Mycie okien w ciąży – czy można?

okno

Wiele kobiet uwielbia porządek i dbanie o czystość w domu jest dla nich bardzo ważna. Mycie okien zwłaszcza przed corocznymi świętami stało się już prawie polską tradycją. Aktywność fizyczna i lekka gimnastyka są rekomendowane w czasie ciąży, a co ze sprzątaniem? Czy mycie okien w ciąży jest bezpieczne? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Kobiety w ciąży słyszą mnóstwo zakazów, zaleceń i dobrych rad. Odpowiedź na pytanie czy wolno myć okna w ciąży brzmi – “To zależy”. Każda ciąża jest inna i inny jest stan zdrowia kobiety i maluszka w brzuchu. Samo mycie okien nie jest czynnością niebezpieczną, jednak zazyczaj wiążę się z pracą na wysokości i tu może zapalić się czerwona lampka. 

Mycie okien w ciąży, a bezpieczeństwo mamy i dziecka

W sytuacji kiedy ciąża jest zagrożona kobieta nie powinna wykonywać żadnych prac domowych. Jeśli stan zdrowia jej pozwala być aktywną może pracować w domu, przy lekkich czynnościach, które nie wymagają dźwigania i nie narażają ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Niestety mycie okien zazwyczaj wiąże się ze wspięciem się na drabinę, krzesło czy parapet. Okres ciąży to duże obciążenie dla organizmu kobiety, więc normalnym jest, że może być w tym czasie nieco osłabiony. Stawanie na podwyższeniu może być niebezpieczne, bo często prowadzi do zawrotów głowy lub utraty równowagi. Nawet z pozoru niewinny upadek może przynieść negatywne skutki zdrowotne dla płodu. Czyszczenie szyb wiąże się w unoszeniem rąk do góry. Długotrwałe przebywanie w tej pozycji zaburza krążenie krwi i może dojść do omdlenia młodej mamy. Dlatego, kobiety w ciąży powinny zrezygnować z mycia okien z czasie trwania 9 miesięcy oczekiwania na potomka. 

Sprzątanie w ciąży – środki czystości

Do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni w naszym domu potrzebne są chemikalia i detergenty. Takiego typu substancje mogą być bardzo niebezpieczne dla kobiet spodziewających się dziecka. Środki czystości mimo, że nie posiadają toksycznego składu mogą drażnić wrażliwą na zapachy kobietę w ciąży. Poleca się w tym czasie zmianę detergentów kupionych w sklepie na naturalne środki czystości, które można samodzielnie wykonać w domu. Idealnym produktem, który idealnie nadaje się do zrobienia domowych mikstur czyszczących jest soda oczyszczona. Innymi substancjami, które świetnie nadają się do czyszczenia i zabijania zarazków i bakterii są: ocet spirytusowy, woda utleniona, sok z cytryny. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu ograniczamy produkcję plastikowych śmieci. 

Jeśli bardzo zależy ci na czystych oknach nie ryzykuj swoim i dziecka zdrowiem czy życiem. Na pewno masz kogoś serdecznego, kto może w tym roku umyć okna za ciebie. Możesz zawsze odwdzięczyć się pysznym obiadem lub domowym ciastem. Wyjściem jest też zatrudnienie firmy sprzątającej, która za opłatą wykona tę pracę perfekcyjnie. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!