Wypadanie włosów po ciąży – objawy i leczenie

kobieta czesze włosy

Wiele “świeżo upieczonych” mam zauważa niepokojącą utratę włosów. Dzieje się tak najczęściej kilka tygodni po porodzie i jest to zupełnie normalne! Stan ten spowodowany jest spadkiem poziomu estrogenów. Jak długo trwa problem? Jak ograniczyć wypadanie włosów po ciąży? Co stosować? Odpowiadamy na Wasze pytania.

Wypadanie włosów po ciąży – dlaczego Cię to spotkało?

Włosy wypadają po ciąży z powodu zmian hormonalnych. W czasie ciąży w ciele kobiety utrzymuje się wysoki poziom estrogenu, który zapobiega zwykłemu, codziennemu wypadaniu włosów. Po narodzinach dziecka poziom hormonów spada, a włosy wypadają w znacznie większych ilościach. Całkowita objętość wypadających włosów nie jest jednak większa niż wyniosłaby ich zwykła utrata w ciągu dziewięć miesięcy ciąży.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Wypadanie włosów po porodzie może rozpocząć się każdego dnia po urodzeniu dziecka i zdarza się, że trwa nawet rok. Zwykle szczyt problemu przypada w okolicach 4 miesiąca życia dziecka.

Wypadanie włosów po ciąży – co stosować? Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Wskazówki od fryzjerów

  1. Używaj szamponu i odżywki, które dodadzą objętości Odżywka powinna być opracowana dla cienkich włosów. Zawiera wtedy lżejsze formuły, które nie obciążają włosów.
  2. Odżywkę stosuj przede wszystkim na końcówki włosów. Nałożenie jej na skórę głowy i na całą długość włosów, obciąży Twoją fryzurę.
  3. Wypróbuj nowe uczesanie. Niektóre fryzury sprawiają, że włosy wyglądają na pełniejsze. Doświadczony stylista może Ci wybrać, co będzie najlepsze dla Twojego kształtu twarzy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Podczas domowej pielęgnacji zrezygnuj na jakiś czas z suszarki lub lokówki. Unikaj także zbyt mocnego szczotkowania, gdyż może ono dodatkowo spowodować wypadanie większej ilości włosów. Pamiętaj także o dobrym odżywianiu! W Twojej codziennej diecie nie może zabraknąć różnorodnych owoców, warzyw i dobrego źródła białka. W ten sposób organizm otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Szczególna uwaga należy się niektórym warzywom (szczególnie tym bogatym w żelazo i witaminę C), batatom i marchewce (ze względu na beta-karoten), jajkom ( witamina D) i rybom (bogate w kwasy omega-3 i magnez).

Jeżeli lubisz domowe kosmetyki możesz wykonać maseczkę na skórę głowy i włosy z białka jajka, miodu oraz oliwy z oliwek albo zastosować płukanki z kawy, octu jabłkowego lub piwa.

Witaminy na wypadanie włosów po ciąży

Prawidłową dietę możesz uzupełnić o witaminy w formie suplementów. Nie wykazano wpływu poszczególnych witamin na wypadanie włosów, ale bezsprzecznie są one ważne dla ogólnego stanu zdrowia młodej mamy.

Tabletki na włosy dla matek karmiących

Karmiąc piersią, uważnie dobieraj suplementy. Nie wszystkie dostępne preparaty uwzględniają możliwość karmienia piersią i mogą zawierać substancje niewskazane w tym okresie. Najlepiej poprosić o pomoc farmaceutę lub sięgnąć po te tabletki, które producent stworzył z myślą o kobietach w ciąży, po porodzie i w czasie laktacji.

Wypadanie włosów po ciąży, a bezpieczeństwo dziecka

Wypadające włosy mogą owijać się wokół palca lub innej części ciała dziecka. W niektórych sytuacjach może on owinąć się tak mocno, że odcina krążenie lub powoduje infekcję. Prawdopodobieństwo jest co prawda niewielkie, ale warto być świadomym ryzyka i zwracać uwagę na stópki i rączki maluszka.

Jeżeli wypadanie włosów po ciąży wydaje Ci się jednak zbyt obfite skonsultuj się z dermatologiem!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!