Trzy typy mamy – którą z nich jesteś?

Nie da się ukryć, że ile mam, tyle sposobów na wychowywanie dzieci. Każda mama jest wyjątkową i odmienną od innych jednostką, która jednak ma pewne cechy z innymi mamami. W poniższym artykule skupimy się na trzech typach mam, które da się wyróżnić, a które są najczęściej spotykane. Do której kategorii się zaliczasz? Sprawdź w poniższym artykule. Miłej lektury!

Mama wysoce opiekuńcza

Tak, matka, która czuję się niesamowicie mocno związana ze swoim dzieckiem to jeden z najczęściej występujących typów mam w naszym kraju. Zawsze żywo zainteresowana życiem swojego dziecka na każdym etapie jego trwania, oddająca mu się niemal bezgranicznie, czasem nawet z dość dużą dozą przesady.

Taka mama nie pozwoli na to, aby jej dziecko było w jakimkolwiek obszarze zaniedbywane, dlatego dogląda jego rozwoju bardzo uważnie, czasem nadopiekuńczo. Czy dziecko jest z matką, z ojcem, z kolegami, w szkole albo na wyjeździe, na podwórku, czy wewnątrz domu lub mieszkania mama wysoce opiekuńcza nieustannie myśli o bezpieczeństwie swojego dziecka. Nie chce za żadne skarby narażać potomstwa na niebezpieczeństwo, ale wie, że czasem jest ono nieuniknione. Mamy tego typu często bardzo mocno martwią się o swoje dzieci, nawet jeśli owe dzieci radzą sobie w życiu świetnie.

Często, chociaż nie zawsze, mamy takie planują swoim dzieciom przyszłość i rzadko godzą się na tak zwany bunt młodzieńczy, ponieważ czasem trudno im zaakceptować własne dziecko jako odrębną i dojrzewającą bądź dojrzałą jednostkę.

Mama otwarta

Ten typ mamy z zaciekawieniem, ale bez nieustannego lęku czy niepokoju, obserwuje rozwój dziecka i próbuje popychać dziecko w tym kierunku, w którym ono samo chce podążać. Mamy otwarte rozumieją, że każdy człowiek to odrębna istota, dlatego łatwiej im akceptować swoje dzieci nawet wtedy, kiedy swoim zachowaniem, ubiorem, wykształcającymi się poglądami odbiega od tych, które wyznają rodzice.

Otwartość wiąże się z nieco luźniejszym podejściem do dziecka. Opieka tak, nadopiekuńczość: nigdy. Duża swoboda dana dziecko sprawia, że podąża ono za własnymi pasjami, zainteresowaniami i nie skupia się sztywno na regułach. Może mieć to nieco przykrych konsekwencji, ale wychowywanie dzieci zawsze jest nim obarczone. Dziecko dojrzewające w swobodnej atmosferze bez niesamowicie sztywnych reguł nie będzie w przyszłości zainteresowane łamaniem ich, ponieważ samo będzie wiedzieć, co dla niego najlepsze. I zazwyczaj będzie się to sprawdzać, ale otwarta matka będzie wiedzieć, kiedy czegoś jest za dużo i kiedy warto wkroczyć nieco bardziej w życie dziecka.

Mama autorytet

Jest oczywiście i surowszy typ mamy. Nie jest ona bynajmniej nadopiekuńcza, po prostu idzie przez życie, trzymając się jasno określonych reguł, które obowiązują wszystkich bez wyjątku, w tym dzieci. Wychowuje swoje dziecko według określonego planu, nad którym panuje w stu procentach. To kobieta, która wymaga dużo od siebie, od swojego partnera, a która również od dzieci wymagać będzie dużo. Dzieci takie są zazwyczaj pracowite i sumienne, nie myślą o rozrywkach pośledniego rodzaju. Chcą, aby matka, która niewątpliwie jest ich autorytetem, była z nich dumna.

Mamy te mają trudność z akceptowaniem innego systemu wartości, który mogą głosić ich dzieci, zwłaszcza wtedy, kiedy stoi w sprzeczności z tym wyznawanym przez matkę. Mama autorytet zawsze dopinguje swoje potomstwo nawet wtedy, kiedy nie akceptuje niektórych zachowań.

Inne typy

Typów jest oczywiście więcej, jednak ten krótki artykuł skupił się na trzech najczęściej występujących. Być może jesteś jednym z nich lub którymś, którego nie da się tak łatwo zaklasyfikować. Tak czy inaczej: na pewno jesteś świetną mamą!