Szczepienia w ciąży – czy są bezpieczne?

ręka trzymająca strzykawkę

Czy szczepienia w ciąży są bezpieczne? Czy kobieta powinna się szczepić w tym okresie? Jak podanie szczepionki wpływa na dziecko? Okazuje się, że niektóre szczepionki są wręcz zalecane. Kobieta w ciąży szczepiąc się, chroni więc nie tylko siebie, ale i swoje dziecko.

Zacznijmy od początku, ogólna zasada polega na tym, że kobietom w ciąży nie podaje się tzw. szczepionek żywych. Są to takie szczepionki, które zawierają w sobie żywe wirusy czy bakterie. W związku z tym nie podaje się ciężarnym między innymi szczepionek przeciwko gruźlicy. Ich głównym składnikiem są bowiem żywe bakterie. Podobna sytuacja jest w przypadku szczepień przeciw ospie wietrznej, ta z kolei zawiera żywe atenuowane wirusy. Tego typu szczepionki warto przyjąć jednak przed planowanym zajściem w ciążę.

Oprócz takich szczepień są też te zalecane kobietom w ciąży. Nie wpływają one negatywnie na zdrowie kobiety jak i rozwiającego się w niej dziecka.

Szczepienia zalecane w ciąży

Szczepionka przeciwko grypie

Ten rodzaj szczepionki określany jest mianem inaktywowanej, czyli takiej, która nie zawiera żadnych żywych wirusów. Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych w czasie trwania ciąży. Warto zaznaczyć, że choroba ta jest bardzo niebezpieczna. W takim okresie każda kobieta przechodzi chorobę znacznie ciężej niż po za czasem ciąży. By potwierdzić bezpieczeństwo tej szczepionki przeprowadzono szereg badań. Naukowcy na podstawie analiz udowodnili, że w grupie kobiet zaszczepionych w latach 2002 – 2003 zarejestrowano 20 niepożądanych skutków ubocznych w wyniku szczepienia w grupie około 2 milionów kobiet, co daje dosadny obraz tego jak bezpieczna jest szczepionka przeciwko gryie.

Szczepionka przeciwko krztuśćowi

Krztusiec to bardzo niebezpieczna dla nowo narodzonego dziecka choroba. Jej problem znacznie zmalał w ostatnich latach, co nie oznacza, że zniknął całkiem. Na podstawie statystyk odnotowuje się nawet chwilowe wzrosty zachorowań. Oficjalne statystyki podają z kolei liczbę do trzech tysięcy rocznie. Specjaliści uważają jednak, że liczba ta jest znacznie większa. Szczepionka przeciw krztuścowi tak jak i w przypadku grypy jest bezpieczna i zalecana dla kobiet w ciąży. Jej skład nie zawiera niebezpiecznych dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy wirusów i bakterii, które mogłyby zaszkodzić. Zaleca się podanie dawki pomiędzy 27 a 34 tygodniem ciąży. Niezlaeżnie od wcześniejzsych szczepień.

Szczepienia w ciąży przeciwko tężcowi i błonicy

Ta szczepionka zalecana jest w momencie, gdy ostatnia dawka przyjmowana była co najmniej 10 lat wcześniej. Jeżeli taka szczepionka nie była nigdy wcześniej przyjmowana, tym bardziej warto powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu, gdyż powinno przyjąć się pełne szczepienie.

Podsumowanie

Reasumując, szczepienie w ciąży jest często nawet zalecane. Jednakże, takową decyzję należy skonsultować ze specjalistą, który prowadzi ciążę. Informacje takie można uzyskać już podczas pierwszej rozmowy z ginekologiem, który doskonale wytłumaczy co należy zrobić. Mitem jest zdecydowanie to, że szczepienia w ciąży mogą zaszkodzić.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!