Jak wybrać kosmetyki dla noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko spotykają na swojej drodze problemy, których przed przyjściem dziecka na świat nie dało się przewidzieć. Po narodzinach malucha mamy i ojcowie szczególnie starają się troszczyć o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja skóry noworodka. Jakie kosmetyki wybierać, a jakich unikać?

Kosmetyki dla noworodka – jakich składników unikać?

Nie jest tajemnicą, że nowo narodzony maluch potrzebuje specjalnie opracowanych kosmetyków, które nie wywołają podrażnień i alergii. Im krótszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej. Dlatego warto dokładnie analizować etykiety. Poza zawartością produktu należy zwrócić uwagę na termin przydatności do użycia, a także certyfikaty. Należy pamiętać, że każdy kosmetyk dla dzieci poniżej trzeciego roku życia musi mieć atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Składniki, których bezwzględnie należy się wystrzegać, to:

  • SLS i SLES – środki mogące powodować podrażnienia na skutek naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry,
  • parabeny – konserwanty, które mogą powodować uczulenia i wpływać negatywnie na układ hormonalny,
  • olej mineralny – przyczynia się do rozwoju bakterii beztlenowych na powierzchni skóry,
  • triethanolamine (TEA) – niebezpieczny dla organizmu zmiękczacz,
  • phenoxyethanol – może wywoływać wysypki,
  • PEG i PPG – do ich wytwarzania wykorzystuje się tlenek etylenu, który może być rakotwórczy.

Jakie kosmetyki dla noworodka kupić?

Domowa wyprawka świeżo upieczonych rodziców powinna składać się z wielu elementów. Podstawą są chusteczki nawilżające, które są niezbędne przy niemal każdym rytuale pielęgnacyjnym. Ponadto należy zaopatrzyć się w płyn do mycia ciała – najlepiej ze składnikiem nawilżającym. Powszechnym zjawiskiem u noworodków jest odparzona skóra na pupie, dlatego trzeba zadbać o odpowiedni krem. Skóra malucha powinna być stale nawilżana – w tym celu przyda się natłuszczająca oliwka. Jeśli rodzic decyduje się na umycie włosów dziecka szamponem, musi wybrać produkt, który nie pieni się mocno – w innym przypadku może podrażniać skórę i oczy. Krem do twarzy przyda się podczas spacerów w słoneczne dni. Ponadto należy zakupić łagodne mydło przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia. W pierwszych tygodniach życia niezbędne jest także przemywanie oczu maluszka roztworem soli fizjologicznej. Najlepiej robić to przy użyciu jałowych gazików. Do odkażania i pielęgnacji kikuta pępowinowego przyda się preparat z octenidyną. Jedyną dopuszczalną metodą czyszczenia uszu dziecka jest użycie specjalnego sprayu. W kosmetyczce powinny się znaleźć też patyczki i płatki kosmetyczne. Wszystkie produkty powinny być stosowane z umiarem i zgodnie z przeznaczeniem.

Jak dbać o skórę noworodka?

Pielęgnacja skóry noworodka jest wyjątkowo trudnym zadaniem – maluch jest wtedy najbardziej narażony na różnego rodzaju podrażnienia. Dlatego warto poświęcić czas na dokładną analizę składu kosmetyków, by uniknąć w przyszłości problemów i ewentualnych wizyt u lekarzy. W późniejszych etapach życia dziecka rodzice mogą decydować się na wybór różnych produktów, jednak w przypadku noworodków istnieje uniwersalna lista elementów, które powinny się znaleźć w każdej wyprawce. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji bobas będzie szczęśliwy i zdrowy, a rodzice spokojniejsi. Każdy wie, że troska o dziecko wiąże się z dużą odpowiedzialnością i nierzadko stresem. Jednak otaczanie go niezbędną opieką może zmniejszyć ryzyko poważnych problemów w przyszłości.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!