Położna środowiskowa – pomagamy w wyborze

kobieta u lekarza

Położna środowiskowa to bardzo pomocna osoba w okresie poporodowym każdej mamy. Okres ciąży i porodu obfituje w wiele emocji, niepewności i znaków zapytania. Kobiecie potrzebne jest wsparcie i pomoc merytoryczna, jak i psychiczna. 

Jak wybrać położną środowiskową? Czy zostanie nam przydzielona z urzędu, czy możemy sami zdecydować, kto odwiedzi nas w domu po porodzie, pomoże w pierwszej kąpieli i rozwieje wątpliwości związane z macierzyństwem? 

Kim jest położna środowiskowa? 

Opieka położnej środowiskowej przysługuje każdej kobiecie. Najczęściej już w trakcie ciąży możemy zajść do przychodni w celu poznania położnej i porozmawiania z nią. Spotkanie osobiste i nawiązanie kontaktu jeszcze przed porodem ułatwia późniejszą relację, kiedy na świecie jest już nasze dziecko. Na wizytę warto wcześniej się umówić i zabrać ze sobą Kartę Ciąży, aby położna mogła poznać dotychczasowy przebieg naszej ciąży. Jeśli napotkana w przychodni osoba nie spełni naszych oczekiwań nie musimy się decydować się na współpracę. Mamy prawo do skorzystania z opieki innej położnej niż ta, która pełni swoje obowiązki w naszej przychodni. Wystarczy tylko wskazać nową położną przez wypełnienie stosownej deklaracji i przekazanie do jej miejsca zatrudnienia lub do jej rąk. 

Gdzie znaleźć położną środowiskową?

Co w sytuacji kiedy wiemy, że nie chcemy podjąć współpracy z położną z przychodni lub nie jesteśmy zapisani do żadnej placówki? Idealnym sposobem na znalezienie swojej położnej środowiskowej jest uczęszczanie do szkoły rodzenia. Zazwyczaj pracują tam doświadczone, godne zaufania położne, które możemy poznać bliżej dzięki wykładom i zajęciom, które prowadzą. Innym sposobem, który jest najpopularniejszy jest zapytanie o opinię swoich przyjaciółek, sióstr czy kuzynek. Zawsze można poczytać opinię w internecie na temat położnych środowiskowych w twojej miejscowości. Dla niektórych mam ważnym aspektem jest fakt czy są one ceryfikowanymi doradczyniami laktacyjnymi. Przy wyborze położnej środowiskowej niezwykle ważne jest, aby ta posługiwała się aktualną wiedzą medyczną. Zalecenia odnośnie ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem są to kwestie, które obecnie są poddawane wielu badaniom i analizom, dlatego niektóre teorie, które kiedyś były normą, teraz są nieaktualne lub wręcz szkodliwe. 

Wizyta patronażowa po porodzie

Po porodzie, kiedy już wyjdziemy ze szpitala i przyjedziemy z maluszkiem do domu czeka nas kilka spotkań z położną środowiskową. Są to tak zwane wizyty patronażowe. Polegają one na tym, aby położna sprawdziła stan zdrowia dziecka oraz matki po odbytym porodzie. Jak przebiega taka wizyta? Jakie czynności wykonuje położna środowiskowa?

  • ocena stanu zdrowia matki – położna sprawdza jak wygląda rana po cesarskim cięciu lub ta po nacięciu/pęknięciu krocza,
  • sprawdza wagę noworodka i porównuje ją z wagą urodzeniową,
  • sprawdza odruchy dziecka,
  • ocenia wygląd pępka dziecka i jego poprawne gojenie, 
  • ma za zadanie ocenić warunki życia dziecka oraz relacji panujące w rodzinie, 
  • może pomóc przy pierwszej kąpieli noworodka
  • może pomóc w znalezieniu odpowiedniej pozycji do karmienia piersią,
  • często koryguje sposób noszenia i podnoszenia noworodka, 
  • przypomina o konieczności podawania dziecku witaminy D3,
  • informuje o szczepieniach, 
  • sprawdza psychiczny stan zdrowia kobiety w połogu. 

Położna środowiskowa musi odbyć przynajmniej 4 wizyty w naszym domu, a maksymalnie w ramach NFZ możliwe jest nawet 6 spotkań. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!