Rozszerzanie diety niemowlaka – 7 najczęstszych błędów

Rozszerzanie diety niemowlaka to etap, na który wiele mam czeka ze zniecierpliwieniem. Nowe konsystencje i smaki stanowią przygodę zarówno dla dziecka, jak i dla mamy, która z zaciekawieniem podaje maluchowi kolejne warzywo czy owoc. Brak cierpliwości, zbytnia ekscytacja czy nieodpowiedni poziom wiedzy z zakresu żywienia mogą stanowić jednak przyczynę wielu błędów, które łatwo popełnić będąc zarówno świeżo upieczonym rodzicem, jak i mamą gromadki dzieci. Czego warto więc unikać?

Dieta Niemowlaka – Zbyt wczesne rozpoczęcie rozszerzania diety

Rodzice często błędnie sugerują się opakowaniami żywności dla niemowląt, która dedykowana jest niemowlętom kończącym 4. miesiąc życia. Zalecenia ekspertów mówią o ukończonym 17. tygodniu życia, choć jednocześnie podkreślają, że należy dążyć do wyłącznego karmienia mlekiem co najmniej do ukończenia 6. miesiąca życia. W rzeczywistości to niemowlę samo najlepiej wie, kiedy jest gotowe na nowe konsystencje i smaki, a rodzica informuje o tym poprzez faktyczne zainteresowanie jedzeniem. Poza tym, aby karmienie było bezpieczne, maluch musi stabilnie siedzieć, próbować przeżuwać pokarmy i nie wypychać ich językiem. 

Dieta Niemowlaka – Szybkie wyeliminowanie mleka z diety dziecka

Mleko mamy czy mleko modyfikowane powinno stanowić podstawę diety malucha przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia. Tymczasem rodzice często przekarmiają dziecko pokarmem o stałej konsystencji, ograniczając w zbyt dużym stopniu posiłki mleczne. Głównym celem rozszerzania diety powinna być nauka nowych smaków i techniki jedzenia. Warto pamiętać przy tym, że to właśnie mleko jest dla malucha posiłkiem najbardziej wartościowym.

Dieta Niemowlaka – Zbyt długie podawanie przecierów

Ze strachu przed zadławieniem rodzice rozszerzający dziecku dietę bardzo długo zwlekają z podawaniem posiłków o bardziej grudkowatej strukturze. Tymczasem niemowlę powinno otrzymywać gładkie przeciery tylko przez pierwszy miesiąc nowej diety. Najlepiej rozwijają się maluchy karmione metodą BLW (miękkie kawałki jedzenia podawane do rączek) – wspiera to ich samodzielność i rozwój aparatu mowy.

Dieta Niemowlaka – Zmuszanie dziecka do jedzenia

Wpychanie dziecku jedzenia na siłę to najkrótsza droga do wychowania niejadka. Maluch, który jest senny, zmęczony lub po prostu nie odczuwa głodu daje rodzicowi wyraźne znaki niechęci poprzez odwracanie główki, czy wypluwanie pokarmu. Warto wziąć je pod uwagę, aby nie dziecko nie wykształciło złych skojarzeń związanych z jedzeniem i nie podchodziło później do tego tematu z negatywnym nastawieniem.

Dieta Niemowlaka – Doprawianie potraw solą i cukrem

O szkodliwości soli i cukru nie trzeba przekonywać już chyba nikogo – obie te „przyprawy” sprzyjają rozwojowi otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Należy unikać więc mocnego doprawiania dań dla dziecka tak długo, jak to możliwe. 

Dieta Niemowlaka – Zbyt duża ilość posiłków

Liczbę posiłków stałych należy dostosować do wielu niemowlęcia. Do ukończenia 8. miesiąca życia wystarczające są 2 – 3 posiłki inne niż mleko, później można wprowadzić do 4 posiłków i do 2 przekąsek. Zbyt duża ilość jedzenia w formie stałej doprowadza do szybkiego odstawienia mleka, a to może sprzyjać rozwojowi otyłości. Poza tym, stale karmione dziecko nie odczuwa głodu i nie rozumie potrzeby jedzenia, co stanowi częstą przyczynę zaburzeń żywienia. 

Dieta Niemowlaka – Odwlekanie podawania produktów potencjalnie alergizujących

Unikanie mleka krowiego, ryb, orzechów czy jajek w trakcie rozszerzania diety nie tylko nie chroni dziecka przed alergią, ale wręcz przeciwnie – zwiększa ryzyko jej wystąpienia nawet po minimalnym kontakcie z alergenem. Warto podawać więc tego typu produkty w ograniczonych ilościach, lecz jak najwcześniej (oczywiście w odpowiedniej formie).

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!