Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci – nauka wymowy “r”

dziecko z megafonem

Nauka wymowy “r”, bywa trudna zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Praca nad nią jest źródłem frustracji, nerwów oraz niechęci do kolejnych prób! Jakie ćwiczenia logopedyczne dla dzieci są łatwe i przyjemne?

Wymawianie “r” i inne problemy logopedyczne u dzieci

Od lat 30. XX wieku naukowcy próbują określić, w jakim wieku dzieci powinny być w stanie artykułować określone dźwięki. Bez względu na wiek dziecka część jego wypowiedzi powinna być jednak zrozumiała nie tylko dla bliskich, ale również nieznajomych.

Wiek dzieckaProcent słów rozumianych przez obcych
18 miesięcy25%
2 lata50-70%
3 lata80%
Powyżej 4 lat90-100%

Warto pamiętać, że dziewczynki rozwijają się zazwyczaj szybciej niż chłopcy, dlatego wcześniej zaczynają mówić.

Dzieci, które popełniają błędy w wymowie różnych liter mogą “wyrosnąć” ze swojego problemu, jednak im więcej błędów popełniają, tym mniejsze jest takie prawdopodobieństwo! Zaburzenia może pogłębiać fakt, że starsze rodzeństwo lub rodzic popełnia (lub popełniał w dzieciństwie) podobne błędy w wymowie.

Moje dziecko nie wymawia r – dlaczego?

Na początek zastanówmy się, kiedy dziecko powinno wydawać dźwięk „r”? Wiele maluchów może wypowiedzieć poprawnie „r”, zanim osiągną wiek pięciu i pół roku, choć część potrzebuje czasu do około siódmego roku życia. Z logopedą koniecznie należy zatem skonsultować się, gdy Twoje dziecko ma problemy z „r” zaczynając szkołę podstawową. Dźwięk „r” jest trudny dla niektórych dzieci, gdyż wymaga pionizacji języka oraz wprawienia jego końcówki w wibracje.

Wymawianie „r”, a problemy socjalne

Dziecko, które ma takie trudności z wymową bywa trudne do zrozumienia i może brzmieć niedojrzale w porównaniu do swoich rówieśników. Fakt ten może zawstydzić dziecko i utrudnić kontakty społeczne. Oprócz wymowy warto zatem pomagać dzieciom w nabieraniu odwagi oraz komunikacji z innymi osobami.

Logopedia – ćwiczenia logopedyczne dla dzieci na problem z wymową “r”

Na szczęście wymawianie „r” może być fajne! Jeśli chcesz wprowadzić do Waszego domu ćwiczenia logopedyczne dla dzieci, spróbuj pobawić się z dzieckiem w udawanie różnych zwierząt. Zamieńcie się w warczące niedźwiedzie lub ryczące lwy, aby pracować nad dźwiękiem „r” w formie zabawy. Możecie przebrać się za piratów i krzyczeć „argh” poszukując skarbów. Opcje zabaw ogranicza jedynie Wasza wyobraźnia!

Boisz się, że Twoje ćwiczenia logopedyczne dla dzieci będą nudne? Zauważyć poprawę można tylko wtedy, gdy ćwiczenia są regularne. Znajdź zatem okazje do szybkich ćwiczeń także podczas codziennych czynności. Poproś dziecko o powtórzenie słówka, które padło w bajce lub nazywajcie produkty podczas robienia zakupów spożywczych. Dziecko nie jest chętne? Spróbuj połączyć te ćwiczenia na literkę „r” z czymś co lubi, na przykład z grą w piłkę nożną lub układaniem klocków Lego.

Inne propozycje ćwiczeń na problem z wymową „r” to:

  • „oblizywanie warg”, czyli zataczanie kółek językiem,
  • liczenie zębów językiem przy otwartych i zamkniętych ustach,
  • uderzanie językiem o podniebienie,
  • próby dosięgania nosa językiem,
  • zabawa w „malarza” podczas, której dziecko maluje językiem na swoim podniebieniu,
  • zabawa w „konika”, czyli inaczej kląskanie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!