Wychowanie przez sztukę

sztuka

Każdego dnia skupiamy się na podstawowych potrzebach naszych dzieci. Chcemy, by były najedzone, czy ubrane odpowiednio do pogody. Często zapominamy jednak o kwestii sztuki, kultury i estetyki! Tymczasem dzieci chłoną ją całymi sobą! Dowiedz się, czym jest wychowanie przez sztukę.

Wychowanie przez sztukę – co to jest?

Specjaliści z zakresu pedagogiki informują, że już od momentu narodzin warto zapoznawać dziecko z kulturą i sztuką. Wychowanie przez sztukę, czyli inaczej wychowanie estetyczne to dziedzina pedagogiki, która wpływa na dzieci poprzez wywierane wrażenia estetyczne. Celem jest uwrażliwienie dziecka na piękno oraz rozwój kreatywności.

Jak wygląda wychowanie przez sztukę? Propozycje zabaw!

  1. Puzzle – kilka marek zabawek produkuje puzzle z dziełami sztuki. Twojemu dziecku spodobał się jakiś obraz w galerii sztuki lub książce? Możesz znaleźć jego zdjęcie w internecie i zamówić puzzle na stronach producentów gadżetów ze zdjęciami klientów lub po prostu je wydrukować, przykleić na tekturę i pociąć.
  2. Naklejki – w internecie znaleźć można naklejki z dziełami sztuki różnych artystów! Możecie wklejać je do własnego albumu lub zrobić z nich karty do innych zabaw. Przyklej je na kawałek tektury i umieść w pudełku lub rozłóż przed dzieckiem, a następnie zacznij opisywać jeden z obrazów. Zadaniem malucha będzie znalezienie właściwego.
  3. Kolaże – wytnijcie wspólnie zdjęcia z gazet, a później stwórzcie z nich ciekawe prace artystyczne. Pamiętaj, że nie ma złych prac! Głowa może wystawać z jeziora, a kot może nosić na grzbiecie doniczkę! Zaszalejcie!
  4. Masy plastyczne – zaszalejcie z gliną, masą solną, masami termoutwardzalnymi lub domowej roboty ciastoliną. Twórzcie rzeźby, wycinajcie ozdoby foremkami do ciasteczek lub odciskajcie w nich rośliny.
  5. Bawcie się – sztuka to nie kolorowanki! To tworzenie czegoś nowego! Malujcie błotem, używajcie kawałków tkanin, powieście kartki w ogrodzie i spryskujcie je farbami wlanymi do rozpylaczy.

Nie zapomnijcie też o wspólnych wyjściach do galerii sztuki, muzeów i innych pięknych miejsc.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!