Kreatywność u dzieci – jak pobudzić kreatywność dziecka?

wycinająca dziewczynka

Chcesz dowiedzieć się jak wspierać kreatywność dziecka? Wielu psychologów i pedagogów opracowało różne metody na to, jak pobudzić kreatywność dziecka, dlatego zebraliśmy je razem, byś mogła wybrać coś odpowiedniego dla Was!

Rozwijanie kreatywności u dzieci – dlaczego jest takie ważne?

Kreatywność u dzieci to ważna forma swobodnego wyrażania siebie! Umiejętne pielęgnowanie wyrażania dziecięcych emocji i przeżyć w twórczej formie pozwala na wspomaganie zdrowia emocjonalnego najmłodszych. To, czego maluchy doświadczają już w wieku przedszkolnym znacząco wpływa bowiem na ich dalsze życie i sposób myślenia.

Zabawy i aktywności pobudzające kreatywność u dzieci powodują:

  • poczucie wolności,
  • poczucie realizowania własnego pomysłu,
  • dumę z własnej pracy,
  • wyrażenie emocji,
  • naukę rozwiązywania problemów,
  • możliwość sprawdzenia siebie i swoich umiejętności.

Twórcze zajęcia powodują także, że dzieci uczą się doceniać różnorodność! Zwracają uwagę na własną wyjątkowość, ale także wyjątkowość innych osób.

Jak rozwijać kreatywność u dzieci? – ogólne zasady

  1. Wyznacz przestrzeń do tworzenia -może to być mały kącik z workiem klocków lub pudełkiem starych ubrań do zabawy w przebieranki. Kluczem jest, aby dziecko czuło, że ma władzę nad daną przestrzenią.
  2. Nie komplikuj -dziecko nie potrzebuje skomplikowanego kącika zabaw, nie potrzebuje też najnowszych zabawek. W kreatywnej zabawie chodzi o brak instrukcji, dlatego pozwól maluchowi użyć wyobraźni i tworzyć, co zechce.
  3. Spędź kilka godzin w domu bez zaplanowanych zajęć – raz na jakiś czas odpuść zajęcia dodatkowe, wyjście do kina lub na plac zabaw. Zastąp ten czas “nudą” w domu,by dziecko mogło po prostu się bawić. Gwarantujemy, że kreatywność u dziecka eksploduje!
  4. Pomóż swoim dzieciom aktywować zmysły – rozwój kreatywności wymaga czasem używania wszystkich zmysłów! Podróżuj i wychodź z dziećmi na wystawy lub po prostu zabierz je do biblioteki lub parku, gdzie zwrócisz ich uwagę na różne szczegóły! Może spotkacie jakieś zwierzęta? Zastanówcie się, jak ten sam spacer wyglądałby, gdybyście byli w Afryce?! Poruszajcie noskami i spróbujcie wyczuć jakieś fajne zapachy! Może pączki z piekarni, a może zapach ziemi po deszczu?!
  5. Powiedz coś dzieciom o kreatywności – pogadajcie, kiedy wpadną na najlepsze pomysły lub podczas jakich zabaw czują się najbardziej spełnione twórczo?!
  6. Pielęgnuj kreatywne i krytyczne myślenie – kreatywność u dzieci w starszym wieku to także podchodzenie do różnych problemów na wiele sposobów. Uczcie się, jak mogą postępować w różnych sytuacjach. Wymyślajcie kilka scenariuszy.
  7. Unikaj zarządzania – dorosłe zapędy do kierowania zabawą często ją psują! Dzieci mają bowiem wrodzoną zdolność do kreatywności i czasem warto dać im całkowitą kontrolę np. przez 20 minut. Możecie też znaleźć czas na tak zwaną godzinę na zabawę, kiedy to dziecko będzie kierowało Waszym czasem.
  8. Pomóż dzieciom realizować ich pasje – koniecznie zwróć uwagę na zainteresowania dziecka i udostępnij mu potrzebne materiały i zajęcia.
  9. Poświęć trochę czasu na własną kreatywność – dzieci uczą się, obserwując rodziców, dlatego bądź kreatywna! Dołącz do dziecka, gdy rysuje, buduje lub koloruje. To wspaniała okazja do nawiązania więzi.

Jak rozwijać kreatywność u dzieci poprzez zabawę? – propozycje aktywności

  1. Klocki – zbudujcie roboty, statki kosmiczne, wybiegi dla kucyków lub myjnie dla aut. Spróbujcie stworzyć wieżowiec, który u podstawy ma mniej klocków niż na szczycie albo ułóżcie z klocków zwierzęta. Czy da się zbudować lisa? Koniecznie zapytajcie o to swoje dzieci!
  2. Wspólne gotowanie – idealny czas na bycie razem! Najpierw upieczcie ciasteczka według przepisu, a następnie zaszalejcie z ich dekorowaniem. Lukry, posypki, śmietana lub owoce! Opcji jest wiele! Twoje dziecko z pewnością ma mnóstwo pomysłów.
  3. Muzykowanie – ważnym aspektem jest obcowanie z dźwiękami. Zagrajcie na instrumentach, które znajdziecie w domu. Miski, garnki, pojemniki po jogurtach. Co jeszcze się nada?
  4. Prace plastyczne – zainspirujcie się twórczością różnych malarzy i grafików. Twórzcie geometryczne prace z wyciętych wcześniej kolorowych figur lub pobawcie się w kolaże.
  5. Przebieranki – stare ciuchy mamy lub aktualną garderobę dziecka wykorzystać można do pokazów mody, przebierania się do sesji zdjęciowych oraz tworzenia przebrań tematycznych np. indiańskich.
  6. Małe wycieczki – kreatywność u dzieci bezsprzecznie rozwijają nawet codzienne spacery! Czasem warto je zabrać także na wystawę,festiwal filmowy, do ogrodu botanicznego lub do nowej restauracji, by spróbowało nowych smaków.
  7. Wspólne prace techniczne – ze starszymi dziećmi śmiało można poszaleć bardziej technicznie i wspólnie zbudować karmnik dla ptaków lub pomalować piaskownicę. Zgódź się na kwiatki lub wzorki.
  8. Opowiadanie – w trakcie spaceru lub przed snem opowiadajcie wspólnie historie. Jedno zdanie Twoje, a drugie dziecka. A może maluch jest gotowy wymyślić własną bajkę?
  9. Robienie prezentów- nic tak nie zachwyca dziadków, jak własnoręcznie zrobione upominki. Zróbcie babci naszyjnik z makaronu, a dziadkowi ramkę na zdjęcia.

Metody rozwijania kreatywności dziecka w wieku wczesnoszkolnym – czego unikać?

Kreatywność u dzieci w wieku przedszkolnym ograniczają:

  • Systemy nagród – obserwacje psychologów pokazują, że dzieci oczekujące nagrody za „poprawne” odpowiedzi modyfikują swoje zachowanie, co w rezultacie ogranicza ich zdolność do kreatywnego myślenia, dlatego nie motywuj malucha w te sposób.
  • Oczekiwania – ponieważ informowanie dzieci, że będą oceniane za swoją pracę, ogranicza kreatywność już w środowisku przedszkolnym lepiej unikać go jak najdłużej..
  • Obserwacja – obserwowane dzieci rzadziej wyrażają nieskrępowaną kreatywność, dlatego czasem lepiej się wycofać.
  • Niektóre zabawki – zabawki, które mówią lub śpiewają, są dobre, ale raz lub dwa razy w tygodniu.

Metody rozwijania kreatywności u starszych dzieci i dorosłych

Kreatywność jest połączeniem cech osobowości, sposobu myślenia oraz wpływu środowiska. Jest to umiejętność, która nie zmniejsza się wraz z wiekiem, ale jednak zmienia się jakościowo! Wynika to z rozwoju i gromadzenia doświadczeń życiowych, ale w dorosłym życiu wciąż potrzebujemy:

  • środowiska, które nie budzi lęku porażki,
  • możliwości interakcji w grupie,
  • czasu,
  • możliwości swobodnych wyborów.

Masz już podstawowe informacje o tym, jak wspierać kreatywność dziecka. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do podręczników i prac naukowych opisujących reatywność u dzieci.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!