Poziom witaminy D w ciąży ma wpływ na IQ dziecka

witamina D

Witamina D jest ważnym składnikiem odżywczym i pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Ten mikroelement jest przekazywana dziecku w okresie życia płodowego. Pomaga stymulować rozwój organizmu dziecka, w tym rozwój mózgu. Badanie opublikowane w The Journal of Nutrition wykazało, że poziom witaminy D u matek podczas ciąży powiązać trzeba z ilorazem inteligencji ich dzieci.

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D jest dość powszechny na naszej szerokości geograficznej. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje stosunkowo łatwe rozwiązanie polepszenia tej sytuacji. Uzyskanie odpowiedniej ilości witaminy D w diecie może być trudne, a nie każdy może nadrobić tę lukę poprzez ekspozycję na słońce, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementów.

Zalecane dzienne spożycie witaminy D to 2000 jednostek. Średnio ludzie spożywają mniej niż 200 w swojej diecie. Jeśli nie nadrabiają tej luki poprzez ekspozycję na słońce lub suplementację, często mają niedobory. Pokarmy zawierające wyższy poziom witaminy D obejmują tłuste ryby, jaja, mleko krowie i płatki śniadaniowe. Jednak witamina D jest jednym z najtrudniejszych do przyswojenia dzięki diecie składników odżywczych w odpowiednich ilościach.

Potrzebne są dodatkowe badania, aby określić optymalny poziom witaminy D w ciąży, ale naukowcy mają nadzieję, że to badanie pomoże opracować zalecenia żywieniowe dla kobiet w ciąży.

Kluczowe wnioski

  • Niedobór witaminy D jest powszechny podczas ciąży.
  • Wyższe poziomy witaminy D u matek w czasie ciąży mogą sprzyjać rozwojowi mózgu. Prowadzić do wyższych wyników IQ w dzieciństwie.
  • Badania przesiewowe i suplementacja żywieniowa mogą skorygować niedobór witaminy D u osób z grupy wysokiego ryzyka.

„Chcę, aby ludzie wiedzieli, że jest to powszechny problem i może wpływać na rozwój dzieci. Niedobór witaminy D może wystąpić nawet przy zdrowej diecie. Czasami jest to związane z naszym stylem życia, pigmentacją skóry lub innymi czynnikami, na które nie mamy wpływu”.

Melissa Melough –  Seattle Children’s Research Institute

\

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!