Nowa technika diagnostyki przedwczesnych porodów

mała dłoń dziecka i duża mamy

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick opracowali nową technikę. Pomaga wykryć potencjalny przedwczesny poród u kobiet bez objawów, z dokładnością do 73% na kilka miesięcy przed porodem.

Testy, które wykrywają, która kobieta może urodzić wcześniaka

Ich technika jest szczegółowo opisana w artykule opublikowanym w Scientific Reports. Może prowadzić do wprowadzenia niedrogich i nieinwazyjnych testów w punktach opieki medycznej. Taki test mógłby stanowić część rutynowych badań, którym są standardowo poddawane kobiety w ciąży. Mogłoby to umożliwić lekarzom i położnym lepsze wsparcie kobiet zagrożonych przedwczesnym oraz pomóc zmniejszyć ryzyko dla dziecka. 

Poród przedwczesny jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Obecnie istnieje niewiele dokładnych narzędzi do przewidywania, która mama może urodzić zbyt wcześnie. 

Naukowcy początkowo przeanalizowali lotne związki organiczne (LZO) obecne w pochwie pod kątem stanu zwanego bakteryjnym zapaleniem pochwy. Poprzednie badania wykazały, że bakteryjne zapalenie pochwy na wczesnym etapie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego. Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy nie zmniejsza tego ryzyka.

Następnie naukowcy przeanalizowali wymazy z pochwy pobrane od kobiet w ciąży uczęszczających do kliniki profilaktyki wcześniaków w ramach rutynowej opieki. Kobiety te miały w przeszłości przedwczesne porody lub stan chorobowy, który zwiększa prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego, ale nie wykazały żadnych innych oznak, że mogą urodzić przed terminem i zostały uznane za bezobjawowe.

Wymazy z pochwy pobrano w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz z wyniku wszystkich ciąż objętych obserwacją. Pierwszy test miał dokładność 66%, podczas gdy drugi, bliższy czasowi porodu, miał dokładność 73%. Wynik testu oznacza, że ​​7 na 10 kobiet z pozytywnym wynikiem faktycznie urodziło przedwcześnie. 9/10 kobiet z negatywnym wynikiem testu urodziło się po 37 tygodniach, czyli “w terminie”.

Innowacyjna metoda, która może pomóc w diagnostyce kobiet w ciąży 

Główny autor tej metody, dr Lauren Lacey z Warwick Medical School powiedział:

„Wykazaliśmy, że technologia ma dobrą dokładność diagnostyczną, a w przyszłości może stanowić część ścieżki opieki medycznej, aby określić, która kobieta ma zwiększone szanse, aby urodzić wcześniaka. Chociaż pierwszy test wykonywany na wcześniejszym etapie ciąży jest mniej dokładny diagnostycznie, pozwoli zastosować interwencję w celu zmniejszenia ryzyka porodu przedwczesnego.”

„Istnieje wiele różnych czynników, które mogą spowodować, że kobieta rozpocznie poród zbyt wcześnie. Z tego powodu przewidywanie jest dość trudne. Jest wiele rzeczy, na które możemy spojrzeć – historia pacjenta, badanie, USG, różne inne biomarkery używane w praktyce klinicznej. Żaden pojedynczy test nie pasuje do wszystkich przypadków. Technologia VOC jest naprawdę interesująca, ponieważ odzwierciedla zarówno mikrobiom, jak i reakcję organizmu kobiety, podczas gdy inne technologie szukają specyficznego biomarkera. To początek skojarzenia związków LZO z porodem przedwczesnym. Chcemy to rozwinąć i sprawdzić, czy te testy nadają się do wdrożenia w opiece medycznej”.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!