Pulsowanie w brzuchu w ciąży – przyczyny i co znaczy

brzuch ciężarnej

Niektóre kobiety odczuwają intensywny  puls w brzuchu w okresie ciąży. Chociaż może to przypominać bicie serca dziecka, w rzeczywistości jest to tylko puls w aorcie brzusznej. Kiedy jesteś w ciąży, ilość krwi krążącej w twoim ciele drastycznie wzrasta (nawet o 40%!). 

Oznacza to, że z każdym uderzeniem serca pompuje się więcej krwi, co może sprawić, że tętno w aorcie brzusznej będzie bardziej intensywne. Zazwyczaj pompowanie krwi jest procesem niezauważalnym, ale ciąża może spowodować, że pulsowanie będzie dla przyszłej mamy towarzyszyć przez znaczną część ciąży. 

Pulsowanie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 

Ciąża to szereg zmian w naszym organizmie. Jedne są oczekiwane i uznawane za powszechne i standardowe, jak poranne mdłości, przybieranie na wadze czy zgaga. Inne mogą budzić obawy i pytania – czy wszystko jest w porządku? W razie pojawienia się wątpliwości warto swój stan zdrowia skonsultować z lekarzem, położną lub doulą. Każdy ruch, ból czy nowe zjawisko które ma miejsce w brzuchu w czasie ciąży jest szczególnie analizowane przez przyszłe mamy. Takim symptomem jest też pulsowanie w brzuchu w czasie ciąży. Może się wydawać, że puls pochodzi z bicia serca dziecka, jednak nie ma takiej możliwości by wyczuć przez sam dotyk. Dziecko może poruszać się, mieć czkawkę i te zjawiska z łatwością rozpoznamy. Pulsowanie w brzuchu najprawdopodobniej jest spowodowane zwmożonym pompowaniem krwii w aorcie brzusznej. 

Jak zmniejszyć pulsowanie w brzuchu w ciąży?

Niestety, na wiele objawów fizjologicznych w czasie ciąży nie mamy wpływu, możemy jedynie łagodzić ich nasilenie. Tak samo jest z pulsowaniem w brzuchu w okresie wyczekiwania na dziecko. Aby nie uciskać aorty brzusznej podczas snu powinno się wybrać odpowiednią pozycję do spania to znaczy, na lewym boku. Spanie na plecach lub brzuchu może być niewygodne dla młodej mamy. W celu znalezienia idealnej pozycji do spania świetnie posłużą poduszki ciążowe, które można objąć nogą, położyć pod uwierający brzuch. Zajęcie odpowiedniej pozycji pozwoli uniknąć ucisku na aortę brzuszną w czasie nocnego odpoczynku. Długotrwałe leżenie na prawym boku może prowadzić do kiepskiego samopoczucia. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!