Przygotowanie do ciąży – pierwsze kroki

W pewnym okresie życia u większości kobiet zachodzą potrzeba zajścia w ciąże i urodzenia dziecka. To naturalny etap w życiu większej ilości kobiet. Jak jednak przygotować się do ciąży? Co jest ważne i na co warto zwrócić uwagę, tak by przyszła pociecha miała jak najlepszy rozwój, a Ty cieszyłaś się dobrą kondycją i samopoczuciem w trakcie trwania ciąży.

Pamiętaj, że decyzja o zajściu w ciąże powinna być gruntownie przemyślana. To powinna być wspólna decyzja poparta stuprocentową pewnością. Rodzicielstwo to etat do końca życia, wymagający i pełen poświęceń. Jeżeli jesteś pewna, że chcesz tego i jesteś gotowa to zaczynamy!

Jak przygotować się do ciąży?

Przygotowania do ciąży powinny rozpocząć się co najmniej pół roku przed planowanym zapłodnieniem. Tyle czasu potrzebuje ludzki organizm głównie w wypadku, kiedy tryb życia nie należy do najzdrowszych. Przygotowanie organizmu wiąże się ze zmianą diety, poprawą aktywności fizycznej, gdy ta jest zaniedbana i kontrolnymi wizytami u ginekologa a także stomatologa. W punktach należy zadbać o:

  • Kontrolne wizyty u ginekologa i stomatologa,
  • Zaplanowanie właściwej diety, kontroli masy ciała,
  • Rezygnacja z używek,
  • Aktywność fizyczna,
  • Przyjmowanie kwasu foliowego,
  • Szczepienia,
  • Unikanie stresu, niektórych leków i wykonanie oceny warunków pracy.

Wizyta u ginekologa oraz stomatologa

Po pierwsze należy znaleźć odpowiedniego ginekologa. To bardzo ważne, by zbudować odpowiednią relację, ze specjalistą prowadzącym przebieg całej ciąży. To pomaga zbudować odpowiednie zaufanie, dzięki czemu redukuje się stres i niepotrzebne złe emocje, które negatywnie mogą oddziaływać następnie w czasie trwania ciąży. Ginekolog na początek przeprowadzi wywiad. Dotyczyć będzie on możliwości reprodukcyjnych obojga osób. Tak więc konieczna jest tutaj wizyta wraz z partnerem. Specjalista zapyta o choroby genetyczne w rodzinie, aktywności zawodowej, nazwy przyjmowanych leków i inne szczegóły, które mogą wpłynąć na zapłodnienie. Dodatkowo zostaną wykonane badania USG oraz badania biochemiczne krwi i moczu. To pozwoli ustalić ogólny stan zdrowia.

Kolejnym etapem jest wizyta u stomatologa. Udowodniono naukowo, że próchnica negatywnie wpływa na przebieg ciąży. Nie wyleczona próchnica może być przyczyną miejscowych i wtórnie uogólniających się zakażeń, co w skrajnych przypadkach może być przyczyną poronienia i  przedwczesnego porodu.

Zmiana trybu życia przed ciążą

Kolejnym ważnym elementem jest zmiana samego trybu życia. W skład tych zmian zaliczamy zarówno aktywność fizyczną, odżywianie, pracę i używki. Z diety powinno wyeliminować się żywność najniższej jakości, to jest gotowe i mrożone produkty do odgrzania, unikać barów typu fast food i wyeliminować negatywne tłuszcze, głównie tłuszcze zwierzęce i zastąpić je roślinnymi. Na stole powinno pojawić się dużo owoców takich jak mandarynki, banany, kiwi, jabłko czy gruszka. Posiadają one sporo witamin , sprzyjających w czasie próby zapłodnienia jak i w kolejności w czasie trwania ciąży. Jednym z ważniejszych jest kwas foliowy, o którym możecie poczytać https://mlodamamo.pl/kwas-foliowy-a-ciaza/.

Aktywność fizyczna

Kolejnym elementem jest aktywność fizyczna. Tę trzeba interpretować różnie. Jeżeli prowadzi się siedzący tryb życia, dużo pracy przy komputerze to warto dodać więcej aktywności. Nie musi być to od razu siłownia. Na początek wystarczy poranna i wieczorna gimnastyka, czy długie spacery po lesie. Do gimnastyki wystarczy kupno maty, ewentualnie dresu. To nie wielki koszt, a kolejnym plusem jest, że można ćwiczyć w domu słuchając ulubionej muzyki i relaksować się. Jednym z najlepszych rozwiązań jest pływanie. Gdy istnieje możliwość uczęszczania na basen to warto z niej skorzystać! To idealny trening dla całego ciała.

Praca a ciąża

Jeżeli pracujesz fizycznie, dźwigasz, nosisz, jesteś narażona na liczne kontuzje pomyśl o zmianie pracy. W czasie ciąży praca fizyczna jest niekorzystna zarówno dla Twojego stanu zdrowia jak i tym bardziej dla dziecka. Podobna sytuacja jest u kobiet, które narażone są na nadmierny stres w pracy. Negatywne emocje odbijające się na Twoim stanie zdrowia, co przełożyć się może na problemy z zajściem w ciąże jak i negatywny przebieg samej ciąży.

Używki a zajście w ciążę

Używki negatywnie wpływają na proces zapłodnienia. U mężczyzn objawia się to zmniejszoną aktywnością plemników. Zwłaszcza gdy Ci prowadzą siedzący tryb życia, a w dodatku są biernymi palaczami. Nie wolno przyjmować także żadnych używek psychoaktywnych. Dotyczy się to także obojga partnerów. Nadmierne przyjmowanie wszelkich używek, nie ważne czy to alkohol czy środki psychoaktywne mogą być przyczyną nawet poronienia, a  w innych sytuacjach wielu chorób, które mogą przenieść się na dziecko.

Najważniejsze elementy przed zajściem w ciążę

Najważniejsze przed ciążą to zadbać o swoje zdrowie. Wykonać wszelkie badania, szczepienia, poprawić styl życia i samopoczucie. Grunt to przygotować odpowiednie środowisko do zajścia w ciąże, a następnie w czasie jej trwania. Zadbać o pracę, zredukować poziom napięcia, przygotować odpowiednie warunki w domu i poza nim. Tak, by zdrowie psychiczne i fizyczne były w jak najlepszym stanie, co powinno przełożyć się na szybkość zapłodnienia i przebieg ciąży.