Sprzątanie w ciąży – do kiedy można?

sprzątanie confetti

W ciąży przyszła mama powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Czasami nawet z pozoru niewinne czynności mogą być ryzykowne i niebezpieczne. Sprzątanie w ciąży jest mniej wskazane w tygodniach zbliżających kobietę do porodu. Zanim zechcesz myć okna lub szaleć z mopem, przeczytaj poradnik jakie zalecenia i zakazy obowiązują podczas sprzątania w ciąży. 

Czytaj etykiety środków, których chcesz użyć do sprzątania w ciąży 

Większość detergentów jakich używamy do sprzątania zwłaszcza kuchni oraz łazienki musi zawierać silnie żrące substancje. Niestety przebywanie w ich oparach może być bardzo groźne dla kobiety z dzieckiem w brzuchu. Zrezygnuj z używania środków czystości na których etykiecie widnieje napis toksyczne lub trucizna. Ciąża to obciążenie dla organizmu młodej mamy, dlatego nie wytwarza on wystarczającej ochrony. Przy stosowaniu niedozwolonych substancji czyszczących może w łatwy sposób dojść do podrażnienia spojówki, gardła, nosa czy układu oddechowego. Możliwe, że nie zauważysz tego, że środki chemiczne działają na ciebie niekorzystnie. Lekarze zalecają rezygnację z silnie toksycznych odplamiaczy, past. płynów, gdyż nie został wystarczająco przebadany ich wpływ na dziecko. W celu zmniejszenia chemii w swoim otoczeniu możesz używać naturalnych środków czystości. Możesz je przygotować sama używając octu, sody oczyszczonej lub soli. 

Bez względu na to, jakich środków czyszczących używasz, domowych czy tych kupionych w sklepie upewnij się, że masz odpowiednią wentylację. Pozostawienie otwartego okna może znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i skutecznie usunąć toksyczne opary. Uruchom wentylator wyciągowy również w łazience, gdy tam sprzątasz i pozostaw go na 15 minut po wykonanej pracy. 

Zabezpieczenie i ochrona w czasie sprzątania w ciąży 

Zawsze sprzątaj w rękawiczkach ochronnych wykonanych z lateksu, najlepiej takich, które chronią nie tylko dłonie, ale też przedramiona. Skóra w czasie ciąży jeszcze szczególnie wrażliwa i podatna na alergię i podrażnienia. Nawet produkty, których używałaś przed ciążą i teoretycznie wiesz jakie reakcje ma twoja skóra po kontakcie z nimi mogą powodować swędzenie, suchość, stany zapalne. W celu ochrony swojego układu oddechowego możesz na czas sprzątania nałożyć maseczkę ochronną. 

Jakie czynności są dozwolone, a jakie zakazane?

Generalnie ciąża, która przebiega prawidłowo nie powoduje, że musisz funkcjonować inaczej niż zazwyczaj. Jednak dla swojego dobra i bezpieczeństwa powinnaś unikać zmywania podłóg i odkurzania w zaawansowanym stadium ciąży. Pochylanie się z dużym brzuchem może powodować zapalenie rwy kulszowej, gdyż macica uciska nerwy. Tego rodzaju dolegliwości stanowią ogromny ból i nie pozwalają normalnie się przemieszczać. Inną zakazaną w ciąży pracą jest mycie okien. Podnoszenie rąk, wspinanie się na drabinę może powodować zawroty głowy, a te w prosty sposób mogą doprowadzić do upadku. Jeśli jesteś właścicielką kota, w czasie ciąży powinnaś zrezygnować z obowiązku zmiany kuwety. Fekalia kota mogą narazić cię na toksoplazmozę, infekcję pasożytniczą przenoszoną przez odchody kota, która może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Jeśli musisz wykonać tę czynność, załóż rękawiczki, a następnie dokładnie umyj ręce.Unikaj też wszystkich czynności, które wymagają dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeśli musisz coś przenieść postaraj się podzielić ładunek na mniejsze i mniej obciążające partie. 

Zrób sobie przerwę od sprzątania. Jesteś w ciąży i powinnaś odpoczywać! 

Pojawienie się na świecie dziecka to bardzo intensywny i wymagający czas dla młodej mamy. Zazwyczaj sprzątanie jest nieodzownym elementem posiadania dzieci, które brudzą się w mgnieniu oka. Skorzystaj więc ze swojego „stanu”, aby zminimalizować obowiązki związane ze sprzątaniem. Masz również powody, aby darować sobie sprzątanie, gdyż zwłaszcza początek ciąży powoduje duże zmęczenie i senność. Niektóre zapachy mogą również wywoływać ciążowe nudności. Sprawy nie ułatwia również powiększający się brzuch – zginanie, kucanie i wstawanie mogą być bardzo trudne. Najlepszym sposobem jest przekazanie większości obowiązków domowych partnerowi, poproszenie o pomoc kogoś bliskiego lub na czas ciąży wynajęcie profesjonalnej ekipy sprzątającej. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!