Wskazania do cesarskiego cięcia – zalecenia lekarzy

lekarz przy znieczulonym pacjencie

Cesarskie cięcie to chirurgiczna metoda rozwiązania ciąży, którą lekarze wybierają z konkretnych przyczyn medycznych! Sprawdź, czy występują u Ciebie wskazania do cesarki i przygotuj się na rozmowę z lekarzem.

Cesarskie cięcie – jak przebiega i ile trwa?

Operacja nie trwa długo. Od nacięcia powłok brzusznych do wydobycia dziecka mija maksymalnie kilka minut, a do zszycia rany kilkanaście. Cesarskie cięcie wiąże się jednak z procedurami, które je poprzedzają oraz następują po zabiegu. Finalnie od pojawienia się na przed salą operacyjną do znalezienia się na sali położniczej (z dzieckiem w ramionach) mija nawet kilka godzin.

Wskazania do cesarki – podczas porodu naturalnego

Próba porodu siłami i drogami natury może zakończyć się cesarką, gdy dochodzi do:

  • przedłużającej się akcji porodowej,
  • spadającego tętna płodu,
  • intensywnego krwawienia z dróg rodnych matki,
  • zagrożenia zamartwicy wewnątrzmacicznej płodu,

Wskazania do cesarskiego cięcia – kiedy lekarz zaproponuje planowany zabieg?

Wiele przyszłych mam już w trakcie ciąży słyszy, żę w jej przypadku lepszym rozwiązaniem od porodu naturalnego będzie cesarskie cięcie. Dzieje się tak z kilku przyczyn związanych głównie ze zdrowiem ciężarnej oraz bezpieczeństwem malucha. Należą do nich:

  • duża masa urodzeniowa dziecka,
  • nieprawidłowe położenie i ułożenie dziecka,
  • niektóre choroby serca matki,
  • niektóre wady wzroku matki,
  • rozejście blizny po poprzednim cesarskim cięciu,
  • niektóre przebyte zabiegi operacyjne macicy,
  • przodujące łożysko,
  • przeszkody anatomiczne np. zbyt wąska miednica,
  • tokofobia.

Wady wzroku i inne choroby matki jako wskazania do cc

Zabieg tradycyjnie zalecano np. z powodu wrodzonej lub nabytej choroby serca. Obecnie jednak istnieją dowody przemawiające za porodem drogami natury przynajmniej w niektórych jednostkach chorobowych. Cukrzyca u ciężarnej również może być wskazaniem do operacyjnego rozwiązania ciąży w celu zmniejszenia ryzyka nieoczekiwanego zgonu wewnątrzmacicznego lub urazów związanych z makrosomią płodu. Cesarskie cięcie wykonywane jest przy wielu innych problemach zdrowotnych matki. Postęp medycyny oraz nowe doniesienia naukowe coraz częściej umożliwiają jednak próby porodu naturalnego.

Jak zmieniały się wskazania do cesarskiego cięcia?

Retrospektywna analiza wskazań do cięcia cesarskiego z początku lat 90. w porównaniu z rokiem 2005 wykazała wzrost wskaźnika zabiegów z 11% do 20%. Głównymi wskazaniami w roku 1992 były patologie ze strony płodu lub czynniki związane z pracą macicy. Dominującymi przyczynami planowego cięcia cesarskiego w 2005 r. była tokofobia, czyli matczyny lęk przed porodem lub wyraźna prośba matki bez współistniejących wskazań medycznych. Zabieg wciąż jednak wykonywany jest dla ratowania życia matki i dziecka, a opisane dane wskazują tylko na wzrost psychologicznego i społecznego aspektu porodu, który owiany jest mgłą nieprzyjemnych historii. Ból porodowy to zdecydowanie najistotniejszy czynnik skłaniający kobiety do próśb o cesarskie cięcie.

Pamiętaj, że decyzje o zabiegu podejmuje lekarz. Twoje samopoczucie i obawy nie powinny być jednak lekceważone. Znajdź zatem doświadczonego położnika otwartego na dialog!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!