Powikłania (komplikacje) po cesarskim cięciu

kobieta w szpitalnym łóżku

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu skóry oraz powłok brzusznych kobiety ciężarnej w celu rozwiązania ciąży. Obecnie wykonuje się je coraz częściej i jest o wiele bezpieczniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale wciąż może wiązać się niebezpiecznymi powikłaniami.

Wczesne powikłania po cesarski cięciu

 1. Krwotok – jest on możliwy zarówno po cesarskim cięciu, jak i porodzie naturalnym. W niektórych przypadkach konieczna jest transfuzja krwi.
 2. Infekcja – cesarskie cięcie wiąże się z ryzykiem infekcji błony śluzowej macicy. Infekcji może ulec także sama rana pozabiegowa.
 3. Zakrzepy – po zabiegu istnieje ryzyko choroby zakrzepowej żył. Problem polega na tworzeniu skrzepu, który przemieszcza się z biegiem krwi. Objawy to bolesne zgrubienie żył, obrzęki, drętwienie kończyn oraz zaczerwienienie skóry.
 4. Urazy chirurgiczne – bardzo rzadkim, ale możliwym powikłaniem jest uraz chirurgiczny pęcherza moczowego lub jelit.
 5. Bóle głowy – popunkcyjny ból głowy po cesarce jest bezpośrednio związany z wykonywanym przed zabiegiem znieczuleniem zewnątrzoponowym i punkcji lędźwiowej. Istnieją także inne przyczyny, jak np. spadek ciśnienia, stres oraz niedobór żelaza.
 6. Niepożądane reakcje na leki znieczulające – znieczulenie podpajęczynówkowe może mieć różne konsekwencje np. mdłości, światłowstręt, szumy w uszach lub niedosłuch.

Późne powikłania po cesarskim cięciu

 1. Zrosty- to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami. Częstość ich występowania po zabiegu cesarskiego cięcia nie jest jeszcze zbyt dobrze udokumentowana. Szacuje się jednak, że występują u około 1/3 kobiet, które przeszły zabieg chirurgiczny.
 2. Rozejście blizny po cesarskim cięciu – objawy rozejścia blizny to m.in. bóle w podbrzuszu, plamienia między miesiączkami oraz bolesność podczas oddawania moczu.
 3. Trudności z zajściem w kolejną ciąże – zdarza się, że po cesarskim cięciu może dochodzić do zaburzeń płodności, co związane jest głównie z występowaniem wspomnianych już zrostów.
 4. Ciąża pozamaciczne ulokowana w bliźnie –zdarza się to rzadko, ale jest możliwe.
 5. Bóle miednicy – mogą być konsekwencją zrostów.
 6. Nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego

Cesarskie cięcie – powikłania w statystykach

Dane statystyczne donoszą, że ryzyko komplikacji po cesarskim cięciu jest trzy razy większe w stosunku do porodu naturalnego u kobiet w wieku ponad 35 lat. Ryzyko to wzrasta pięciokrotnie, jeśli poddawane są zabiegowi przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Ryzyko choroby zakrzepowej żył wzrasta u kobiet powyżej 35-40 roku życia i najczęściej pojawia się u osób z nadwagą, które już wcześniej wykazywały problemy z krzepliwością krwi.

Powikłania po cesarce – jak im zapobiegać?

Niestety nie ma opcji zapobiegania, gdy komplikacje po “cc” występują w związku z urazem chirurgicznym lub krwotokiem. Młoda mama ma jednak możliwość zapobiegania powstawaniu zrostów oraz kontrolowania stanu swojej macicy. Około 5 tygodni po porodzie można już udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże w opracowaniu blizny pooperacyjnej, co powinno zapobiec tworzeniu zrostów. Dodatkowo może on pomóc dobrać ćwiczenia bezpieczne np. przy rozstępie mięśni prostych brzucha. Po porodzie konieczne są także kontrole ginekologiczne z badaniem USG, które pozwala ocenić bliznę tworzącą się w ścianie macicy.

Niektóre zalecenia obejmują także unikanie kontaktów seksualnych przez pierwsze sześć tygodni po cesarskim cięciu w celu zapobiegania infekcji lub unikanie podnoszenia głowy przez około 24h po zabiegu w celu zminimalizowania ryzyka zespołu popunkcyjnego.

Powikłania po cesarskim cięciu mogą wydawać się przerażające, ale wielokrotnie jest to zabieg ratujący życie dziecka, które nie mogłoby przyjść na świat drogami natury.