5 naturalnych sposobów na dolegliwości ciążowe

Popularne dolegliwości ciążowe, choć niegroźne, bywają dla przyszłej mamy niekiedy bardzo uciążliwe. Mogą one w znaczący sposób uprzykrzyć życie, a branie lekarstw jest w tym momencie niewskazane. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć dolegający nam dyskomfort za pomocą naturalnych sposobów, które bezpiecznie zarówno dla mamy, jak i dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. 

1. Imbir doskonałym sposobem na mdłości

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na nękające ciężarną nudności jest picie naparu z imbiru. Wystarczy zalać kilka plasterków gorącą wodą i popijać taką „herbatkę”. Gdy sam imbir niespecjalnie nam smakuje, można też dorzucić plasterki imbiru do zwykłej herbaty. Warto także zaopatrzyć się w aptece w imbirowe tabletki do ssania i mieć je pod ręką, gdyby mdłości dopadły nas w niespodziewanym momencie poza domem

2. Ananas na śniadanie

Dla tych, dla których piekący smak imbiru jest nie do przyjęcia, istnieje inny, skuteczny sposób na poranne mdłości. Wg niektórych picie z rana ananasowego soku po przebudzeniu lub spożywanie świeżego ananasa również łagodzi ciążowe nudności. Dodatkowo taka smaczna przekąska dostarczy nam wielu cennych witamin oraz minerałów. Z tego powodu zalecane jest raczej jedzenie świeżego ananasa niż picie soku. Ananas z puszki, z racji dużej zawartości cukru oraz utraty wartościowych składników odżywczych, jest odradzany. 

3. Akupresura pomocna w walce z nudnościami

W aptekach pojawiły się ostatnio specjalne opaski akupresurowe na nadgarstek. Ich zadaniem jest uciskanie specjalnego punktu na naszym nadgarstku i tym samym zmniejszanie poczucia mdłości. Jest to z pewnością sposób wart przetestowania, polecany także przy występowaniu choroby lokomocyjnej. 

4. Zmiana sposobów żywienia pomaga na zgagę

Wiele kobiet w ciąży skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często pojawia się uczucie zgagi, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia lub palenia w gardle oraz przełyku. Spowodowane jest to cofaniem się pokarmów oraz kwasu żołądkowego do przełyku. Często zgaga występuje jednocześnie z nudnościami, dlatego jest to wyjątkowo uciążliwe dla przyszłych mam. Jak z tym walczyć? 

Pomocna okaże się tutaj zmiana sposobu odżywiania. Jedzenie częściej, ale mniejszych porcji pomoże zarówno na zgagę, jak i na mdłości, podobnie jak zrezygnowanie z ciężkostrawnych dań o dużej zawartości tłuszczu. Zamiast tego, należy je zastąpić lekkimi potrawami, duszonymi bądź przygotowanymi na parze. By uniknąć zgagi, należy wyłączyć z diety także kwaśne produkty spożywcze, np. owoce cytrusowe i niektóre warzywa jak por czy cebula.

Dobrze jest również włączyć aktywność fizyczną po jedzeniu. Zamiast kłaść się po posiłku, co może skutkować atakiem zgagi, lepiej przejść na spokojny spacer, który ułatwi przetrawienie spożytego właśnie posiłku i zminimalizuje wystąpienie nieprzyjemnych objawów. Gdyby jednak zgaga i tak się pojawiła, pomóc może napicie się ciepłej szklanki mleka z dodatkiem łyżeczki miodu.

5. Zwiększenie spożycia błonnika

Kolejnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami nękającymi ciężarne są często występujące zaparcia oraz hemoroidy. Używanie środków przeczyszczających podczas ciąży jest zabronione. Na szczęście domowe sposoby działają dużo łagodniej, ale równie skutecznie na dłuższą metę. By uniknąć częstych zaparć w ciąży oraz pojawienia się hemoroidów, należy zwiększyć w naszej codziennej diecie ilość produktów o dużej zawartości błonnika, takich jak suszone śliwki, produkty pełnoziarniste oraz siemię lniane. W przypadku, gdy pojawią się bolesne hemoroidy, możemy wypróbować kąpiel z dodatkiem pól szklanki octu jabłkowego, co pomoże uśmierzyć dyskomfort. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!