Czy poród naturalny boli? Odpowiadamy!

noworodek tuż po porodzie

Zbliżający się poród powoduje sporo stresu u przyszłej mamy. Szczególnie dużo emocji towarzyszy kobietom spodziewającym się pierwszego dziecka. Wiele z nich zastanawia się, czy poród bardzo boli. Sprawdzamy, jak przebiega poród naturalny, z czym związany jest ból oraz dostępne formy znieczulenia.

Ludzki poród naturalny w świecie ssaków

Ewolucyjnie korzystniejsze wydawałyby się łatwiejsze porody o niskim ryzyku, ale u ludzi natura zadziałała inaczej. Ludzkie noworodki są zdecydowanie mniej zaradne niż inne nowo narodzone zwierzęta. Nie są one bowiem w stanie wstać tuż po porodzie. Charakteryzują się jednak bardziej aktywnymi mózgami niż inne ssaki. W świecie przyrody nasze dzieci rodzą się za wcześnie pod względem rozwoju fizycznego, ale w optymalnym czasie rozwoju mózgu. Natura sprawia, że akcja porodowa zaczyna się, gdy mózg jest maksymalnie rozwinięty, ale główka jest w stanie przejść przez kanał rodny. Ciekawostką jest fakt, że jedna na 1000 kobiet nosi dziecko, którego główka jest zbyt duża w stosunku do kanału rodnego, co jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Ludzki poród trwa także dłużej niż porody u innych gatunków ssaków. Według szacunkowych danych pierwszy poród kobiety trwa średnio około 9 godzin, gdy u małp poród odbywa się zwykle w ciągu dwóch.

Czy poród boli? Kilka słów o bólu porodowym

Ból porodowy jest indywdualną kwestią każdej kobiety! W licznych ankietach rodzące wskazują, że najbardziej bolesne były albo skurcze, albo czas wypierania płodu, ale część z rodzących zaznacza, iż najsilniejszy ból czuła dopiero po zakończeniu porodu.

Około 45 % kobiet porównuje ból porodowy do najsilniejszych skurczy miesiączkowych, 16% porównuje go z silnym bólem pleców, a około 15% z bólem towarzyszącym złamaniom kości. Odczuwany poziom bólu zależy od czynników:

  • fizycznych,
  • psychologicznych,
  • środowiskowych,
  • położniczych.

Najwięcej kobiet (bezwzględu na ilość porodów) klasyfikuje ból jako silny. W przypadku pierworódek większy procent wskazuje na bardzo silny ból w porównaniu z wieloródkami, które częściej niż pierworódki deklarują ból o niskim natężeniu.

Czy poród naturalny boli dziecko?

Dziecko w trakcie porodu może odczuwać zmniejszony dostęp tlenu oraz ucisk, co jednak nie powinno powodować u niego bólu. Najbardziej newralgicznym momentem jest przeciśnięcie się przez kanał rodny. Organizm dziecka jest do tego jednak doskonale przystosowany. Dla maluchów najtrudniejsze wydają się pierwsze momenty po opuszczeniu łona matki. Noworodki są wtedy silnie zdezorientowane! Obserwacje lekarzy donoszą, że spokojniejsze są zwykle niemowlęta, które przyszły na świat w delikatnie zaciemnionych salach zamiast jasnych porodówek. To właśnie w tym momencie dziecko tak bardzo potrzebuje dotyku skóry i bicia serca mamy!

Rodzić bez bólu – opcje znieczulenia

Według wytycznych medycznych znieczulenie podczas porodu można przeprowadzać tylko w miejscach, gdzie dostępny jest awaryjnie sprzęt resuscytacyjny. Zabieg wykonywać może wyłącznie lekarz specjalista, a ponieważ zastosowanie znieczulenia może wiązać się z powikłaniami, konieczne jest stałe monitorowanie matki oraz dziecka.

Znieczulenie może mieć formę:

  • stałego wlewu dożylnego,
  • znieczulenia zewnątrzoponowego,
  • znieczulenia podpajęczynówkowego,
  • blokady nerwów sromowych,
  • blokady nerwów szyjkowych.

W Polsce znieczulenie stosuje się stosunkowo rzadko ze względu na niewiedzę pacjentek, brak wyszkolonego personelu medycznego oraz koszty.

Decyzja podejmowana jest przez lekarza w porozumieniu z pacjentką. Kobieta może odmówić zaproponowanych metod. Podobnie lekarz może nie zgodzić się na zastosowanie znieczulenia na prośbę rodzącej ze względu na istniejące przeciwwskazania, jak przodujące łożysko lub przedwczesne odklejanie łożyska.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!