Noworodek jest przekonany, że ma władzę nad światem!

Młodzi rodzice zachodzą w głowę co dzieje się w główce ich słodkiego niemowlęcia. Okazuje się, że dzieci do 2 miesiąca życia są przekonane o swojej omnipotencji, czyli o tym, że całe otoczenia, a zwłaszcza rodzice są mu w pełni podporządkowani. Poniekąd jest to prawda, bo opiekunowie odpowiadają prawie natychmiast na wszystkie potrzeby dziecka. Twierdzenie jest oparte na psychoanalitycznej teorii rozwojowej opracowaną przez Margaret Mahler.

Badania nad rozwojem noworodków i niemowląt

Margaret Mahler w swoich badaniach nad rozwojem najmłodszych, zauważyła wiele prawidłowości związanych z przeżywaniem danego okresu życia. Wnioski, które wyciągnęła badaczka mogą być bardzo pomocne dla rodziców, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka, gdzie komunikacja jest ograniczona. W pierwszym roku życia dziecko rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego zmiany mogą niepokoić opiekunów. Zmiany w zachowaniu, zdobywanie nowych umiejętności i poszerzanie swoich horyzontów są codziennością malucha. Warto wiedzieć, z czym łączy się dany okres w rozwoju dziecka.

Pierwszy miesiąc życia noworodka

Pierwsza faza po narodzinach dziecka nazwana przez badaczkę fazą normalnego autyzmu. To czas gdy noworodek funkcjonuje jak odłączony od rzeczywistości system zamknięty. Nie docierają do niego nasilone bodźce, znajduje się w metaforycznej skorupce, która wytłumia większość sygnałów z zewnątrz. Główną motywacją jest utrzymanie równowagi fizjologicznej, czyli zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dziecko potrafi przeżywać silną frustrację w momencie odczucia głodu oraz gdy jest mu zimno. Priorytetem dla maluszka są jego własne potrzeby, które opiekunowie zazwyczaj spełniają bez większej zwłoki. Skąd poczucie dziecka, że to on ma moc sprawdzą, która wpływa na otaczający go świat. Początkowe 2 miesiące mogą być dla rodziców zaskoczeniem, jeśli odczekiwali, że dziecko będzie wymagało ciągłych interakcji z ich strony. Specjaliści z zakresu psychologii dziecięcej łączą odpowiadanie na potrzeby malucha w wieku niemowlęcym z budowaniem jego poczucia własnej wartości oraz wiary we własne siły.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!