Posiłki w Polskich Szpitalach – jak wyglądają?

Szpitalne jedzenie ma dosyć negatywne opinie wśród pacjentów. Skarżą się oni przede wszystkim na jego niską jakość, brak wystarczającej ilości składników odżywczych, ale także niewielkie porcje.

Ile wynosi stawka żywieniowa na pacjenta?

Pacjenci szpitali regularnie publikują w Internecie zdjęcia podawanych im dań. Nie wyglądają one zbytnio apetyczne, a ich jakość szokuje. W trakcie rekonwalescencji spożywane jedzenie jest ogromne ważne, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i co najważniejsze, pełnowartościowe. Stąd właśnie duże rozczarowanie z proponowanych przez szpitale jadłospisów. Pacjenci dostają na swoich talerzach najtańsze wędliny i mielonki, słabej jakości pieczywo oraz warzywa i owoce. Stawka żywieniowa na pacjenta w Polskich szpitalach wynosi dziennie od 14 do 25 złotych brutto.

Posiłki w Polskich Szpitalach – jak wyglądają?

Jedzenie szpitalne podawane w naszym kraju składa się z 3 posiłków, czyli ze śniadania, obiadu i kolacji. Zazwyczaj w placówkach śniadanie podawane jest o 7 rano, a pacjenci mogą liczyć na wędlinę drobiową, serek twarogowy, białe pieczywo, niewielką porcję masła czy zupę mleczną. Dla wielu osób porcje okazują się niewystarczające. Około godziny 13 podawany jest obiad, składający się z zupy oraz drugiego dania. Przeważnie istnieje możliwość wybrania diety wegetariańskiej. Na obiad podawane jest zazwyczaj mięso/ ryba z ziemniakami plus jakieś warzywo, natomiast zupa bazuje na samych warzywach. Kolacja podawana jest dosyć wcześnie, zazwyczaj szpitale przygotowują ją na godzinę 17. Składa się ona z podobnych składników, które było wykorzystane do skomponowania śniadania. Oprócz tego podawany jest słodki dżem, a do picia kakao. Pomijając już niską jakość posiłku, dużym minusem jest jego pora podania. Dla większości osób jest to dużo za wcześnie i są oni zmuszeni korzystać z pomocy rodziny i swoich zapasów, aby nie być głodnym.

Niedożywienie w szpitalach

Niestety w Polskich szpitalach często spotkać można niedożywionych pacjentów. Nie chodzi jedynie o samo zmniejszenie ich masy ciała, ale z ryzykiem tak zwanego zespołu słabości, wyczerpania rezerw, spadku stężenia białka, utraty masy mięśniowej, atrofii błony śluzowej, upośledzenia odporności czy gorszego wykorzystania tlenu. Jak widać, niedożywienie niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Nie sprzyja wcale powrotowi do zdrowia, wręcz przeciwnie, uniemożliwia szybkie wyzdrowienie i osłabia organizm. Wiele takich osób spędza więc więcej swojego czasu w szpitalu i musi liczyć się z dłuższą rekonwalescencją. Zwiększa się również prawdopodobieństwo śmierci ciężko chorego pacjenta, którego potrzeby żywieniowe nie są spełniane. Badania udowadniają to, iż bardzo ciężko uzyskać szybką poprawę stanu zdrowia u osoby niedożywionej. Zwiększają się przez to koszty leczenia, które zamiast tego mogłyby być przeznaczone na podniesienie stawki żywieniowej w Polskich szpitalach.

Jedzenie w Polskich szpitalach- jak jest przygotowywane?

Szpitale mają możliwość przygotowywania posiłków we własnej kuchni lub też skorzystać z usług firm cateringowych. Jakość jedzenia w placówkach zależy w dużym stopniu od paru ważnych czynników. A najważniejszym z nich jest to, kto dokładnie jest odpowiedzialny za przygotowanie posiłków. Niektóre placówki posiadają własne zaplecza kuchenne, a więc dania trafiające do chorych powinny być smaczne i ciepłe, gdyż są na świeżo przygotowywane. Niekiedy jest jednak przeciwnie, to firmy cateringowe dostarczają lepsze posiłki, aniżeli te przygotowywane w szpitalu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!