Dlaczego dziecko rzuca zabawkami? – kilka słów o potrzebie rzucania

dzieci z piłkami na boisku

Roczne dziecko rzuca zabawkami? 1,5 roczne dziecko rzuca wszystkim? 2-latek rzuca przedmiotami? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałaś: “Tak!”, pewnie szukasz odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Dlaczego dziecko rzuca zabawkami?

Rzucanie to nic innego, jak nowa umiejętność, a każda nowa umiejętność jest dla małego dziecka ekscytująca. Większość maluchów między pierwszym, a drugim rokiem życia jest zafascynowana przyczyną i skutkiem, dlatego rzucanie wydaje im się po prostu zabawne. Są jednak także dzieci, które w ten sposób próbują rozładować złość.

Podsumowując, dziecko rzuca zabawkami, gdyż:

  1. Wyraża w ten sposób swoją opinię – czasami to, co nie może być jeszcze ubrane w słowa, wyrażane jest czynami małego człowieka. Rzucanie przedmiotami może oznaczać zmęczenie, głód lub złość. Przeanalizuj sytuacje i spróbuj zaspokoić potrzeby malucha.
  2. Odkrywa świat – maluch sprawdza, co stanie się ze zrzuconym przedmiotem, a także ocenia reakcję innych osób. Dlaczego dziecko rzuca zabawkami non stop? Powtarzanie jest matką nauki!
  3. Bawi się – czasami rzucanie sprawia dzieciom radość. Odbijająca się piłka, czy kulający się kubeczek są ciekawe! Jeśli takiej zabawie towarzyszy zwiększona uwaga rodzica to dodatkowo sprawia, że dziecko częściej ją powtarza.

Jak oduczyć dziecko rzucania przedmiotami?

Od pierwszych miesięcy zwracaj dziecku uwagę, że niektóre rzeczy można rzucać, a inne nie. Określ także, gdzie można swobodnie bawić się piłką, frisbee, czy samolocikami. Bądź w tym konsekwentna.

W przypadku intensywnie rzucających maluchów trzeba pamiętać o bezpieczeństwie! Zabieraj mu wszystkie przedmioty, którymi nie powinno się bawić i tłumacz dlaczego! Niebezpieczny przedmiot zastąp miękką zabawką, aby mógł się dalej bawić.

Osobnym problemem jest rzucanie w złości. Konieczne jest wtedy nauczenie malucha innych sposobów radzenia sobie z emocjami.

Zabawka do rzucania, czyli czego potrzebuje Twoje dziecko

Bardzo łatwo zauważyć, że początkowo dzieci chętniej obserwują i wybierają rzeczy, które się toczą. Są one zafascynowane ciągłym ruchem przykładowej piłki. Tego rodzaju zabawki pozwalają maluchom czuć kontrolę nad czymś więcej niż własnymi ruchami. Pomagają im także ćwiczyć przenoszenie przedmiotu z jednej ręki do drugiej, a w końcu trenować rzucanie i łapanie. Piłki to zatem obowiązkowe zabawki, które można dać dziecku już w wieku kilku miesięcy.

Teraz już wiesz, dlaczego dziecka rzuca zabawkami! Przeanalizuj Waszą sytuację i zacznij podejmować odpowiednie kroki.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!