Poród lotosowy – czym jest i jakie są jego korzyści?

kwiat lotosu

Poród lotosowy to zjawisko narodzin przeprowadzone w całkowitej zgodzie naszą naturą. Oznacza to, że pępowina i łożysko nie są odcięte przez personel medyczny tylko dochodzi do samoistnego odpadnięcia. Tak odbywa się to w świecie zwierząt – taka praktyka ma na celu dłuższy proces adaptacji dziecka w nowym otoczeniu.

Na czym polega poród lotosowy?

Poród lotosowy – metoda przyjścia na świat dziecka, które po narodzinach siłami natury zostaje z pępowiną i łożyskiem do samoistnego odpadnięcia. Jest od nazywany porodem lotosowym jako symbol nowego życia, harmonii i równowagi. Dzięki takiemu porodowi noworodek może lepiej przejść ze świata w brzuchu mamy do świata zewnętrznego. Taki rodzaj porodów jest popularny na Filipinach, gdzie praktykowany jest od bardzo dawna.

Dzięki rozwoju globalizacji i inspirowaniu się innymi kulturami poród lotosowy zyskuje coraz więcej zwolenników w świecie zachodnim. Ponieważ jest to metoda przyjścia na świat, która z założenia sprowadza do minimum ingerencję medyczną. Wynika z tego, że poród lotosowy jest podążaniem za naturalnym procesem porodu.

Jakie korzyści wynikają z porodu lotosowego?

Dlaczego w krajach wysoko rozwiniętych kobiety chcą rodzić w sposób zgodny z instynktem i naturą? Z takiej formy porodu wynikają liczne korzyści dla nowonarodzonego dziecka. Zwolennicy wśród nich podają:

  • brak traumy porodowej
  • łagodzenie stresu porodowego
  • budowanie lepszej więzi z opiekunami
  • spokojniejsze usposobienie i mniejszy szok związany z przejściem na świat

Poród lotosowy do momentu wydobycia dziecka z brzucha matki nie różni się niczym od standardowej procedury rodzenia siłami natury. Największa różnica odbywa się, gdy dziecko jest już poza organizmem matki. Zespół medyczny oczekuje na wydobycie łożyska, które myje i odpowiednio zabezpiecza. Noworodek jest więc dalej połączony z łożyskiem, które zanurza się w roztworze soli, co ma przyśpieszyć jego zasychanie. Ponieważ łożysko musi być cały czas w misie pielęgnacja i przenoszenie noworodka powinno być szczególnie ostrożne. Proces odpadania pępowiny i łożyska trwa zazwyczaj około 5-10 dni.

Poród lotosowy spotyka się z liczną krytyką, gdyż niesie za sobą ryzyko infekcji bakteryjnej. Mimo tego, że lekarze sceptycznie podchodzą do tej formy porodu to miał on miejsce w już Polsce w szpitalu w Olszynie w 2019 roku.