Latanie samolotem w ciąży – warto wiedzieć

niebo ze skrzydłem samolotu

Swobodne przemieszczanie się i ruch lotniczy powoli wracają do normy. Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie urlopu poza granicami naszego kraju. Latanie samolotem w ciąży może być męczące i niepokojące, ale nie ma zakazu latania przez kobiety w oczekujące dziecka. Wystarczy odpowiednio się przygotować i zadbać o swój komfort. Warto wcześniej spytać o pozwolenie lekarza prowadzącego.

Zgodnie z zaleceniami American College of Obstetrics and Gynecology oraz linii lotniczych, o ile przyszła mama i płód są zdrowe, kobieta może bezpiecznie podróżować do 36 tygodnia ciąży. To jest do około 8 miesiąca ciąży. Nie ma powodu, dla którego przyszła mama ma rezygnować z podróży samolotem. Poza tym, czy jest lepszy czas, aby cieszyć się podróżą, zanim życie zmieni się na dobre?

1. Co warto mieć na pokładzie samolotu?

  • Przekąski i napoje: W zależności od długości lotu zdecydowanie zaleca się pakowanie dodatkowych przekąsek i napojów. Butelki z wodą są zwykle konfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa, ale jeśli możesz, kup dużą butelkę wody przed wejściem na pokład, aby zachować nawodnienie. Ciągłe podjadanie pomaga uniknąć nudności.
  • Odzież i obuwie: Ze względu na zmiany temperatury ciała i temperatury w kabinie, warto spakować dodatkowe ubranie wierzchnie. Najlepszymi spodniami do podróżowania podczas lotu w ciąży są legginsy. Ponadto nałóż wygodne buty, ponieważ stopy podczas lotu mają tendencję do puchnięcia. Wreszcie, skarpety uciskowe są również doskonałym pomysłem, aby zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi w czasie ciąży.
  • Poduszka podróżna: Dla wygody zapakuj poduszkę na szyję i / lub małą poduszkę do umieszczenia w dolnej części pleców. Czasami steward może wręczyć małą poduszkę, ale dla bezpieczeństwa lepiej zabrać własną. Po dłuższym siedzeniu dolna część pleców może dokuczać i wtedy poduszka przydaje się, zwłaszcza gdy nacisk dziecka staje się zbyt duży po tak długim siedzeniu w jednej pozycji.
  • Witaminy i płyny: nie zapomnij spakować witamin prenatalnych. Trzymanie ich w bagażu podręcznym byłoby świetnym pomysłem na wypadek zgubienia bagażu lub przerw w podróży. Innym dobrym pomysłem jest trzymanie pod ręką balsamu i małego zestawu higienicznego.

2. Wskazówki jak bezpiecznie latać w ciąży

Podczas lotu w ciąży bardzo ważne jest, aby ciało się poruszało. Nie ma nic złego w chodzeniu po przejściu, jeśli nie pali się lampka pasów bezpieczeństwa. Poruszanie się pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi. Świetne jest również obracanie stóp okrężnymi ruchami w pozycji siedzącej.

Nie bój się prosić o pomoc podczas lotu, jeśli to konieczne. Jeśli nie jest to oczywiste, poinformuj stewardę, że lecisz w ciąży. Jest to środek ostrożności i czasami dobrze jest być traktowanym z dodatkową życzliwością.

Kabiny samolotów są małe i ciasne, co oznacza, że ​​zarazki są wszędzie. Zawsze myj ręce i trzymaj w pobliżu jakiś środek odkażający.

Postaraj się odpocząć podczas lotu w ciąży. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale na pokładzie spróbuj się zrelaksować i zdrzemnąć, jeśli to możliwe. Nie ma nic wspanialszego dla dziecka niż zrelaksowana mama podczas stresującego dnia podróży.

3. PYTANIA, KTÓRE NALEŻY ZADAĆ LEKARZOWI PRZED LOTEM W CIĄŻY

Chęć podróży samolotem zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. Przed podróżą sprawdź adresy szpitali w miejscu do którego się wybierasz, gdy zaistniała potrzeba interwencji lekarzy. Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży warto poprosić lekarza o pisemne potwierdzenie stanu zdrowia, gdyby któryś z pracowników lotniska lub linii lotniczych kwestionował stan ciąży. Pamiętaj, że nie ma złych pytań. Wypytaj lekarza o wszystkie niepokojące kwestię. Na przykład czy latanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? Co się stanie jak rozpocznie się akcja porodowa? Czy są jakieś niepokojące objawy o których warto pamiętać?

4. POKARMY, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ PODCZAS LATANIA W CIĄŻY

Chcąc zapewnić sobie udany lot, trzeba zadbać o odpowiednią i zdrową żywność. Staraj się nie przejadać, aby nie zachorować podczas lotu w ciąży. Jeśli chodzi o zdrowe owoce i warzywa, podczas lotu staraj się unikać: kalafiora, brokułów, grochu, warzyw korzeniowych, takich jak pasternak i jabłka. Ich spożycie może to prowadzić do gazów, wzdęć, refluksu kwaśnego i sporadycznej zgagi, co nigdy nie jest przyjemne. Dzieje się tak, ponieważ gaz jelitowy faktycznie rozszerza się, gdy znajduje się w kabinie samolotu. Pokarmy polecane do spożycia przed lotem obejmują produkty bogate w składniki odżywcze, białko, które zapewnią dłużej sytość i zapobiegną zmęczeniu podczas lotu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!