Porady jak chronić prywatność swojego dziecka?

prywatność dziecka

Social media są od kilku lat częścią naszej codzienności. Dzielimy się w nich swoimi przemyśleniami, sukcesami i znaczącymi wydarzeniami z naszego życia. Jednym z ważnych momentów jest niewątpliwie pojawienie się na tym świecie dziecka. Wielu rodziców publikuje w Internecie wizerunek swojego dziecka, nie zawsze przewidując jakie mogą być tego konsekwencje. Jak chronić prywatność swojego dziecka w dobie Internetu i social mediów?

Kradzież tożsamości to jedna z najbardziej przerażających form kradzieży, często powodująca straty finansowe, które mogą trwać latami. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że dzieci są tak samo podatne na kradzież tożsamości jak dorośli, niezależnie od wieku. W rzeczywistości złodzieje są bardzo zainteresowani tożsamością dzieci, ponieważ są one czystą kartą, którą można łatwo wykorzystać.

Jak chronić prywatność dziecka?

Nie podawaj osobom niepowołanym danych osobowych dziecka

Dane osobowe nasze i naszych dzieci powinny być dobrem które szczególnie chronimy. Informacje dotyczące tożsamości podawaj tylko w urzędach i u lekarza. Zawsze sprawdzaj osoby które chcą uzyskać od ciebie dane. Nie udostępniaj w sieci informacji, które są prywatne – dotyczy to zwłaszcza imienia, nazwiska dziecka oraz daty urodzenia czy adresu zamieszkania.

Nie publikuj bezmyślnie zdjęć dziecka

Pamiętaj, że zdjęcia raz wrzucone do sieci zostaje tam na zawsze. Przemyśl jakie zdjęcia swojego dziecka wrzucasz na swój profil i kto właściwie ma do nich dostęp. W swoich ustawieniach prywatności możesz ustalić kto widzi zdjęcia, które umieszczasz na profilu.

Rozważnie korzystaj z Internetu

Rozmyślnie korzystaj z sieci, nie otwieraj linków w wiadomościach z nieznanego źródła. Nie podawaj swoich danych osobowych na portalach i stronach do których nie masz 100% zaufania. W miarę możliwości weryfikuj czy wiadomości, które otrzymałaś z banku czy innej instytucji na pewno są przez nią wysłane. Edukuj się i nabywaj dobre nawyki, które możesz przekazać swoim dzieciom.

Kształć swoje dzieci – jak bezpiecznie korzystać z sieci

Złodzieje tożsamości są obecni na portalach społecznościowe w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby ogólnie korzystać z Internetu i urządzeń elektronicznych, upewnij się, że nie wie, aby nie udostępniać prywatnych informacji online – takich jak data urodzenia, adres i imiona członków rodziny.

Ochrona prywatności dziecka może być prosta i polega tak naprawdę na konsekwentnym monitorowaniu i byciu świadomym. Istnieją specjalne strony i platformy, które edukują rodziców i dzieci jak bezpiecznie korzystać z sieci.