Jak wyciągać kleszcza?

Zima potrafi dać się nam we znaki. Pogoda nie sprzyja wyjściu na świeże powietrze. Czujemy się senni i zmęczeni. Czasami jesteśmy nawet zniechęceni do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Gdy natura budzi się do życia, nabieramy ochoty na wiosenne spacery. Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się kleszcze. Czyhają one na nas w wysokiej trawie oraz chaszczach. Gdy nas zaatakują, skutki ugryzienia przez kleszcza możemy odczuć nawet po latach. Dlatego warto wiedzieć, jak usunąć kleszcza.

Jak wygląda kleszcz?

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas wie, jak wygląda kleszcz. Tymczasem większość z nas wie jedynie, jak wygląda dorosły, najedzony kleszcz. Larwy kleszczy mają mikroskopijne rozmiary. Młode kleszcze tzw. nimfy są nieco większe. Jednak bardzo trudno jest je zauważyć i nie każdy je rozpozna. Nimfy mają wielkość ziarenka piasku. Jak wyglądają dorosłe kleszcze? Dorosły kleszcz wielkością oraz kształtem przypomina ziarenka lnu. Ma on około 2,5-3 mm wielkości. Gdy kleszcz wbije się nam w ciało i zacznie ssać naszą krew, staje się on znacznie większy. Jego rozmiary osiągają wówczas 10-15 mm. Najedzonego, dorosłego kleszcza trudno nie rozpoznać. Zamienia się on w pękaty balonik wypełniony krwią. Powłoka kleszcza robi się jasno szara. Jednak nie tylko dorosłe kleszcze żywią się naszą krwią. Gdy w nasze ciało wbije się larwa lub nimfa, trudno ją rozpoznać. Wygląda ona, jak mała kropka. Dlatego wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mieli oni kontakt z kleszczem.

Jak wyciąga się kleszcza?

Gdy zauważymy, że w nasze ciało wbił się kleszcz, należy go jak najszybciej usunąć. Kleszcze przenoszą bowiem drobnoustroje, które mogą wywołać u nas choroby tj. borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Czy można usunąć kleszcza samodzielnie? Jeśli kleszcz nie wbił się bardzo głęboko i widzimy jego główkę, możemy wyciągnąć go samodzielnie. Jeśli jednak kleszcz zdołał wbić się bardzo głęboko, powinniśmy udać się do lekarza. Jak  wyciągnąć kleszcza samodzielnie? Ze względu na niewielkie rozmiary kleszcza najlepiej usunąć go pęsetą – pomagając sobie przy tym lupą. Pomoże nam to złapać kleszcza we właściwym miejscu. W którym miejscu złapać kleszcza? Usuwając kleszcza powinniśmy uważać, aby nie ściskać go za pękaty odwłok. Pesetę powinniśmy trzymać równolegle do ciała, w które wbił się kleszcz. Przykładamy ją w taki sposób do kleszcza, aby chwycić go za wystającą główkę. Następnie ściśniętą na główce kleszcza pęsetę ciągniemy zdecydowanym ruchem do góry. Miejsce po ukąszeniu kleszcza należy odessać oraz zdezynfekować. Zabieg usunięcia kleszcza powinniśmy zakończyć dokładnym obejrzeniem rany. Jeśli w miejscu wkłucia widzimy fragmenty kleszcza, musimy je usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą szpilki lub cienkiej igły. Jeśli nam się to nie uda, koniecznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Jak wyciągnąć kleszcza dziecku?

Jeśli chcemy wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepszym narzędziem do usunięcia kleszcza będzie specjalny zestaw do usuwania kleszczy. Zestaw taki zawiera:

  • specjalne urządzenie do usuwania kleszczy – jest ono bardziej precyzyjne niż pęseta;
  • spray mrożący – powoduje zamrożenie oraz zatrzymanie funkcji fizjologicznych kleszcza, co zmniejsza ryzyko przekazania zarazków do krwi dziecka. Zamrożenie kleszcze obniża również ryzyko urwania głowy intruza.

Po usunięciu kleszcza powinniśmy obserwować nasze dziecko. Jeśli wystąpią niepożądane objawy, koniecznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Borelioza

Borelioza jest to choroba odkleszczowa. Kleszcz, który wbił się w naszą skórę, może zakazić nas borelią – bakterią wywołująca boreliozę. Dlatego tak ważne jest właściwe usunięcie kleszcza, odessanie oraz zdezynfekowanie rany. Pierwszym objawem boreliozy jest rumień na skórze. Ma on kształt pierścienia. Na zewnątrz skóra jest czerwona i wyraźnie odróżnia się od koloru skóry pozostałych partii ciała. W środku okręgu skóra jest natomiast nieco jaśniejsza. Borelioza może zaatakować wiele narządów wewnętrznych. Może ona spowodować:

  • zapalenie stawów;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego;
  • zaburzenie pracy układu nerwowego;
  • zaburzenie pracy mózgu.

Dlatego tak niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie boreliozy oraz podjęcie leczenia. Jak leczymy boreliozę? Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków.

Skutki boreliozy – zarówno tej leczone, jak i nieleczonej, mogą być widoczne po latach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wychodzą do parku, na łąkę, czy do lasu, powinniśmy ubierać się w taki sposób, aby kleszcz nie mógł nas zaatakować.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!