Przekazywanie jajeczek – dawstwo komórek jajowych

mężczyzna przy mikroskopie

Wiele par boryka się z problemem niepłodności i trudnościami, aby zajść w ciążę. Jednym z rozwiązań jest transfer komórek jajowych od innej kobiety. Często dawczynie same ogłaszają w sieci, że chętnie sprzedadzą swojej jajeczka. Czy jest to zgodne z prawem? 

Przekazanie komórek jajowych innej kobiecie

Duża część kobiet decyduje się na późne macierzyństwo boryka się z problemem zbyt małej ilości jajeczek. Niestety ma to bezpośrednie przełożenie na płodność i kłopot z zajściem w ciążę. W procesie leczenia niepłodności wielu lekarzy rekomenduje pozyskanie jajeczek od innej kobiety. Dawczyniami komórej jajowych mogą być kobiety od 18 do 34 roku życia, z prawidłową masą ciała liczoną wskaźnikiem BMI oraz prowadzące zdrowy tryb życia. Bardzo ważną zasadą w przekazywaniu jaj innej kobiecie jest anonimowość. Dawczynie oraz osoby przyjmujące komórki nie mogą się wzajemnie poznać. Również istnieją reguły mówiące ile komórek można każdorazowo pobrać oraz jaka ilość dzieci może się z nich urodzić. Liczba potomstwa powstała z komórek jajowych jednej kobiety nie powinna przekraczać sześciu.  

Proces oddawania komórek jajowych 

Pobieranie komórek jajowych zazwyczaj odbywa się w klinikach leczenia niepłodności. Liczne badania i wywiady medyczne, potwierdzają czy kobieta może zostać dawczynią. Ma to zapobiec np. pobierania komórek od osób które są obciążone historią chorób genetycznych. Jeśli wszystkie procedury zostaną pomyślnie odbyte i kobieta zakwalifikuje się do grona dawczyń wówczas lekarze zaczynają obserwować jej cykl menstruacyjny. W pierwszych dniach miesiączki kobieta przyjmuje leki hormonalne, które mają przygotować jajnik do pobrania jajeczka na etapie owulacji. Ostatnim etapem jest pobranie komórek metodą punkcji pęcherzyków jajnikowych, do którego kobieta zostaje odpowiednio znieczulona. Zabieg jest szybki i bezbolesny. Pobrane komórki trafiają do banku komórek jajowych kliniki w której odbył się zabieg. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do przekazywania komórek jajowych?

Proces przekazywania komórek jajowych w świetle konwencji bioetycznej Unii Europejskiej nie może być odpłatny. Jednak wiele klinik leczenia niepłodności płaci kobietom za chęć bycia dawczyniami. Jakie mogą być zdrowotne konsekwencje oddawania swoich komórek jajowych i czy wynagrodzenie pieniężne są tego warte? 

  • ryzyko powikłań po zabiegu jest znikome, ale zdarzają się przypadki: zespołu hiperstymulacyjnego jajników, infekcji, krwiaków
  • nie niesie za sobą problemów z płodnością czy zajściem w ciążę dawczyni 

Generalnie ryzyko i negatywne skutki uboczne u zdrowych, młodych kobiet są prawie równe zeru. Jednak temat oddawania komórek jajowych jest dość kontrowersyjny i ciągle decyduje się na niego mała liczba kobiet. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!