Ile żyją plemniki (żywotność plemników w pochwie)?

Zdjęcie plemnika

Starając się o dziecko, warto nie tylko śledzić cykl menstruacyjny kobiety. Do pełnego obrazu potrzebne są również informacje o plemnikach. To, ile żyją plemniki i w jakiej są „kondycji” ma ogromne znaczenie!

Ile dojrzewa plemnik?

W organizmie mężczyzny wytwarzanie plemników odbywa się równocześnie w obu jądrach, a każde z nich ma od 800 do 1200 kanalików nasiennych, o długości około 30–70 cm. Spermatogeneza, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników trwa około 72 dni. W tym czasie plemniki przechodzą kilka etapów rozwoju i finalnie stają się zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Istotną informacją jest, iż mężczyźni produkują nasienie praktycznie przez całe życie. Z wiekiem ilość wytwarzanych plemników spada, ale nawet seniorzy mogą zostać ojcami.

Ile żyją plemniki w nasieniu?

Plemniki, które trafią do kanalików najądrzy, dojrzewają tam przez około 3 tygodnie. W tym czasie nabierają pełnej zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Plemniki nie są jednak „wieczne” i ich ruchliwość zaczyna się zmniejszać z czasem. Gdy przez dłuższy okres nie dochodzi do ejakulacji, zaczynają zanikać.

Ile żyją plemniki w drogach rodnych?

Czas życia plemników w macicy to 5 dni. Dane naukowe mówią o maksymalnie 7 dniach. Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść, jeśli do stosunku bez zabezpieczenia doszło w ciągu 5 dni przed owulacją partnerki. Czas życia plemników w pochwie i macicy może być jednak krótszy! Wszystko zależy od ich kondycji, na którą wypływają takie czynniki jak:

  • stan zdrowia mężczyzny,
  • poziom hormonów w organizmie mężczyzny,
  • aktywność seksualna mężczyzny.

Na długość życia plemników wpływ mają także warunki panujące w organizmie kobiety. Chodzi głównie o fazę cyklu, w której się ona znajduję. Najdłuższej żyją plemniki, które znajdą się w pochwie w okresie zbliżającej się owulacji. Jest to związane z cechami śluzu, który w okresie owulacji bogaty jest w substancje odżywcze i ma odpowiednie dla plemników pH. Tymczasem śluz szyjkowy w okresie niepłodnym ma zupełnie inne właściwości, które nie sprzyjają przetrwaniu męskich komórek płciowych

Plemniki w wodzie. Co dzieje się z plemnikami w środowisku zewnętrznym?

Czas życia plemnika w środowisku zewnętrznym zależny jest od panujących tam warunków. Przykładowo, sucha powierzchnia, jak pościel lub dłoń, nie jest dla nich dobra. W takich miejscach plemniki giną w momencie wyschnięcia nasienia.

Plemniki w wodzie mają dłuższy czas przeżycia ze względu na wilgotne i często ciepłe warunki. Nie ma jednak obaw, że dotrą w ten sposób do ciała kobiety i dojdzie do zapłodnienia. Szanse na taką sytuacje są znikome.

Jak wygląda badanie nasienia i jak ocenia się żywotność plemników?

Badanie nasienia (spermiogram) to istotna czynność w przypadku problemów z poczęciem dziecka. Próbka podlega kompleksowej ocenie obejmującej analizę:

  • objętość nasienia,
  • lepkość nasienia,
  • pH nasienia,
  • stężenia plemników,
  • ruchliwości plemników,
  • morfologii plemników.

Ilość nasienia powinna wynosić około 2-6 ml. Zarówno mniejsze, jak i większe ilości mogą być niekorzystne. Zbyt mała ilość nasienia może nie być wystarczająca do zapłodnienia, a zbyt duża może wiązać się z mniejszym stężeniem plemników. Optymalne stężenie plemników powinno wynosić ponad 15 milionów plemników w 1 mililitrze nasienia.

Ruchliwość plemników to bardzo istotny parametr. W badaniu laboratoryjnym ocenia się m.in. jaki procent plemników w próbce się porusza. Dane naukowe określają, że godzinę po wytrysku powinno poruszać się minimum 32% plemników. Ich ruch powinien odbywać się w linii prostej.

Pod mikroskopem analizowana jest także ich morfologia. Ważny jest kształt oraz obecność wszystkich część takich jak: główka, szyjka, wstawka i witka. Podczas oceny morfologii można obliczyć proporcje między plemnikami prawidłowymi, a tymi z wadami budowy.

To, jak długo żyją plemniki i inne parametry najlepiej ocenia się, gdy badany zastosuje 3-5 dniowy okres abstynencji seksualnej. Dłuższy czas może powodować, że plemniki będą mniej witalne, a krótszy obniżeniem koncentracji plemników.

Jak poprawić żywotność plemników?

Chcąc mieć pewność, że plemniki będą zdrowe i zdolne do zapłodnienia komórki jajowej, należy wprowadzić w życie kilka zmian:

  • unikać palenia, narkotyków i toksyn,
  • ograniczyć spożywany alkohol,
  • jeść zdrowo,
  • kontrolować swoją masę ciała,
  • unikać zbyt ciepłych kąpieli,
  • nie nosić obcisłych spodni.

Przegrzewanie okolicy moszny spowalnia wytwarzanie nasienia. Optymalna temperatura dla spermatogenezy to ok. 34°C. Nasienie traci zatem na witalności plemników w okresach chorób, którym towarzyszy gorączka (stan ten utrzymuje się nawet kilka tygodni po chorobie) oraz pracy w podwyższonej temperaturze, po częstych wizytach w saunie oraz częstym braniu wspomnianych gorących kąpieli. Żywotność plemników oraz ogólna kondycja nasienia mają bardzo istotny wpływ na proces starania się o dziecko. Poddanie się badaniom nie powinno być niczym wstydliwym.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!