Smog a ciąża – wpływ smogu na ciążę

smog nad miastem

Czy zanieczyszczenie powietrza z którym borykamy się coraz częściej wpływa na zdrowie płodu? Smog zwłaszcza w dużych miastach zaczął być ogromnym problemem dla jego mieszkańców. Również kobiety w ciąży przebywająca w zanieczyszczonym powęietrzu mogą odczuwać negatywne skutki zarówno w swoim organizmie. 

Smog wpływa na zdrowie płodu, czyli negatywne skutki zanieczyszczeń oddziałują na dziecko nawet jeśli się jeszcze nie narodziło. Mamy spodziewające się dziecka powinny unikać wychodzenia z domu w czasie największego smogu. Z poniższego tekstu dowiesz się jak smog wpływa na rozwój płodu. 

Smog jaki ma wpływ na zdrowie kobiety w ciąży?

Niestety Polska pod względem czystości powietrza nie ma powodów do dumy. Ilość zanieczyszczeń w powietrzu potwierdzają liczne badania i rankingi oraz ilość zachorowań na choroby układu oddechowego. Sami mieszkańcy dużych aglomeracji czują złą jakość powietrza i to, że wdychają mieszankę niekorzystnych związków chemicznych. Są to często rakotwórcze substancje, zawierające metale ciężkie i toksyczne cząsteczki pyłów. Niestety kobiety w ciąży narażone na przebywanie w takich warunkach mogą przez oddychanie wprowadzać zanieczyszczenia do swojego krwiobiegu. Smog może prowadzić do infekcji dróg oddechowych, częstszych alergii oraz zapalenia spojówki. 

Jak smog wpływa na zdrowie nienarodzonego dziecka?

Przebywanie, tym samym oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez kobietę w ciąży bezpośrednio wpływa na stan zdrowia płodu. Udowodniono, że łożysko matki pochłania w podobnym stopniu jak pęcherzyki płucne liczna zanieczyszczenia z powietrza. Niebezpieczne związki chemiczne, które dostają się do organizmu matki niestety przenikają przez łożysko do dziecka. Tym samym tlen i substancje odżywcze jakie są przekazywane do płodu są w takim samym stopniu niebezpieczne, jak te które wdycha matka. Liczne badania potwierdziły związek smogu z częstszymi poronieniami przez kobiety. Matki, które w czasie ciąży narażone były na działanie smogu rodzą dzieci z mniejszą masą urodzeniową. 

Aspekty zdrowotne po urodzeniu a zanieczyszczone powietrze

Jaki wpływ ma smog na zdowie dzieci w późniejszych latach ich rozwoju? Niestety malutkie dzieci, które w czasie dorastania w brzuchu mamy były narażone na działanie zanieczyszczeń częściej chorują na zapalenie dróg oddechowych. Narażenie się na ekspozycję na smog w ciąży może mieć negatywne konsekwencje również u starszych dzieci. Potwierdzono, że było to przyczyną zachorowań na astmę i nawracające zapalenia płuc. Dalsze prace naukowców nad tym zagadnieniem wykazały, że dzieci oddychające zanieczyszczonym powietrzem do 5 roku życia mogą mieć mniejszą objętość płuc. Do innym problemów jakie powoduje wychowywanie się w smogu należy zaliczyć zaburzenia neurologiczne np. nie radzenie sobie z samokontrolą.

Przeczytaj także, jaki wpływ na ciążę ma kawa!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!