Powikłania (komplikacje) po cesarskim cięciu

kobieta w szpitalnym łóżku

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu skóry oraz powłok brzusznych kobiety ciężarnej w celu rozwiązania ciąży. Obecnie wykonuje się je coraz częściej i jest o wiele bezpieczniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale wciąż może wiązać się niebezpiecznymi powikłaniami.

Wczesne powikłania po cesarski cięciu

  1. Krwotok – jest on możliwy zarówno po cesarskim cięciu, jak i porodzie naturalnym. W niektórych przypadkach konieczna jest transfuzja krwi.
  2. Infekcja – cesarskie cięcie wiąże się z ryzykiem infekcji błony śluzowej macicy. Infekcji może ulec także sama rana pozabiegowa.
  3. Zakrzepy – po zabiegu istnieje ryzyko choroby zakrzepowej żył. Problem polega na tworzeniu skrzepu, który przemieszcza się z biegiem krwi. Objawy to bolesne zgrubienie żył, obrzęki, drętwienie kończyn oraz zaczerwienienie skóry.
  4. Urazy chirurgiczne – bardzo rzadkim, ale możliwym powikłaniem jest uraz chirurgiczny pęcherza moczowego lub jelit.
  5. Bóle głowy – popunkcyjny ból głowy po cesarce jest bezpośrednio związany z wykonywanym przed zabiegiem znieczuleniem zewnątrzoponowym i punkcji lędźwiowej. Istnieją także inne przyczyny, jak np. spadek ciśnienia, stres oraz niedobór żelaza.
  6. Niepożądane reakcje na leki znieczulające – znieczulenie podpajęczynówkowe może mieć różne konsekwencje np. mdłości, światłowstręt, szumy w uszach lub niedosłuch.

Późne powikłania po cesarskim cięciu

  1. Zrosty- to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami. Częstość ich występowania po zabiegu cesarskiego cięcia nie jest jeszcze zbyt dobrze udokumentowana. Szacuje się jednak, że występują u około 1/3 kobiet, które przeszły zabieg chirurgiczny.
  2. Rozejście blizny po cesarskim cięciu – objawy rozejścia blizny to m.in. bóle w podbrzuszu, plamienia między miesiączkami oraz bolesność podczas oddawania moczu.
  3. Trudności z zajściem w kolejną ciąże – zdarza się, że po cesarskim cięciu może dochodzić do zaburzeń płodności, co związane jest głównie z występowaniem wspomnianych już zrostów.
  4. Ciąża pozamaciczne ulokowana w bliźnie –zdarza się to rzadko, ale jest możliwe.
  5. Bóle miednicy – mogą być konsekwencją zrostów.
  6. Nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego

Cesarskie cięcie – powikłania w statystykach

Dane statystyczne donoszą, że ryzyko komplikacji po cesarskim cięciu jest trzy razy większe w stosunku do porodu naturalnego u kobiet w wieku ponad 35 lat. Ryzyko to wzrasta pięciokrotnie, jeśli poddawane są zabiegowi przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Ryzyko choroby zakrzepowej żył wzrasta u kobiet powyżej 35-40 roku życia i najczęściej pojawia się u osób z nadwagą, które już wcześniej wykazywały problemy z krzepliwością krwi.

Powikłania po cesarce – jak im zapobiegać?

Niestety nie ma opcji zapobiegania, gdy komplikacje po “cc” występują w związku z urazem chirurgicznym lub krwotokiem. Młoda mama ma jednak możliwość zapobiegania powstawaniu zrostów oraz kontrolowania stanu swojej macicy. Około 5 tygodni po porodzie można już udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże w opracowaniu blizny pooperacyjnej, co powinno zapobiec tworzeniu zrostów. Dodatkowo może on pomóc dobrać ćwiczenia bezpieczne np. przy rozstępie mięśni prostych brzucha. Po porodzie konieczne są także kontrole ginekologiczne z badaniem USG, które pozwala ocenić bliznę tworzącą się w ścianie macicy.

Niektóre zalecenia obejmują także unikanie kontaktów seksualnych przez pierwsze sześć tygodni po cesarskim cięciu w celu zapobiegania infekcji lub unikanie podnoszenia głowy przez około 24h po zabiegu w celu zminimalizowania ryzyka zespołu popunkcyjnego.

Powikłania po cesarskim cięciu mogą wydawać się przerażające, ale wielokrotnie jest to zabieg ratujący życie dziecka, które nie mogłoby przyjść na świat drogami natury.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!