Rozwód rodziców, a strach przed porzuceniem u dziecka

strach przed porzuceniem

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta i łatwa, zwłaszcza kiedy owocem związku są dzieci. Często rezultatem domowych konfliktów i problemów jest to, że dzieci odczuwają wiele negatywnych emocji. Jednym z nich jest strach przed porzuceniem, dzieci łączą rozpad rodziny z brakiem swojej przynależności do niej i obawą, że nie ma już dla nich bezpiecznego miejsca. Rodzice, nawet bardzo skonfliktowani powinni zadbać przede wszystkim o poczucie bezpieczeństwa swoich dzieci i nauczyć się z nimi rozmawiać o zaistniałej sytuacji.

Strach przed porzuceniem w wyniku rozwodu rodziców

Rodzice, który podjęli trudną decyzje o rozwodzie powinni szczególną troską obdarzyć w tym czasie dzieci. Jak pokazują badania, częstą obawą dziecka, jest to, że zostanie przez jednego lub oboje rodziców porzucone. Wyniki, które przedstawiła Arizona State University wykazały, że kłótnie rodziców mają ogromny wpływ na zdrowie psychicznie dzieci. Często rozwód nie sprawia, że byli partnerzy żyją w zgodzie i potrafią się ze sobą komunikować w sposób dojrzały i spokojny. Konflikty rodziców nawet jeśli byli po rozwodzie lub w trakcie separacji sprawiały, że dzieci odczuwały strach przed porzuceniem. Większość dzieci zostaje po rozwodzie przy matce, dlatego boi się, że tata, który się wyprowadził zostawił je na zawsze.

Czego obawiają się dzieci w trakcie rozwodu rodziców?

Kiedy rodzice żyją cały czas w konflikcie i niechęci do siebie dzieci martwią się tym, że ich rodzice się rozwiodą. Kiedy już dochodzi do rozpadu małżeństwa dzieci obawiają się, że nie zobaczą więcej rodzica, który wyprowadził się z domu. Dla dorosłych, który chcą być zaangażowani w wychowanie dziecka ten strach może wydawać się irracjonalny. Rozwodzący się rodzice powinni jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem o jego obawach. Zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa, spokój oraz ciepło, nawet jeśli rodzina nie mieszka już razem.

Czytaj też: Alimenty na dziecko