Wigilia w ciąży – co powinna jeść przyszła mama

wigilia w ciąży

Święta Bożego Narodzenia to w wielu domach czas zajadania się pysznymi pierogami i innymi wigilijnymi specjałami. Czy kobiecie w ciąży wolno jeść wszystko ze świątecznego stołu? Niestety w naszej, polskiej tradycji wiele dań jest bardzo tłustych i ciężkostrawnych. Podpowiadamy jakie smakołyki jeść podczas Świąt, aby nie skończyły się one zgagą i niestrawnością.

Wigilia w ciąży

Przyszła mama powinna uważać na to co je i stosować zdrową, bogatą w wartości odżywcze dietę. W czasie wigilijnej kolacji warto zastosować się do kilku rad i wskazówek, aby święta były przyjemne. W dzień Wigilii nie warto się głodzić i z pustym żołądkiem oczekiwać na wieczorną kolację. Dzięki temu nie będziesz wilczo głodna i nie zjesz zbyt dużych porcji. Warto zachować umiar przy kosztowaniu smakołyków. Nie ma zaleceń, aby kobieta w ciąży rezygnowała z jakiejś potrawy (o ile nie jest to surowa ryba lub mięso) jednak warto nakładać sobie małe porcje. Nie zapominaj o piciu wody, nawodnienie jest bardzo pomocne w procesie trawienia.

Zdrowe potrawy wigilijne

  • Podczas wigilijnej kolacji warto zjeść jak najmniej tłustych i smażonych potraw. Nawet jeśli uwielbiasz smażoną rybę twojej mamy warto skosztować jej tylko troszkę. Wigilijne potrawy mogą powodować uczucie ciężkości, niestrawność i złe samopoczucie. Warto przygotować zdrowsze wersje ulubionych potraw np. zamiast smażonych ryb wybrać te pieczone. Potrawy tłuste zastąpić tymi lekkostrawnymi.
  • Grzyby, królują na wigilijnym stole, lecz są bardzo ciężkostrawne. Jeśli od miesięcy marzyłaś o pierogach z kapustą i grzybami możesz je zjeść, ale pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z nadmierną ilością.
  • Kolejnym daniem, które jest bardzo często przyrządzane na święta, a niekoniecznie jest wskazane dla ciężarnej to kapusta z grzybami. Może ona wzdymać i powodować uczucie ciężkości.
  • Warto na świątecznej wigilii zrezygnować ostrych i mocno przyprawionych dań.
  • Słodkie ciasta i desery mogą w dużej ilości powodować nadkwasotę organizmu.

Wigilia w ciąży może być niesamowitym, rodzinnym czasem, który będziemy wspominać z rozrzewnieniem. Zwłaszcza, że w przyszłe święta rodzina będzie już obecna w powiększonym składzie. Warto będąc w ciąży wykonać pamiątkową fotografię świąteczną i bardzo dużo odpoczywać.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!