Prawa pacjenta: Nie można rozdzielać matki i noworodka

noworodek

Pandemia spowodowała, że poród, opieka nad noworodkiem i pobyt w szpitalu związane są z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Przebywanie na sali porodowej oraz pierwsze chwile z malutkim dzieckiem są same w sobie stresujące. Aktualnie wiele szpitali wciąż wypracowuje rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczeństwo młodym mamo ich partnerom oraz przede wszystkim noworodkom. Nie zawsze wychodzi to idealnie. Jakie są prawa pacjenta w takiej sytuacji?

Matka ma prawo być z noworodkiem od pierwszych chwil po narodzinach

W jednej placówek w województwie łódzkim stosowano praktykę rozdzielania dziecka, które przyszło na świat przez cesarskie cięcie do czasu uzyskania wyniku na obecność koronawirusa u matki. Szpital tą praktyką chciał chronić nowonarodzone dziecko. Do sprawy włączył się Rzecznik Praw Pacjenta, który jasno wyraził stanowisko potępiające takie działanie szpitala. Separowanie mamy i dziecka jest niezgodne z prawami przysługującymi pacjentce. Wspólne pierwsze chwile mamy z noworodkiem są niezwykle ważne, dlatego sam fakt oczekiwania na wynik nie może być przesłanką, która pozbawia kobietę tych pięknych chwil. Rzecznik nakazał natychmiastowe zaprzestanie stosowania praktyki rozdzielania dziecka z matką po narodzinach. Warto znać swoje prawa jako mama noworodka i oczekiwać od personelu medycznego ich respektowania. Sprawdź jakie masz prawa w chęci porodu rodzinnego w czasie epidemii COVID-19.

Możecie podzielić się historiami waszych historii porodowych w czasie pandemii? Jakie macie doświadczenia z pobytu w szpitalu oraz opieki poporodowej?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!