Jak widzi noworodek?

Mimo powszechnie panującej opinii, noworodek widzi już od pierwszego dnia życia. Co prawda dostrzega jedynie przedmioty w bliskiej odległości, nie rozróżnia jeszcze kolorów i widzi zamglony obraz, jednak jego zmysł wzroku jest już lekko wykształcony i z miesiąca na miesiąc zaczyna się polepszać. 

Co widzi dziecko po urodzeniu?

Ciemność panująca w brzuchu mamy nie sprzyja szybkiemu rozwojowi wzroku u niemowląt. Noworodki po urodzeniu widzą jedynie przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, czyli do około 30 cm. Nie rozróżniają barw, reagują jednak na mocno kontrastowe kolory. Z tego powodu wiele zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci jest w kolorach czarno-białych. Noworodki reagują także na promień światła skierowany w ich stronę. Co ciekawe, już w brzuchu mamy dziecko potrafi zacisnąć powieki w odpowiedzi na silny strumień światła przenikający przez powłoki brzuszne. Noworodki zwracają uwagę na poruszające się obiekty, choć jeszcze nie potrafią śledzić za nimi wzrokiem. Nie mają również wykształconej orientacji przestrzennej, czyli nie wiedzą czy przedmiot jest blisko, czy daleko. W pierwszym miesiącu życia noworodki dostrzegają jedynie duże, proste wzory, np. duże czarne koła na białym tle.

Jak zmienia się wzrok po pierwszym miesiącu?

Miesięczne niemowlę potrafi przez chwilkę skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się w pobliżu. W szczególności lubi spoglądać na twarze rodziców. Jego pole widzenia stopniowo się powiększa- pod koniec pierwszego kwartału dziecko widzi już na odległość 60 cm. To dwukrotnie więcej, niż tuż po urodzeniu. Niemowlę zaczyna śledzić wzrokiem przedmioty będące w ruchu, dlatego jest to dobry czas na zakup karuzelki do łóżeczka. Gdy dziecko ma około 6 tygodni, zaczyna dostrzegać grymasy i mimikę na ludzkich twarzach. Może zacząć już delikatnie odpowiadać uśmiechem na uśmiech, choć pierwsze uśmiechy dziecka są bardziej nieświadomym grymasem, niż próbą okazania emocji. 

Rozwój wzroku po trzecim miesiącu

Gdy minie pierwszy kwartał życia, dziecko zaczyna widzieć przestrzennie. Oznacza to, że dostrzega różnicę między przedmiotami znajdującymi się blisko i tymi w oddali. Niemowlę zaczyna widzieć coraz więcej kolorów, nadal jednak najlepiej widoczne są dla niego kontrastowe połączenia barw. W tym okresie lubi zwłaszcza odcienie czerwieni i zieleni. Wraz z rozwojem widzenia przestrzennego rozwija się koordynacja oko-ręka. Dziecko zaczyna sięgać po przedmioty. Zauważa te, które są w zasięgu jego rączek oraz te które są zbyt daleko, by po nie sięgnąć.

Co widzi półroczne dziecko?

Po ukończeniu szóstego miesiąca życia, niemowlę zaczyna rozpoznawać ludzkie twarze, a zwłaszcza mamę i tatę. Często zdarza się że widząc obce osoby jest przestraszone i niepewne. Jego wzrok jest już prawie całkiem ukształtowany. Dziecko zauważa zaraz więcej szczegółów w otaczającym świecie, dostrzega także małe elementy i detale. Lubi przyglądać się z bliska swoim rączkom, obserwując zginanie i prostowanie paluszków. Choć obraz widziany przez malucha jest jeszcze troszkę zamglony, to jego wzrok jest juz niemal tak dobry, jak u osoby dorosłej. Po pierwszym półroczu najważniejsze aspekty rozwoju wzroku niemowlę ma już opanowane. Widzi przestrzennie, dostrzega różne barwy i śledzi poruszające się przedmioty. Do osiągnięcia pierwszego roku, stopniowo z miesiąca na miesiąc doskonali swoje umiejętności. Należy pamiętać, aby tak małym dzieciom nie pokazywać bajek na smartfonie lub w telewizji, gdyż może to zaburzyć proces rozwoju wzroku. Niewskazane są także zabawki emitujące ostre, jaskrawe światło.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!