Matka karmiąca w pracy – sprawdź, jakie masz prawa!

kobieta w pracy

Dla prawie każdej mamy nadchodzi czas powrotu do pracy. Jest on szczególnie trudny dla kobiet karmiących piersią. Matka karmiąca ma jednak swoje prawa! Poznaj je, zanim wrócisz na etat.

Matka karmiąca w pracy – jak się przygotować?

Wyłącznie karmienie piersią zalecane jest przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie specjaliści zalecają łączenie karmienia piersią wraz z pokarmem stałym. Jak połączyć karmienie piersią z powrotem do pracy?

Masz kilka opcji:

  1. Organizacja opieki nad dzieckiem w pobliżu miejsca pracy, by karmienie piersią było możliwe podczas przerw.
  2. Odciąganie mleka matki, by opiekun mógł karmić malucha mlekiem z butelki, gdy jesteś w pracy.
  3. Elastyczne godziny pracy lub studiów dostosowane do Twoich potrzeb związanych z karmieniem piersią.

Matka karmiąca piersią powinna poinformować o tym fakcie pracodawcę lub dział HR, który może poczynić przygotowania np. znalezienie pokoju, w którym będzie mogła karmić piersią lub odciągać mleko.

Przerwa na karmienie – kodeks pracy

Matka karmiąca w pracy ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu pracy. Natomiast kobieta karmiąca bliźnięta ma prawo do dwóch przerw po 45 minut każda. Na wniosek kobiety karmiącej przerwy mogą być udzielane łącznie.

Jeśli wracasz do pracy na niepełny etat, musisz wiedzieć, że zatrudnienie na czas krótszy niż 4 godziny dziennie wiąże się z brakiem prawa do przerw.

Godzina na karmienie – do kiedy Ci przysługuje?

Chcąc otrzymać opisane przerwy, musisz złożyć oświadczenie o karmieniu piersią. Przepisy nie wprowadzają limitów czasowych dotyczących korzystania z tego przywileju. Znaczenia nie ma także wiek dziecka.

Pamiętaj, że nie musisz udowadniać faktu karmienia dziecka. Kodeks pracy nie wymaga bowiem przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Wystarczające jest oświadczenie o karmieniu piersią złożone przez pracownicę.

Krótszy czas pracy dla matki karmiącej?

Przepisy nie określają o jakich porach matka karmiąca w pracy może korzystać z przerw. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby przerwy na karmienie zostały połączone i wykorzystane tak, że kobieta będzie kończyć pracę o godzinę wcześniej lub zaczynać ją o godzinę później.

Matka karmiąca w pracy – zasady odciągania i przechowywania mleka

Organizacja karmienia piersią i pracy bywa trudna. Czasem najłatwiej jest zatem odciągać pokarm laktatorem. W tym celu powinnaś opisywać każdy pojemniczek z datą odciągniętej porcji mleka przed włożeniem go do lodówki lub zamrażarki, Jeśli chcesz używasć mleka w ciągu 5 dni od odciągnięcia, możesz przechowywać je w lodówce.

Poznaj więcej zasad odciągania i przechowywania mleka matki.

Pamiętaj, że odmowa udzielenia przerw będzie stanowiła wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Matka karmiąca w pracy ma w takiej sytuacji prawo złożyć skargę na pracodawcę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!