Jaka mata sensoryczna dla niemowląt będzie najlepsza? Ranking i poradnik zakupowy

Jaka mata sensoryczna dla niemowląt będzie najlepsza? Ranking i poradnik zakupowy

Mata sensoryczna to niezastąpiony element wyprawki dziecięcej, który nie tylko wspomaga rozwój dziecka, ale również ułatwia codzienne funkcjonowanie świeżo upieczonych rodziców. Jakie są rodzaje mat sensorycznych? Od kiedy można ich używać i na co zwrócić uwagę przed planowanym zakupem? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku zakupowym oraz rankingu najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku mat sensorycznych.

#1
Mata wodna
Mata wodna

Dmuchana, wodna mata Biooreto to kolorowa plansza edukacyjna przeznaczona dla niemowląt powyżej 3 miesiąca życia. Produkt składa się z dwóch stref: jedna z nich jest wypełniona wodą, a druga powietrzem. Dzięki temu powierzchnia maty jest bardzo wygodna i przyjemna w dotyku, a maluch może czuć się na niej w pełni komfortowo.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Super mata, chrześniak był bardzo zadowolony.”

Sprawdź cenę
#2
Mata Ricokids
Mata Ricokids

Edukacyjna mata interaktywna marki Ricokids to świetny wybór dla rodziców poszukujących funkcjonalnej i estetycznie wykonanej planszy, która może być użytkowana już od pierwszych dni życia dziecka. Mata wykonana jest z miękkiego materiału, a na jej ramach zawieszonych jest aż 7 przytulnych i miłych w dotyku zabawek.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Super jakość i świetna kolorystyka, bardzo polecam.”

Sprawdź cenę
#3
Mata edukacyjna
Mata edukacyjna

Interaktywna mata edukacyjna marki Ricokids to niezwykle przytulna i komfortowa przestrzeń do zabawy i nauki, która może być wykorzystywana już od pierwszych dni życia dziecka. Uniwersalne wymiary, miękki materiał oraz delikatne pastelowe kolory maty sprawiają, że może ona stanowić zarówno świetną przestrzeń do zabawy, jak i niezastąpione miejsce do odpoczynku.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Świetna mata! Dobrze wykonana i ma piękne kolory, polecam.”

Sprawdź cenę
#4
Mata sensoryczna
Mata sensoryczna

Ścieżka sensoryczna Clementoni to wielokolorowa, składana mata, która może być wykorzystywana przez dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Poszczególne elementy maty składają się z różnych faktur i kolorów, dzięki czemu maluch może rozwijać zmysły wzroku oraz dotyku, a jednocześnie poszerzać swoje umiejętności motoryczne.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Maty to super prezent dla dzieci uczących się chodzić, polecam.”

Sprawdź cenę
#5
Mata puzzle
Mata puzzle

Ortopedyczna mata sensoryczna marki Askato to produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Zestaw składa się z ośmiu puzzli, a każdy z nich różni się od pozostałych kolorem, stopniem twardości oraz strukturą. Dzięki tej różnorodności, poszczególne puzzle wpływają korzystnie na stopy oraz mięśnie dziecka, a także wspomagają rozwój sensoryczny malca.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Świetne puzzle sensoryczne, dzieci bardzo zadowolone, polecam.”

Sprawdź cenę
#6
Mata piankowa
Mata piankowa

Uniwersalna mata piankowa to świetny wybór dla rodziców, którzy poszukują wygodnej i bezpiecznej przestrzeni do zabawy oraz nauki dla swojego dziecka. Spore wymiary maty sprawiają, że bez problemu zmieści się na niej dwójka lub trójka dzieci, a także większe zabawki, takie jak auta, klocki czy rozkładana kolejka.

➲ Przeczytaj pełną recenzję

„Mata jest super: duża, kolorowa, cieplutka, idealna do zabawy.”

Sprawdź cenę

Co to jest mata sensoryczna dla niemowląt?

Mata sensoryczna to niezwykle popularna zabawka edukacyjna, która może być wykorzystywana już od pierwszych dni życia dziecka. Najczęściej jest materiałowa lub plastikowa i stanowi bezpieczną i wygodną dla malucha powierzchnię, na której dziecko może się bawić, poznawać nowe kształty i kolory, a w efekcie stymulować oraz rozwijać swoje zmysły i zdolności psychoruchowe. Dostępne na rynku maty różnią się od siebie między innymi wielkością, jakością wykonania oraz zalecanym wiekiem dziecka, które powinno z nich korzystać, dlatego przed zakupem planszy sensorycznej, warto zapoznać się z poniższymi informacjami, oraz opisami poszczególnych modeli, które zostały zawarte w zestawieniu mat cieszących się obecnie największą popularnością i najlepszymi opiniami zadowolonych rodziców.

Dlaczego warto zakupić matę sensoryczną dla niemowlaka?

Mata sensoryczna to niezwykle praktyczna i uniwersalna zabawka edukacyjna, stanowiąca nie tylko świetne pole do zabawy, ale również pełniąca rolę bezpiecznej i komfortowej powierzchni, na której maluch może rozwijać swoje zmysły oraz poszerzać zdolności psychoruchowe.

Dobra zabawa

Maty sensoryczne służą przede wszystkim do bezpiecznej i radosnej zabawy, dlatego większość z nich wyposażona jest w dodatkowe, kolorowe elementy, pluszowe zabawki czy kontrastowe geometryczne kształty. Dzięki temu korzystanie z maty jest dla dziecka niezwykle ciekawe. Warto wspomnieć również o tym, że większość mat dedykowanych najmłodszym dzieciom zostało zaprojektowanych w taki sposób, aby w możliwie największym stopniu zminimalizować ryzyko tego, że dziecko zrobi sobie na nich krzywdę, dlatego są one pozbawione twardych, szorstkich czy wyjmowanych elementów.

Rozwój funkcji sensorycznych

Dzięki temu, że maty sensoryczne składają się z wielobarwnych elementów o różnych strukturach i kształtach, to ułatwiają maluchowi poznawanie świata i rozwijanie funkcji sensorycznych. Przebywając na macie, maluch ma możliwość dotykania różnych, nowych przedmiotów oraz słuchania wydawanych przez nie odgłosów. To wszystko sprawia, że dziecko zaczyna w naturalny sposób łączyć ze sobą zdobyte informacje, przetwarzać je i organizować.

Trening dla poznawania zmysłów

Odpowiednio dobrana mata sensoryczna jest w stanie wspomóc rozwój zmysłu słuchu, wzroku i dotyku. Korzystając z maty, dziecko ma możliwość dotykania elementów o różnorodnych kształtach i fakturach, słuchania odgłosów wydawanych przez piszczące lub szeleszczące zabawki oraz obserwowania i dotykania miłych w dotyku, wielokolorowych zabawek i pluszowych elementów.

Jakie są rodzaje mat sensorycznych dla niemowląt?

MATA SENSORYCZNA DLA NIEMOWLĄT MATA SENSORYCZNA DLA NIEMOWLĄT
+ stymuluje układ dotykowy i wzrokowy
+ wspomaga rozwój dziecka
+ idealne rozwiązanie dla najmłodszych dzieci
+ odporna na uszkodzenia
– może nie być interesująca dla nieco starszych dzieci
MATA WODNA DLA NIEMOWLAKA MATA WODNA DLA NIEMOWLAKA
+ wspomaga rozwój sensoryczny
+ zachęca dziecko do poruszania się i podnoszenia
+ relaksuje
+ pomaga wyciszyć dziecko
– istnieje ryzyko przebicia maty i wydostania się z niej wody
MATA SENSORYCZNA PUZZLE MATA SENSORYCZNA PUZZLE
+ świetny wybór dla maluchów powyżej 12 miesiąca życia
+ zabawa połączona z nauką
+ kreatywny sposób spędzania czasu dziecka
+ pobudza wyobraźnię
– może być trudniejsza w utrzymaniu czystości
MATA SENSORYCZNA ORTOPEDYCZNA MATA SENSORYCZNA ORTOPEDYCZNA
+ wspomaga pracę mięśni
+ składa się z różnych struktur
+ pobudza rozwój psychosensoryczny dziecka
+ wzmacnia łuk stopy malca
– wyższa cena

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty sensorycznej?

Wymiary maty sensorycznej
Wymiary maty sensorycznej

Mata sensoryczna powinna być dopasowana do wieku oraz wielkości dziecka, a także do wymiarów pomieszczenia, w którym będzie najczęściej rozkładana. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana mata powinna być na tyle duża, aby maluch mógł się na niej spokojnie podnosić, przechylać i przemieszczać. Wielkość planszy sensorycznej powinna być taka, aby rodzice mogli umieścić na niej dziecko bez obaw, że maluch wykona kilka ruchów i automatycznie przeniesie się poza jej powierzchnię.

Wyposażenie i funkcjonalność
Wyposażenie i funkcjonalność

Niektóre, dostępne na rynku maty sensoryczne są wyposażone w dodatkowe funkcje i elementy, które mają na celu zwiększyć ich atrakcyjność oraz wspomóc rozwój malucha. Oczywiście rodzaj dodatkowego wyposażenia maty będzie zależał od tego, czy mamy do czynienia ze standardową matą sensoryczną czy modelem ortopedycznym. W zależności od własnych upodobań oraz indywidualnych potrzeb dziecka możemy wybierać pomiędzy matami wyposażonymi w dodatkowe zabawki, grzechotki, kolorowe i poruszające się elementy, a także obszary o różnych stopniach grubości i różniących się od siebie strukturach.

Kolor
Kolor

Maty sensoryczne, które są powszechnie dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych są dostępne do zakupu w różnorodnych kolorach i ich odcieniach. Wiele osób decyduje się na dobranie koloru maty do płci dziecka lub wystroju pokoiku dziecięcego. Warto pamiętać jednak, że kolor maty to nie tylko kwestie estetyczne, ale również doskonały sposób na pobudzenie zmysłu wzroku dziecka. Warto również zastanowić się na tym, czy konkretna gama kolorów pobudzi malucha czy może wprawi go w stan relaksu i odpoczynku. Z reguły te bardziej krzykliwe i wyraziste kolory pobudzają w dziecku ciekawość i chęć do zabawy, natomiast stonowane, pastelowe barwy mogą ułatwić maluchowi wyciszenie się.

Materiał wykonania
Materiał wykonania

Materiał wykonania maty to kolejny istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Największą popularnością wśród rodziców cieszą się maty sensoryczne, które są wykonane z miękkich, przytulnych i otulających tkanin, na których maluch może się zrelaksować oraz poczuć w pełni komfortowo i bezpiecznie. Oczywiście inne materiały będą potrzebne w przypadku mat wodnych czy plansz ortopedycznych, które z reguły muszą składać się z różnorodnych, często nieco mniej miłych w dotyku struktur czy materiałów.

Jakość wykonania i posiadane certyfikaty bezpieczeństwa
Jakość wykonania i posiadane certyfikaty bezpieczeństwa

Dostępne na rynku maty edukacyjne różnią się od siebie jakością wykonania oraz rodzajami materiałów, z których są wykonane. Jednak niezależnie od tego, na jaki rodzaj maty się zdecydujemy, to warto zwrócić uwagę, czy konkretny model posiada niezbędne certyfikaty, świadczące o wysokiej jakości wykonania oraz standardach zgodnych z wymogami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Tylko takie maty można uznać za w pełni bezpieczne dla dziecka, dlatego jest to niezbędny wymóg przy zakupie tego typu akcesoriów.

Ranking mat sensorycznych

Mata wodna

★★★★★
Mata wodna
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 3m+
MATERIAŁ: Plastik
WYMIARY: 66x50x7 cm
Sprawdź cenę

Wspomaga rozwój dziecka

Mata Biooreto jest wypełniona wodą i powietrzem. Pod wpływem nacisku, kolorowe elementy znajdujące się w strefie wypełnionej wodą zaczynają się poruszać, co wpływa bardzo korzystnie na rozwój sensoryczny malucha. Poza tym specyficzna struktura maty skłania dziecko do przemieszczania się, wychylania i podnoszenia, dzięki czemu zabawa na macie może stanowić doskonały wstęp do nauki raczkowania.

Złagodzenie bólu brzucha

Kolki i bóle brzucha u dziecka to częste problemy, z którymi mierzą się świeżo upieczeni rodzice. Aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości, które pojawiły się u malca, warto wypełnić jedną ze stref ciepłą wodą, a następnie położyć na niej miękki kocyk czy ulubioną pieluszkę dziecka i umieścić malca na brzuszku. Kolorowe elementy maty powinny odwrócić jego uwagę, a wyższa temperatura powinna wpłynąć na złagodzenie dolegliwości bólowych.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ odporna na zniszczenia
+ idealna dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia
+ może ułatwiać naukę raczkowania
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super mata, chrześniak był bardzo zadowolony.” – Dominika, Częstochowa
“Dobry produkt w niskiej cenie. Mata jest lekka i wytrzymała, wszystko zgodne z opisem.” – Daria, Szczecin

Mata Ricokids

★★★★★
Mata Ricokids
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 0m+
MATERIAŁ: Pianka, tkanina
WYMIARY: 110x100x53 cm
Sprawdź cenę

3 kombinacje do wyboru

Dzięki temu, że mata wyposażona jest w regulowane boki, uchwyty i specjalne zapięcia, to jej kształt oraz ułożenie można dostosować do potrzeb dziecka lub ilości wolnej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Mata może być zarówno całkowicie rozłożona, podparta na miękkich pałąkach lub otoczona z każdej strony miękkimi ściankami, które mogą amortyzować dziecko przed upadkiem czy wydostaniem się poza powierzchnię maty.

Przytulnie i bezpiecznie

Mata Ricokids została wykonana z miękkiego i niezwykle przyjemnego w dotyku materiału, którego wysoką jakość potwierdza certyfikat CE, dzięki któremu możemy mieć pewność, że produkt został wykonany zgodnie ze standardami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Warto dodać również, że powierzchnia maty jest bardzo łatwa do wyczyszczenia, co może stanowić istotną informację dla wielu rodziców.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość wykonania
+ ponadprzeciętny design
+ możliwość rozłożenia maty na trzy sposoby
+ antypoślizgowa
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super jakość i świetna kolorystyka, bardzo polecam.” – Izabela, Ełk
“Świetna mata, córka uwielbia się na niej bawić.” – Adam, Kraków

Mata edukacyjna

★★★★★
Mata edukacyjna
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 0m+
MATERIAŁ: Pianka,tkanina
WYMIARY: 110x100x53 cm
Sprawdź cenę

Wysoka jakość wykonania

Edukacyjna mata Ricokids została wykonana z niezwykle miękkich i wytrzymałych tkanin, których wysoka jakość została potwierdzona certyfikatem CE. Warto wspomnieć również, że cała powierzchnia maty jest bardzo łatwa do wyczyszczenia, co może okazać się bardzo istotne zwłaszcza w przypadku rodziców najmłodszych dzieci.

Rośnie wraz z dzieckiem

Dzięki temu, że mata Ricokids jest wyposażona w regulowane elementy i dodatkowe zapięcia, to może być rozkładana na trzy różne sposoby w zależności od wieku malucha. W przypadku starszych dzieci mata również może okazać się przydatna i służyć za wygodny, miękki dywanik do zabawy klockami, samochodami czy lalkami.

ZALETY
WADY
+ podnoszone boki
+ wykonana z miękkich tkanin
+ przeznaczona dla dzieci już od pierwszych dni życia
+ dwustronna
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetna mata! Dobrze wykonana i ma piękne kolory, polecam.” – Joanna, Olsztyn
“Mata kupiona na prezent. Rodzice zadowoleni a to najważniejsze.” – Izabela, Gorzów Wielkopolski

Mata sensoryczna

★★★★★
Mata sensoryczna
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 6m+
MATERIAŁ: Guma
WYMIARY: 28x29x8 cm
Sprawdź cenę

Pobudza wyobraźnię

Składana mata Clementoni została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić dziecku ciekawą i rozwijającą zabawę, a jednocześnie zachęcić malucha do stopniowego poruszania się po macie i dotykania różnych kształtów i faktur. Mata może okazać się również przydatnym elementem w nauce raczkowania.

Klocki w zestawie

Każda z części maty posiada specjalne wypustki, do których można dopasować dołączone do zestawu, elastyczne klocki. Bawiąc się w ten sposób, maluch może rozwijać swoje zdolności manualne, a możliwość dopasowania klocka do konkretnego elementu na planszy może ułatwiać dziecku zrozumienie zasady przyczyna-skutek.

ZALETY
WADY
+ klocki w zestawie
+ rozwijająca zabawa dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia
+ wysoka jakość wykonania
+ wykonana z nietoksycznej gumy
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Maty to super prezent dla dzieci uczących się chodzić, polecam.” – Monika, Ełk
“Ładne wykonanie i solidny, elastyczny materiał, wszystko zgodne z opisem.” – Ewa, Międzygórze

Mata puzzle

★★★★★
Mata puzzle
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 12m+
MATERIAŁ: Pianka
WYMIARY: 30×30 cm
Sprawdź cenę

Osiem puzzli

Zestaw sensoryczny Askato składa się z ośmiu puzzli, które różnią się od siebie kolorem, kształtem, strukturą oraz poziomem twardości. Połączone puzzle świetnie się uzupełniają i stanowią doskonały tor ortopedyczny dla dziecka. Ze względu na to, że niektóre części maty są twarde, to nie powinna być ona użytkowana przez dzieci poniżej 12 miesiąca życia.

Chroni stopy dziecka

Mata składa się zarówno z miękkich, jak i twardych części. Ta różnorodność pozwala kształtować stopy dziecka i może zapobiec występowaniu w przyszłości wad związanych z nieprawidłowym rozwojem stóp. Twarde elementy maty odpowiadają za wzmocnienie łuku stopy, natomiast przechodzenie po miękkich częściach odciąża je, przez co korzystanie z powierzchni maty nie jest dla dziecka nieprzyjemne i męczące.

ZALETY
WADY
+ ortopedyczna
+ wzmacnia mięśnie stopy
+ różne kształty i faktury
+ 8 elementów
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetne puzzle sensoryczne, dzieci bardzo zadowolone, polecam.” – Dorota, Białystok
“Estetyczna, ładnie pachnąca mata. Dzieciaki są bardzo zadowolone i ja również.” – Maria, Gniezno

Mata piankowa

★★★★☆
Mata piankowa
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 3 lata+
MATERIAŁ: Pianka, tkanina
WYMIARY: 195x180x0,5 cm
Sprawdź cenę

Dwustronna

Zdecydowaną zaletą maty termicznej Iso Trade jest jej dwustronność. Jedna część maty składa się z kolorowych obrazków przedstawiających ludzi, zwierzęta i owoce, natomiast druga strona maty składa się z liter alfabetu i przyporządkowanych do nich obrazków. Dzięki temu może być wykorzystywana zarówno jako przestrzeń do beztroskiej zabawy, a także jako element ułatwiający naukę alfabetu oraz rozpoznawania słów i kolorów.

Idealna na czas podróży

Mimo większych wymiarów, po złożeniu mata zajmuje bardzo mało miejsca i bez problemu mieści się w pokrowcu, który jest dołączony do zestawu. Dzięki temu można zabrać ją do parku, na plażę czy na wakacyjny wyjazd podczas którego mata przyda się do codziennych zabaw w ogrodzie. Warto wspomnieć również, że materiał maty jest wodoodporny, więc ewentualny deszcz nie powinien wpłynąć na jej wygląd i jakość.

ZALETY
WADY
+ wodooporna
+ dwustronna
+ duża
+ po złożeniu zajmuje mało miejsca
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Mata jest super: duża, kolorowa, cieplutka, idealna do zabawy.” – Patrycja, Gdynia
“Świetna mata, synek chętnie się na niej bawi. Polecam.” – Beata, Kielce

Mata dmuchana

★★★★☆
Mata dmuchana
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 3m+
MATERIAŁ: Plastik
WYMIARY: 67x49x8 cm
Sprawdź cenę

Mata wodna

Dmuchana mata sensoryczna marki Akuku o uniwersalnych wymiarach 67x49x8 cm to świetny wybór dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Powierzchnia maty może stanowić doskonałą przestrzeń do zabawy i odpoczynku, a kolorowe obrazki z pewnością pobudzą zainteresowanie i wyobraźnię malucha.

Wspomaga rozwój dziecka

Dzięki temu, że środek maty jest wypełniony powietrzem, to jej powierzchnia ma specyficzną strukturę, która zachęca dziecko do poruszania się oraz wspomaga rozwój zdolności manualnych i psychoruchowych. Regularne przebywanie na macie może wzmacniać niektóre partie ciała malucha, takie jak nogi, ręce czy mięśnie brzucha.

ZALETY
WADY
+ niska cena
+ odporna na przetarcia
+ nadaje się dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia
+ zachęca dziecko do poruszania się
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Za tak niską cenę to naprawdę dobra mata, chrześniak jest zadowolony.” – Karolina, Police
“Tania, estetycznie wykonana mata, polecam.” – Marlena, Zielona Góra

Mata Fisher Price

★★★★☆
Mata Fisher Price
SPECYFIKACJA
WIEK DZIECKA: 0m+
MATERIAŁ: Karton, plastik
WYMIARY: 51x70x13 cm
Sprawdź cenę

Od pierwszych dni życia

Kolorowa mata sensoryczna Fisher Price może być wykorzystywana już od pierwszych dni życia dziecka. Powierzchnia maty składa się z miękkiego podłoża a sam produkt wyposażony jest w kolorowe maskotki w kształcie lwa, słonia, żyrafy i tukana. Warto dodać przy tym, że większa maskotka w kształcie żyrafy może być wykorzystywana jako podparcie dla maluszka bawiącego się na brzuchu.

Wspomaga rozwój zmysłów

Dzięki temu, że mata składa się z kolorowych, przyjemnych w dotyku, szeleszczących elementów, to stanowi doskonałą przestrzeń do rozwijania zmysłów wzroku, dotyku oraz słuchu dziecka. W zestawie znajdują się zarówno maskotki dźwiękowe, jak i gryzaki czy elementy o wyróżniających się kształtach i strukturach. Warto dodać również, że mata nadaje się do prania w pralce, przez co utrzymanie odpowiedniej higieny zabawki jest znacznie łatwiejsze.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość wykonania
+ wspomaga rozwój zmysłów
+ nadaje się do prania w pralce
+ muzyczny lew w zestawie
– brak
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super mata, kupiłam w prezencie i młodzi rodzice są bardzo zadowoleni.” – Aneta, Goleniów
“Mata idealna dla maluszka. Miękka i estetycznie wykonana, polecam.” – Paulina, Myślibórz

Mata sensoryczna – pozwól swojemu dziecku na dobry i szybki rozwój

Odpowiednio dobrana mata sensoryczna może stanowić doskonałą pomoc i wsparcie w naturalnym rozwoju dziecka. Dzięki temu, że większość tego typu akcesoriów składa się z różnych kolorów, struktur i elementów, to regularne korzystanie z maty może wspierać integrację sensoryczną malucha, a także wzmacniać jego zdolności psychoruchowe i manualne. 

Kładąc dziecko na dostosowaną do jego wieku i wzrostu matę, umożliwiamy maluchowi swobodną zabawę, poruszanie się i naturalne zmienianie pozycji, co jest niezwykle istotne na różnych etapach rozwoju dziecka. Warto wspomnieć również o tym, że zabawki sensoryczne mają za zadanie pobudzać wyobraźnię malucha oraz zwiększać jego ciekawość na otaczającą rzeczywistość. Jest to umiejętność, która w późniejszym okresie życia znacznie ułatwia naukę i przyswajanie nowo zdobytych informacji.

Od kiedy stosować matę sensoryczną?

Mata sensoryczna to uniwersalna zabawka edukacyjna, która może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. Oczywiście nie wszystkie modele są przystosowane dla noworodków, a niektóre z nich mogą być wykorzystywane dopiero od 3, 6, a nawet od 12 miesiąca życia. Aby uniknąć zakupu maty, która nie jest dostosowana do wieku dziecka, warto dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu konkretnego produktu. W przypadku tego typu akcesoriów producent powinien umieścić informację na temat tego, dla jakich dzieci przeznaczony jest konkretny produkt i od jakiego wieku korzystanie z danej maty powinno być dla nich w pełni komfortowe i bezpieczne.

Jaka mata sensoryczna będzie najlepsza? Podsumowanie

Przed zakupem maty sensorycznej, warto zastanowić się, jakie cechy i dodatkowe funkcje powinna posiadać mata dostosowana do potrzeb konkretnego malucha. W zależności od indywidualnych wymagań i potrzeb dziecka, możemy wybierać pomiędzy standardowymi matami sensorycznymi, a także modelami wypełnionymi wodą, czy wyposażonymi w różnorodne dodatkowe elementy i tekstury. Aby ułatwić dokonanie trafnej decyzji zakupowej, stworzyliśmy powyższy poradnik oraz ranking najchętniej kupowanych, dostępnych obecnie na rynku mat sensorycznych. Wśród nich znalazły się modele o różnych kształtach i wymiarach, dedykowane dzieciom w różnych przedziałach wiekowych, dzięki czemu wybranie i zakupienie właściwej maty nie powinno stanowić większego problemu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!