Objawy ciąży - jestem w ciąży - Młoda Mamo
objawy ciąży

Objawy ciąży – jestem w ciąży

Zaczynasz odczuwać zmiany zachodzące w Twoim ciele i zachowaniu? Zastanawiasz się czy przypadkiem nie jesteś w ciąży?  To dobry czas by zapoznać się z objawami, których faktycznie możesz doświadczyć jeśli doszło do zapłodnienia. 

Warto obserwować swoje ciało i reagować od samego początku, by stworzyć dziecku najlepsze warunki dla prawidłowego rozwoju, a siebie samą przygotować na ten niełatwy, lecz błogosławiony stan. Ciąża w teorii  trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, nie jest to więc krótka przygoda. W praktyce dzieci z różnych powodów często przychodzą na świat nieco wcześniej lub później. 

Sygnały i zmiany

O rozpoczęciu ciąży sygnalizują nas objawy domyślne. Brzemienna kobieta w pierwszym trymestrze zmaga się z porannymi nudności oraz wymiotami, nadmiernym apetytem lub jego brakiem. Często odczuwać może wstręt do pewnych pokarmów czy zapachów, a także preferowanych wcześniej używek. Z czasem sutki stają się obrzmiałe
i tkliwe. Piersi i brzuch zaczynają się powiększać. Zmienia się usposobienie, pojawiają się wahania nastrojów. Zwiększa się częstotliwość oddawania moczu, z pochwy sączy się mleczna wydzielina. Występować może ból głowy czy dyskomfort w lędźwiowej części pleców. Wraz z rozwojem ciąży nogi mogą pokryć się żylakami lub pajączkami. Skóra może swędzieć i miejscowo zmieniać pigmentację. Na dodatek mogą pojawić się rozstępy. Przygotować się musisz na liczne sensacje żołądkowe, w tym wzdęcia i zgagi.

Jeśli doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy to dojdzie również do zatrzymania się miesiączki, powiększenia i rozpulchnienia się macicy, a także zasinienia śluzówki pochwy i części pochwowej. Może również wystąpić wzmożona pigmentacja wokół brodawek i wzdłuż  linii środkowej brzucha. 

Zmiana wagi

Pamiętaj, że dodatkowy wydatek energetyczny w ciąży wynosi ok. 80 000 kalorii, czyli ok. 300 kaloriil na dzień. Jednak przyrost masy ciała dokonuje się nie tylko poprzez zwiększony apetyt, ale także wskutek wzrostu macicy wraz z jej zawartością, powiększenie gruczołów sutkowych, wzrost objętości krwi od 40- 50% oraz zewnątrznaczyniowego płynu. 

Retencja wody nie jest też bez znaczenia. Minimalna dodatkowa ilość wody retencjonowanej podczas ciąży to około 6,5 litra. Mniej więcej 3,5 litra przypada na płód, łożysko i płyn owodniowy, reszta zaś na zwiększoną objętość krwi matczynej, rozrośniętą macicę oraz biust. 

Należy przykładać się do diety, wzbogacić  ją w niezbędne witaminy i minerały, w tym o kwas foliowy. Suplementowanie należy wdrożyć i prowadzić w oparciu o konsultację
ze specjalistą.

Co zrobić by mieć pewność?

Zaimplantowany zarodek rozpoczyna produkcję gonadotropiny kosmówkowej (hCG), hormonu wykrywanego przez większość  testów ciążowych. W razie jakichkolwiek podejrzeń warto jest wykonać taki test. Jednak jego wynik powinno się potwierdzić badaniami lekarskimi. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org