Wyprawka szkolna 2021 – ile wydamy?

Jak co roku pod koniec wakacji nadchodzi czas na wyprawkę szkolną dla naszej pociechy. Czy to przedszkole, czy podstawówka – nasza mała pociecha potrzebuje akcesoriów szkolnych. Począwszy od zeszytów, przez bloczki kolorowe, kredki, farby, pisaki, linijki i inne elementy. Im wyższa klasa tym wydatki paradoksalnie zmniejszają się. Okazuje się bowiem, że do około 4-5 klasy wydajemy na dziecko najwięcej.

Pamiętajcie, że możecie sobie ulżyć nieco w tych wydatkach. Możesz bowiem skorzystać z dofinansowania od Państwa, czyli złożyć wniosek o 300 plus od rządu. Dodatkowo, część podręczników będzie bezpłatna, bo te dla uczniów szkół podstawowych mają być finansowane z budżetu Państwa. A tak po za tym, co należy kupić dziecku do szkoły i ile będzie Cię to kosztować?

W 2018 roku CBOS przygotowało raport na podstawie swoich badań, który sugeruje, że na wyprawkę szkolną dla dziecka rodzice wydali średnio 1051 zł. Podkreślmy, że mowa o jednym dziecku. Rok później, koszty te wzrosły o prawie 70 zł, bo w 2019 koszt zakupów wyprawki szkolnej dla jednego dziecka to już 1120 zł. A koszty stale rosną… Niby z jednej strony Państwo pomaga, ale jak patrzysz na rachunek każdego roku, to okazuje się, że wydajesz więcej. Według szacunków i analiz firmy Deloitte w 2021 roku, rodzice wydadzą na wyprawkę szkolną jednego dziecka około 1388 zł. Jeżeli jednak złożą wniosek o 300+ to pokryją część tych kosztów. A jak komuś nie uda się tego załatwić to zapłaci więcej.

Darmowe podręczniki dla dzieci

Najwięcej zaoszczędzą rodzice, których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej. To im bowiem przysługuje możliwość skorzystania z podręczników, które finansuje budżet Państwa. Według podstawy programowej podręczniki te trafią do szkół właśnie w roku szkolnym 2021/2022.

Jak zaoszczędzić na wyprawkę szkolną?

Wyprawka szkolna to spory wydatek gdy masz jedno dziecko. Gdy jest ich dwójka lub trójka to koszty robią się absurdalnie wysokie porównując to ze średnią zarobków w naszym kraju. Taki wydatek więc jest dobrze zaplanować z dużym wyprzedzeniem, nawet 2-3 miesiące wcześniej skrupulatnie odłożyć część pieniędzy, by pod koniec wakacji móc przygotować dziecko do kolejnego roku szkolnego. Przygotuj sobie także listę rzeczy najpotrzebniejszych. By nie ulegać pokusom i nie potrzebnie wydawać ciężko zarobione pieniądze. A o pokusy nie jest trudno… Z każdej strony atakują nas silne kampanie reklamowe. Kolorowe zeszyty, torby i plecaki z logo #Ekipa. To ogromna ilość bodźców nie tyle też dla rodzica, co dla dziecka, które będzie domagało się wyprawki szkolnej z elementami graficznymi swoich ulubieńców. Dobrze więc przemyśl zakupy wcześniej. Przygotuj listę tylko potrzebnych rzeczy. Przejrzyj kredki, farby czy piórniki z poprzedniego roku. Jeżeli są w dobrym stanie to szkoda wydawać pieniędzy. W ostateczności nie bierz dziecka na zakupy. Zrób je samodzielnie! Na pewno zaoszczędzisz nieco pieniędzy.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!