa, modelami wyposażonymi w bazę Isofix, fotelikami półleżącymi, siedzącymi lub uniwersalnymi podkładkami z możliwością przymocowania dodatkowego oparcia.

Wiek i waga dziecka
Wiek i waga dziecka

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przed zakupem fotelika samochodowego jest waga dziecka. To właśnie na jej podstawie ustalana jest numeracja modeli fotelików, które są obecnie dostępne na rynku. Oczywiście warto pamiętać, że oprócz wagi istotny jest również wzrost oraz sylwetka dziecka. Może okazać się, że maluch mieści się w przedziale wagowym dla rozmiaru 0+, ale jego sylwetka jest większa i konieczny będzie zakup fotelika w rozmiarze 1. Aby uniknąć takich pomyłek, warto dokładnie zmierzyć produkt przed zakupem lub zapoznać się informacjami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu lub w opisie zamieszczonym w sklepie internetowym.

Dopasowanie do samochodu
Dopasowanie do samochodu

Przed zakupem fotelika, warto sprawdzić, jaki rodzaj montażu posiada konkretny model i czy jest on dopasowany do naszego samochodu. W większości starszych modeli aut, które zostały wyprodukowane przed 2011 rokiem istnieje możliwość przymocowania fotelika za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa. Z kolei nowsze modele, które zostały wyprodukowane po 2011 roku są wyposażone w zaczepy, do których można przymocować bazę Isofix. Aby upewnić się, czy nasz samochód jest wyposażony w taką funkcję, wystarczy poszukać charakterystycznego symbolu znajdującego się w dolnej części oparcia siedziska samochodowego.

Sposób montażu
Sposób montażu

Metoda montowania fotelika samochodowego ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa dziecka w trakcie jazdy. W zależności od rodzaju produktu, możemy wybierać pomiędzy fotelikami wyposażonymi w intuicyjny system Isofix oraz standardowymi modelami montowanymi za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie bardziej stabilne, dzięki czemu gwarantuje dziecku maksymalne bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że foteliki mocowane z pomocą pasów są z reguły bardziej przystępne cenowo, dzięki czemu wciąż cieszą się znacznie większą popularnością niż modele wyposażone w bazę Isofix.

RWF/FWF
RWF/FWF

Foteliki oznaczone symbolem RWF to modele montowane tyłem do kierunku jazdy. Liczne badania oraz opinie ekspertów potwierdzają, że jest to najbezpieczniejszy sposób montowania fotelików samochodowych, który jest szczególnie zalecany w przypadku najmłodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. W sklepach powszechnie dostępne są również foteliki oznaczone jako FWF. Takie modele montowane są przodem do kierunku jazdy i cieszą się dużą popularnością wśród rodziców nieco starszych dzieci, a także maluchów zmagających się z chorobą lokomocyjną.

Komfort siedziska
Komfort siedziska

Jednym z kluczowych czynników wpływających na komfort dziecka w trakcie jazdy w foteliku samochodowym jest jego siedzisko. Miejsce, w którym umieszczamy malucha powinno być ergonomiczne i odpowiednio wyprofilowane po to, aby podróż była dla niego maksymalnie komfortowa i bezpieczna. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, które zostały wykorzystane przy produkcji wypełnienia oraz obicia siedziska. Dobry jakościowo materiał powinien być miły w dotyku i dostosowany do potrzeb wrażliwej skóry dziecka. Warto również zwrócić uwagę na to, czy tkanina siedziska jest przewiewna i nie wywołuje nadmiernego pocenia się skóry.

Opcje dostosowania do rozwoju dziecka
Opcje dostosowania do rozwoju dziecka

Większość dostępnych na rynku fotelików samochodowych to produkty wyposażone w funkcję regulacji ułożenia siedziska, oparcia oraz innych elementów wchodzących w skład konstrukcji fotelika. Takie modele wyróżniają się najczęściej również dużym zakresem wagowym, dzięki któremu mogą być wykorzystywane zarówno przez dzieci w wieku 4, 6, jak i 10 lat. Decydując się na zakup fotelika z funkcją regulacji ustawienia siedziska możemy mieć pewność, że dany model posłuży nam na dłuższy okres czasu niż modele pozbawione tej funkcji.

Materiał wykonania
Materiał wykonania

Dobry fotelik samochodowy powinien być wykonany z trwałych i solidnych materiałów, których wysoka jakość jest potwierdzona przez certyfikaty i atesty obowiązujące obecnie na terenie Unii Europejskiej. Przy zakupie fotelika dla dziecka, warto zwrócić uwagę czy jego wypełnienie jest na tyle elastyczne, aby maluch mógł spędzać w nim podróż w sposób komfortowy i wygodny. Warto również zwrócić uwagę na obicie fotelika, które powinno być przyjemne w dotyku i nie wywoływać nadmiernego pocenia się skóry dziecka.

Jakość i sprawdzona marka
Jakość i sprawdzona marka

Wybór fotelików samochodowych, które są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych jest naprawdę duży. Z tego względu, przed zakupem warto dokładnie przeanalizować, które produkty są warte naszej uwagi, a które nie spełniają naszych standardów. Aby uniknąć zakupu słabego jakościowo, nietrafionego fotelika samochodowego, warto sięgać po modele od sprawdzonych, cieszących się dobrymi opiniami marek. Obecnie dużą popularnością wśród rodziców cieszą się marki, takie jak Kinderkraft, Lionelo, Graco czy Britax.

Ranking najlepszych fotelików samochodowych dla dzieci

Fotelik samochodowy Kinderkraft

★★★★★
Fotelik samochodowy Kinderkraft
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 0-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pas bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Komfortowa podróż

Fotelik samochodowy Kinderkraft został wyposażony w funkcję regulacji wysokości zagłówka oraz oparcia, dzięki czemu konstrukcja fotelika może być w pełni dostosowana do sylwetki i wzrostu dziecka. Na wyprofilowanym, ergonomicznym siedzisku znajduje się dodatkowa wkładka zwiększająca komfort podróży najmłodszym pasażerom. Dzięki specjalnej konstrukcji zakres wagowy fotelika jest naprawdę duży, dlatego mogą z niego korzystać dzieci nawet do 10-12 roku życia.

Bezpieczny wybór

Produkt marki Kinderkraft spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa. Decydując się na zakup fotelika z serii Comfort Up możemy mieć pewność, że został on wykonany z najwyższą starannością i składa się wyłącznie z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów. Fotelik został wyposażony w funkcjonalne pasy bezpieczeństwa, które zostały wzbogacone o dodatkowe ochraniacze na barki, które znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa malucha na wypadek niespodziewanych wydarzeń na drodze.

ZALETY
WADY
+ Uniwersalny wybór
+ Możliwość regulacji oparcia
+ Zdejmowana tapicerka
+ Odpowiedni dla dzieci od 9 do 36 kg
– Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo ładny i poręczny fotelik. Łatwa regulacja pasów, polecam serdecznie.” – Anna, Białystok
“Dobra jakość i łatwy montaż. Wszystko zgodne z opisem.” – Barek, Wrocław

Fotelik samochodowy Graco

★★★★★
Fotelik samochodowy Graco
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 22-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pas bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Siedzisko samochodowe marki Graco przeznaczone jest dla starszych dzieci, których waga wynosi od 22 do 36 kilogramów. Z tego względu można umieścić go zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Fotelik mocowany jest przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu zapewnia dziecku maksymalny komfort i swobodę ruchów. Taki typ mocowania sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku dzieci, które zmagają się z chorobą lokomocyjną.

Solidne wykonanie

Jednoczęściowe siedzisko marki Graco posiada homologację ECE R44/04, która przyznawana jest produktom spełniającym europejskie normy bezpieczeństwa. Model posiada wygodne, regulowane podłokietniki, klamrę pozycjonującą oraz elastyczną, zdejmowaną tapicerkę, która nadaje się do prania automatycznego, co znacznie ułatwia utrzymanie fotelika w czystości.

ZALETY
WADY
+ Odpowiedni dla starszaków
+ Przystępna cena
+ Wbudowane uchwyty na napoje
+ Regulowany podłokietnik
– Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fotelik jest prosty, solidny i spełnia swoją funkcję. Dobry wybór w przystępnej cenie.” – Maria, Opole
“Siedzisko świetnie się u nas sprawdza, córeczka bardzo lubi w nim jeździć. Polecam.” – Tomasz, Toruń

Graco Junior

★★★★★
Graco Junior
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 15-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pas bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Uniwersalny wybór

Fotelik samochodowy marki Graco to doskonały wybór dla rodziców poszukujących sprawdzonego, solidnie wykonanego produktu w przystępnej cenie. Model pochodzący z serii Junior Maxi został wyposażony w niezwykle funkcjonalne systemy, które umożliwiają dostosowanie konstrukcji fotelika do wzrostu oraz sylwetki dziecka. Fotelik montowany jest przodem do kierunku jazdy.

Komfortowa podróż

Zdecydowaną zaletą fotelika samochodowego marki Graco jest jego prosta konstrukcja, dzięki której zarówno zamontowanie, jak i zdemontowanie sprzętu jest bardzo łatwe i zajmuje mało czasu. Miejsca, w którym przeprowadzany jest pas bezpieczeństwa oznaczone są wyraźnie kolorem czerwonym, dzięki czemu opiekunowie mogą mieć pewność, że rozmieścili je prawidłowo, a ich dziecko jest odpowiednio zabezpieczone.

ZALETY
WADY
+ Wbudowane uchwyty na kubki
+ Wysoka jakość wykonania
+ Możliwość demontażu oparcia
+ Regulacja wysokości
– Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fotelik jest wykonany bardzo dobrze, z pewnością godny polecenia.” – Kamila, Szczecin
“Świetny produkt, bardzo dobrze się u nas sprawdza. Polecam.” – Ewa, Katowice

Fotelik Kinderkraft Comfort

★★★★★
Fotelik Kinderkraft Comfort
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 9-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pas bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Funkcjonalny wybór

Fotelik Comfort Up Pink został wyposażony w wiele udogodnień, które zapewniają dziecku maksymalny komfort i wygodę w trakcie podróży samochodem. Zdecydowaną zaletą tego modelu jest bardzo duży zakres wagowy. Dzięki temu, że produkt przeznaczony jest dla dzieci o wadze wynoszącej od 9 do 36 kg, to mogą z niego korzystać zarówno przedszkolaki, jak i dzieci do 10-12 roku życia.

Bezpieczeństwo i komfort

Model marki Kinderkraft został wyposażony w intuicyjny system zapinania pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu zabezpieczenie dziecka w foteliku jest niezwykle proste i zajmuje bardzo mało czasu. Fotelik posiada dodatkowe zabezpieczenia, które chronią kręgosłup, szyję oraz głowę dziecka na wypadek niespodziewanych wydarzeń w trakcie jazdy samochodem. Siedzisko fotelika jest bardzo wygodne i odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu podróż może być dla dziecka bardzo wygodna i komfortowa.

ZALETY
WADY
+ Funkcjonalny wybór
+ Przystępna cena
+ Wysoka jakość wykonania
+ Rośnie wraz z dzieckiem
– Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super fotelik, wyjmowane wkładki, czytelna instrukcja. Wszystko zgodne z opisem.” – Paulina, Mińsk Mazowiecki
“Fotelik bardzo wygodny. Łatwo dostosowuje się jego ułożenie aby dziecku było wygodnie. Świetny wybór.” – Maria, Myślibórz

Fotelik samochodowy Sesttino

★★★★☆
Fotelik samochodowy Sesttino
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 0-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pas bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem i tyłem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Odpowiedni dla najmłodszych

Fotelik samochodowy Sesttino wyróżnia się wyjątkowo dużym zakresem wagowym. Model może być użytkowany już od pierwszych dni życia dziecka, a dzięki możliwości regulacji poszczególnych elementów konstrukcji może okazać się przydatny nawet do 12 roku życia dziecka. Oczywiście warto wspomnieć, że w przypadku maluchów poniżej 1 roku życia czas jednorazowego przebywania w foteliku powinien być mocno ograniczony i nie powinien trwać dłużej niż godzinę.

Komfortowa podróż

W przeciwieństwie do większości fotelików samochodowych, które są obecnie dostępne na rynku, model Secure Pro marki Sesttino może być montowany zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Funkcja ta jest szczególnie istotna w przypadku najmłodszych dzieci, dla których jazda przodem do kierunku jazdy jest niewskazana ze względów bezpieczeństwa. Fotelik Secure Pro został wyposażony również w funkcjonalny daszek przeciwsłoneczny, który może ochronić maluszka przed nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych.

ZALETY
WADY
+ Możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy
+ Odpowiedni dla najmłodszych dzieci
+ Wysoka jakość wykonania
+ Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa
– Wyższa cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny wybór. Bardzo wygodna pozycja dla dziecka, nie obciąża kręgosłupa.” – Zuzanna, Kartuzy
“Solidny, estetyczny fotelik. Polecam.” – Marlena, Gorzów Wielkopolski

Fotelik samochodowy Lionelo

★★★★☆
Fotelik samochodowy Lionelo
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 9-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pas bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Wkładka Dri-Seat

Fotelik marki Lionelo został wyposażony w oddychającą wkładkę redukcyjną, która wykorzystuje technologię Dri-Seat, opracowaną aby zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy samochodem. Wkładka składa się z trzech warstw, które odpowiadają za optymalną cyrkulację powietrza i dostosowują się do delikatnej skóry dziecka nie wywołując przy tym otarć i podrażnień.

Komfort i wygoda

Model Levi One został wykonany z solidnych i trwałych materiałów, których wysoka jakość została potwierdzona homologacją ECE R44/04. Fotelik posiada elastyczną, zdejmowaną tapicerkę, którą można odkurzać oraz prać w pralce automatycznej, co znacznie ułatwia utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości w samochodzie. Kolejnym udogodnieniem, jakie zostało zastosowane w tym modelu jest obecność podłokietników, zapewniających większy komfort i wygodę w trakcie dłuższych podróży.

ZALETY
WADY
+ Łatwy w montażu
+ Solidne wykonanie
+ Wysoka odporność na uszkodzenia
+ Gwarantuje dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo
– Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fotelik starannie wykonany, dobrze wypełniony, miękki. Bardzo dobra jakość produktu. Polecam serdecznie.” – Karolina, Police
“Produkt jest stabilny i spełnia swoją funkcję. Bardzo łatwy w obsłudze.” – Weronika, Kielce

Fotelik samochodowy Sparco

★★★★☆
Fotelik samochodowy Sparco
SPECYFIKACJA
WAGA DZIECKA: 15-36 kg
SPOSÓB MONTAŻU: Pasy bezpieczeństwa
MOCOWANIE FOTELIKA: Przodem do kierunku jazdy
Sprawdź cenę

Odpowiedni dla starszaków

Podstawka samochodowa marki Sparco to produkt przeznaczony dla nieco starszych dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Model został wyposażony w ergonomiczne i bardzo wygodne siedzisko oraz 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, które gwarantują dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Zdecydowaną zaletą produktu jest zdejmowana tapicerka, która nadaje się do prania automatycznego.

Funkcjonalny wybór

Jednoczęściowe siedzisko samochodowe marki Sparco wyróżnia się prostą i lekką konstrukcją. Fotelik jest montowany przodem do kierunku jazdy i zapewnia maluchom maksymalny komfort oraz swobodę ruchów w trakcie podróży. Dzięki niewielkim wymiarom oraz możliwości szybkiego zamontowania i zdjęcia całej konstrukcji, fotelik może stanowić świetne rozwiązanie dla osób poszukujących uniwersalnego fotelika samochodowego na czas sporadycznych wyjazdów rodzinnych.

ZALETY
WADY
+ Przystępna cena
+ Lekka konstrukcja
+ Łatwy do zamontowania
+ Solidne wykonanie
– Brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Podstawka lekka, niezbyt duża, prosta w obsłudze, łatwo ją schować do bagażnika, polecam.” – Justyna, Stargard Szczeciński
“Świetny produkt, wszystko zgodne z opisem.” – Joanna, Piaseczno

Jakie wyposażenie i funkcje powinien posiadać dobry fotelik?

Przy zakupie fotelika samochodowego warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji i udogodnień, które mogłyby zwiększać komfort oraz poziom bezpieczeństwa naszego dziecka w trakcie jazdy samochodem. Jedną z najistotniejszych, dodatkowych funkcji występujących w dostępnych na rynku fotelikach samochodowych jest możliwość regulacji ułożenia siedziska, oparcia oraz zagłówka. Funkcja ta występuje najczęściej w modelach o większych zakresach wagowych, które przeznaczone są dla dzieci o różnej wadze i w różnych przedziałach wiekowych.

Kolejnym istotnym elementem, który może wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności fotelika dla dziecka jest obecność wbudowanej rączki, dzięki której zabudowany fotelik może być wykorzystywany również jako praktyczne nosidełko do przenoszenia dziecka z samochodu do domu lub odwrotnie. 

Przy zakupie fotelika warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada on zdejmowaną tapicerkę, stanowiącą znaczne ułatwienie w utrzymaniu czystości w samochodzie. Zdejmowane obicia wykonane są najczęściej z szybkoschnących, łatwych do wyczyszczenia materiałów i nadają się do prania automatycznego.

Jak prawidłowo montuje się foteliki samochodowe dla dzieci?

Montaż fotelika samochodowego nie jest skomplikowaną czynnością i w większości przypadków przebiega w sposób szybki i sprawny. W zależności od rodzaju zakupionego fotelika, montaż może przebiegać z wykorzystaniem samochodowych pasów bezpieczeństwa lub z użyciem zaczepów, do których przymocowywana jest baza Isofix.

Montaż standardowy z użyciem pasów bezpieczeństwa

Foteliki samochodowe o standardowej konstrukcji montowane są z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa. Takie modele posiadają wyraźnie oznaczone uchwyty montażowe, które wskazują miejsca przebiegu pasów w dolnej i górnej części fotelika.

Po przełożeniu pasów we wskazanych miejscach wystarczy upewnić się czy są one gładkie i odpowiednio ściągnięte, ponieważ poskręcane i luźne pasy nie byłyby w stanie utrzymywać fotelika w stabilnej i bezpiecznej dla dziecka pozycji. Aby upewnić się czy montaż przebiegł zgodnie z zaleceniami producenta, warto zapoznać się z najistotniejszymi informacjami zamieszczonymi w instrukcji obsługi, która powinna być dołączona do zestawu.

Fotelik samochodowy z Isofix – montaż w systemie Isofix

Montaż fotelika samochodowego wyposażonego w system Isofix jest niezwykle prosty. Działanie takich modeli opiera się na dwóch intuicyjnych zaczepach, które umieszczane są pomiędzy siedzeniem a oparciem kanapy w samochodzie.

Przed zakupem fotelika z Isofix warto sprawdzić, czy posiadany przez nas samochód nadaje się do zamontowania takiego sprzętu. Aby upewnić się, czy możemy zamontować fotelik z systemem Isofix w naszym aucie, wystarczy poszukać charakterystycznego symbolu, który powinien znajdować się w dolnej części oparcia kanapy w samochodzie.

Fotelik samochodowy z tyłu czy z przodu?

Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika samochodowego jest środkowa część tylnej kanapy. Jednak ze względu na to, że w wielu samochodach nie ma możliwości umieszczenia fotelika w tym miejscu, to większość osób decyduje się na zamontowanie go w tylnej części auta bezpośrednio za miejscem pasażera znajdującego się obok kierowcy.

Kolejnym istotnym czynnikiem do rozważenia jest kierunek montażu fotelika. W przypadku najmłodszych dzieci, najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż tyłem do kierunku jazdy, natomiast ze względu na wygodę foteliki przeznaczone dla starszaków powinny być montowane przodem do kierunku jazdy.

Jak dopasować fotelik samochodowy do wagi i wieku dziecka?

Aby zakupiony fotelik samochodowy spełniał swoją rolę i gwarantował dziecku maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy, musimy przede wszystkim dopasować go do wagi i wzrostu dziecka, które będzie z niego korzystało. W zależności od indywidualnych potrzeb malucha możemy wybierać spośród modeli oznaczonych cyframi 0, 0+, I, II oraz III.

Grupa 0

Foteliki samochodowe oznaczone cyfrą 0 mogą być użytkowane już od pierwszych dni życia dziecka. Konstrukcja modeli w rozmiarze 0 zaprojektowana jest w taki sposób, aby wspomagały one prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz gwarantowały dzieciom w pełni stabilną i bezpieczną pozycję ciała w trakcie jazdy samochodem. Ze względów bezpieczeństwa foteliki dedykowane najmłodszym dzieciom powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy.

Grupa 0+

Foteliki oznaczone symbolem 0+ mogą być użytkowane w pierwszych miesiącach życia dziecka. W zależności od rodzaju mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Montaż fotelików w rozmiarze 0+ może odbywać się z wykorzystaniem bazy Isofix lub przy pomocy standardowych pasów samochodowych. Modele oznaczone symbolem 0+ są z reguły wyposażone w możliwość regulacji ułożenia oparcia, dzięki czemu może być ono ustawione zarówno w pozycji siedzącej, jak i półleżącej.

Grupa I

Foteliki samochodowe oznaczone cyfrą I to modele wyposażone w stabilne oparcia, które ustawione są najczęściej w pozycji siedzącej. Prosta i wytrzymała konstrukcja tych modeli gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane również na dłuższych i bardziej wymagających trasach. Warto wspomnieć jednak, że dziecko umieszczone w takim foteliku ma stosunkowo niewielką swobodę ruchów, dlatego w przypadku dłuższych podróży konieczne może okazać się robienie częstych i dłuższych przerw.

Grupa II

Foteliki samochodowe dla dzieci w rozmiarze II mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Niezależnie od rodzaju powinny gwarantować dziecku większą swobodę ruchów niż foteliki w mniejszych rozmiarach, które przeznaczone są dla młodszych maluchów o mniejszym wzroście. Niektóre modele oznaczone cyfrą II składają się z siedziska oraz dodatkowego oparcia, które może być montowane lub zdejmowane w zależności od wieku oraz indywidualnych potrzeb dziecka.

Grupa III

Foteliki samochodowe oznaczone symbolem III mogą przybierać formę standardowych fotelików z wbudowanym oparciem, jednoczęściowych siedzisk lub dwuczęściowych modeli z możliwością zamontowania oraz zdjęcia oparcia. Modele te przeznaczone są dla maluchów w wieku przedszkolnym oraz wszystkich innych dzieci o wzroście mniejszym niż 150 cm. Foteliki w rozmiarze III montowane są najczęściej przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu zapewniają dziecku większą swobodę ruchów w trakcie podróży.

Certyfikaty bezpieczeństwa – które koniecznie muszą posiadać foteliki samochodowe dla dzieci?

Dobry fotelik samochodowy powinien posiadać niezbędne certyfikaty i atesty świadczące o wysokiej jakości wykonania oraz spełnianiu standardów bezpieczeństwa obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. 

Za najważniejsze, obowiązujące obecnie certyfikaty uznawane są ECE R44/03 oraz ECE R44/04. Foteliki samochodowe, które oznaczone są tymi symbolami są legalnie dopuszczone do sprzedaży, a ich parametry są zgodne z obowiązującymi przepisami. Oczywiście poza wyżej wymienionymi oznaczeniami, warto również zwrócić uwagę na wyniki konkretnego produktu w testach zderzeniowych. Jeżeli wybrany fotelik osiągnął w nich dobry wynik, to możemy mieć pewność, że kupujemy produkt gwarantujący naszemu dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem.

Jakie są najpopularniejsze marki fotelików samochodowych dla dzieci?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka może stanowić dla wielu rodziców spore wyzwanie. W przypadku wątpliwości co do jakości konkretnych modeli, warto wziąć pod uwagę czynnik, jakim jest jakość oraz dobra opinia marki danego produktu. Wśród najpopularniejszych firm zajmujących się sprzedażą fotelików samochodowych dla dzieci można wyróżnić marki, takie jak:

  • Lionelo,
  • Britax,
  • Cybex,
  • Kinderkraft,
  • Sesttino,
  • Sparco.

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać? Podsumowanie

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy może zapewnić dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży autem. Przed zakupem fotelika, warto zastanowić się, jakie cechy i dodatkowe funkcje powinien posiadać sprzęt dostosowany do naszych wymagań oraz potrzeb naszego dziecka. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać pomiędzy standardowymi modelami montowanymi z pomocą pasów bezpieczeństwa a bardziej zaawansowanymi technologicznie fotelikami montowanymi z wykorzystaniem bazy Isofix. Aby ułatwić wybór odpowiedniego produktu stworzyliśmy powyższy poradnik oraz ranking najchętniej kupowanych obecnie fotelików dla dzieci. W zestawieniu znalazły się modele w różnych cenach i o różnych parametrach, więc każdy powinien znaleźć wśród nich produkt dostosowany do własnych potrzeb.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!