Test NIPT – nieinwazyjny test prenatalny

Pobieranie próbki do badań

Zdrowie naszego dziecka to dla nas priorytet, dlatego tak ważne są wszelkie badania i testy w ciąży. Test NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) to jedna z metod, aby móc dowiedzieć się o stanie zdrowia dziecka już na etapie prenatalnym. W poniższym artykule wyjaśniamy na czym polega test, ile kosztuje i czy warto go przeprowadzić.

Czym jest test NIPT?

Test NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing) to genetyczne, nieinwazyjne badanie prenatalne, które korzysta z metody analizy wolnego płodowego DNA. Wiarygodność testów jest bardzo wysoka. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że testy są w zupełności bezpieczne dla dziecka i nieinwazyjne. Badanie polega jedynie na pobraniu krwi od matki dziecka. Materiał genetyczny dziecka przedostaje się do krwiobiegu matki przez łożysko. Wolne pozakomórkowe DNA może zostać wyizolowane i zbadane. Test NIPT jest badaniem, które daje wiarygodną informację czy dziecko może być obciążone chorobami lub wadami genetycznymi. W ten sposób może być zdiagnozowany między innymi zespół Downa. Próba, która wykaże nieprawidłowości jest następnie badana pod bardziej szczegółowymi aspektami. Jeśli wynik testu jest negatywny (prawidłowy) nie ma wówczas potrzeby na wykonywanie badań obarczonych ryzykiem dla dziecka.

Cena testu NIPT

Niestety, na tę chwilę nieinwazyjne badania prenatalne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszli rodzice sami muszą podjąć decyzję czy chcą skorzystać z możliwości wykonania testu i ponieść opłaty. Koszty przeprowadzenia testu to koszt około 2000 zł.

Czy warto wykonać test NIPT?

Aktualnie w Polsce testy prenatalne nie są w pełni refundowane przez państwo. W pierwszej kolejności wykonywany przez test pappa, również nieinwazyjny test prenatalny. Jeśli test pappa wykaże nieprawidłowości często zalecane bywa wykonanie testu NIPT w celu rozszerzenia badania. Badania prenatalne często są wyborem rodziców i nie wszystkie pary decydują się na ich wykonania. Testy takie jak NIPT dają możliwość otrzymania wielu informacji o stanie zdrowia płodu na bardzo wczesnym etapie. Najlepszym sposobem na podjęcie odpowiedniej decyzji jest rozmowa z zaufanym lekarzem ginekologiem.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!