III tydzień życia dziecka – na co warto zwrócić uwagę?

niemowlak

III tydzień życia dziecka, jak ten czas szybko płynie. Jeszcze niedawno byłaś w ciąży, a teraz jest z tobą, twój ukochany maluch. Niemowlę ma za sobą już pół miesiąca życia i coraz pewniej i bezpieczniej czuje się poza organizmem mamy. W dalszym ciągu potrzebuje jednak dużo bliskości, noszenia oraz karmienia na żądanie. Mama w jest w połogu co oznacza, że możesz czuć się osłabiona, a nastrój może być bardzo zmienny. Warto nie nakładać na siebie presji i dać sobie czas na odpoczynek, zwolnienie tempa i cieszenie się pierwszymi tygodniami z maluszkiem. 

Jak rozwija się dziecko w 3 tygodniu życia?

Dziecko, które ma trzy tygodnie nie wykazuje jeszcze większej aktywności i najwięcej czasu spędza w pozycji leżącej. Jednak młodzi rodzice już mogą być zachwyceni jego ekspresją, minami, słodkim ziewaniem czy przeciąganiem się po spaniu. Dziecko najbezpieczniejsze jest w pozycji na plecach lub na boku. Zaleca się, aby główka dziecka leżała nieco wyżej w stosunku do reszty ciała, co ma zapobiec zakrztuszeniu w sytuacji ulania. Warto od urodzenia kłaść dziecko na brzuszku, pod czujnym okiem rodziców. Jest to forma ćwiczeń dla dziecka, które aktywizuje mięśnie na plecach, rękach i klatce piersiowej. Niektóre maluchy już od 3 tygodnia życia zaczynają trzymać główkę w pozycji na brzuszku przez jakiś czas. Warto obserwować dziecko i w razie wątpliwości rodziców co do prawidłowego rozwoju należy skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym. 

Temperament i osobowość noworodka 

W III tygodniu życia dziecka rodzice mogą zacząć zauważać cechy dziecka, które świadczą o jego temperamencie. Zazwyczaj są to drobnostki, np. czy będzie jest spokojne czy raczej nerwowe. Warto jednak świadomie obserwować swojego malucha, w ten sposób można nauczyć się reagować szybciej na jego potrzeby. Nawet jeśli maluch jest krzykliwy i niespokojny warto zachować spokój, gdyż stan emocjonalny rodzica bardzo silnie potrafi wpłynąć na dziecko. W pierwszych tygodniach życia, dziecko ma poczucie omnipotencji, czyli ma poczucie, że cały świat, a zwłaszcza rodzic jest mu podporządkowany. Ponadto, noworodek nie zdaje sobie sprawy, że jest odrębnym bytem, oddzielonym od mamy. Dlatego najbardziej komfortowo czuje się czując zapach mleka mamy, widząc jej twarz oraz słysząc jej głos. 

Jak bawić się z noworodkiem, aby wspierać jego rozwój?

Wielu rodziców zastanawia się jak dobrze wykorzystać okres aktywności malucha, czyli czas między spaniem i karmieniem. To bardzo ważne, aby wzbudzać w dziecku ciekawość oraz odpowiednio do wieku go stymulować. Z każdym dniem dziecko widzi lepiej, dlatego świetnie jest dać mu okazję do obserwowania swojej twarzy, nowych przedmiotów oraz zabawek. Warto jednak nie dostarczać dziecku zbyt wielu bodźców w postaci hałasujących i kolorowych atrakcji lub bardzo częstych wizyt nowych gości. 

Jak bawić się z dzieckiem?

  1. Śpiewaj mu, nuć oraz puszczaj muzykę z pozytywki. 
  2. Daj mu możliwość oglądania kontrastowych zabawek i plansz dla dzieci. 
  3. Powieś w zasięgu jego wzroku czarno-białe obrazki. 
  4. Mów do dziecka łapiąc z nim kontakt wzrokowy. 
  5. Pozwól dziecku dokładnie przyjrzeć się twojej twarzy. 
  6. Wódź przed oczami dziecka kolorową piłeczką.